Anne Sütü Bebeği Enfeksiyonlardan Koruyor

Anne Sütü Bebeği Enfeksiyonlardan Koruyor
26 Mart 2017

Anne sütünün bebeğe saymakla bitmeyen faydasının yanında, onu alerjiden, enfeksiyonlardan, kansere ve obeziteye kadar pek çok hastalıktan korumaktadır.

Anne sütü, yapılan araştırmalarda da kanıtlandığı gibi bebeği; alerjiden, enfeksiyonlardan, kanserden ve obeziteye kadar pek çok hastalıktan korumaktadır. Aynı zamanda anne sütü alan bebeklerde ortodontik sorunların yaşaması daha az görülmektedir. Dünya sağlık örgütü, bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütünü almalarını önemle vurguluyor. Bebekte emme problemi yaşayan annelerin ise, sütünü sağarak bebeğe vermeleriyle bebeklerin anne sütünden sonuna kadar yararlanmasının sağlanması isteniyor.  

Bebekleri Ölümden Koruyor

Anne sütünün önemine değinen uzmanlar, her yıl 823 bin bebeği ölümden koruduğunu belirtiyorlar. Emen bebeklerin, ilk altı ay başka hiçbir gıdaya ihtiyaçları olmadığı belirtiliyor. Belirtilen aylarda bebeğin boy ve kilo ölçümleri yapılarak, bebeğin takip edilmesi gerektiğinin altı çizilirken, bebekte aya göre büyüme gözleniyorsa, altıncı aya kadar sadece anne sütüyle beslenmesi ve altıncı aydan sonra, süte aynen devam edilirken ek gıdalara başlanması tavsiye ediliyor. Anne sütünün öneminin uzun yıllardan beridir konuşulduğunu belirten uzmanlar, uzun vadede bebeğin ileri yaşlara olan etkisini konu alan pek çok çalışmanın yapıldığını belirtiyorlar.   Anne Sütü Bebeği Enfeksiyonlardan Koruyor  

Her Bebeğe Özel Tasarlanmış

Uzmanlar anne sütünün kişiye özel tasarlanmış çok özel bir ilaç gibi değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Her annenin sütünün kendi bebeğine özel olduğu belirtilirken, bu özelliklerin besin değerleri, savunma sistemi ve miktarının doğuma kadar geçen hamilelik süresine göre değiştiğini de söylüyorlar. Düşük kilolu bebek doğuran annelerin sütlerinin, zamanında doğuran annelerden farklı olduğu belirtilirken, erkek bebek emziren annelerin sütlerinin de kız bebek sahibi olan annelerden farklılık gösterdiğine dikkat çekiliyor.   Bakmakta Fayda Var: Anne Sütünü Arttıran Besinler  

Anne Sütü Zekayı Geliştiriyor

Bebeklerin gelişmeleri, hastalıklara karşı korunmaları gibi konularda pek çok fayda sağlayan anne sütünün diğer faydaları ise şöyledir;

 • Bebeğin her istediği zaman süte ulaşımı kolaydır,
 • Emzirmek, anneyle bebek arasında çok kuvvetli bir bağ oluşturur,
 • Annede görülen Tip 2 diyabet riskini düşürür,
 • Emziren annede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski azalır,
 • Annenin doğum sonrası depresyonuna girmesini engeller,
 • Emzirmek annenin meme ve over kanseri olma riskini azaltır,
 • Bebekte dişlerle ilgili ortodontik problemlere daha az rastlanır,
 • Annenin, kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalini azaltır,
 • Uzun süre emen bebekler; enfeksiyonlara bağlı hastanede yatma ve ölümler çok daha az görülür,
 • Anne sütü alan bebeklerde, kulak enfeksiyonları daha azdır,
 • Anne sütü alan bebeklerde Besin alerjileri ve diğer alerjiler de daha az görülür,
 • Anne sütü alımı ileri ki yaşlarda obeziteyi ve diyabet gelişimini engeller,
 • Emen bebekler çok daha zeki olurlar, başarılarını etkiler.
 • Anne sütü alan bebeklerde ileri yaşlarda kanser, hiperaktivite, kronik hastalıklar, ruhsal rahatsızlıklar ve otizm daha az görülür.
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.