0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
13 Temmuz 2017

Oyunun bebekler için bir öğrenme şekli olduğunu ifade eden uzmanlar, bebeklerin farklı uyaranlarla yaşayacakları her bir yeni deneyimin, gelecekte bebeğin zekâsı, yaratıcılığı ve hayal gücünün temellerini attığını ifade ederler.

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebeklerin doğumundan itibaren oyuncak seçimi oldukça önemlidir. 0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi konusunda anne babalara önemli görevler düşmektedir. Bebeğin gelişimi için oldukça etkili olacak olan 6 aylık bebek oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Son yıllarda oyuncakların çocuk sağlığı ve gelişimi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bebeğin zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimine önemli etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Oyunun bebekler için bir öğrenme şekli olduğunu ifade eden uzmanlar, bebeklerin farklı uyaranla yaşadıkları her yeni deneyimin, bebeğin gelecekteki zekası, yaratıcılığı ve hayal gücünün temellerini attığını ifade ederler. Hal böyle olunca, ebeveynler artık eskiden olduğu gibi bebeklerine oyuncak seçerlerken satın alacakları oyuncağın sadece şirin ve eğlendirici olmasına değil, oyuncağın sağlıklı, güvenli ve bebeklerin gelişimine katkıda bulunmasına da özen göstermelidir. Uzmanların, ebeveynlerin satın alacakları 0-6 ay eğitici oyuncaklar ve 6 aylık bebek oyuncakları konusundaki tavsiyeleri ise şöyle; 

 0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

1 Aylık Bebek Oyuncakları

Bir aylık yeni doğmuş bebek kısa süre de olsa belli bir noktaya odaklanabilir. İlk aylarda yüzüne 15 cm yakın olan bir nesneyi görür ve o nesneyi takip edebilir. 1 Aylık Bebek, bu dönemde hafif ritimli, yumuşak ses ve müziklerden hoşlanır. İnsan seslerini, özellikle annesinin sesini tanır. Bir aylık bebeğin en önemli oyun arkadaşı annesidir. Birinci ayda bebeğin göz kaslarını geliştirmek için onun göreceği mesafeden "beni izle" oyunları oynamaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için özel hazırlanmış CD'leri, bebeğinizi emzirirken veya uyuturken dinletebilirsiniz. Ona karnınızdayken olduğu gibi şarkılar ve ninni söyleyebilirsiniz.  

1 Aylık Bebeğe Doğru Oyuncak Seçimi

Uzman tavsiyesine göre, yenidoğan bebeğinize alabileceğiniz ilk oyuncaklar görünce büyüklerin bile hoşuna gideceği yatak dönenceleridir. Fazla detay şekli olmayan yumuşak çıngıraklar veya el yapımı oyuncaklar, ışıklı ve şekil yansıtıcıları, yatak kenarı oyuncakları, bebek müzikleri de bebeğiniz için tercih edebileceğiniz doğru oyuncaklar arasında yer alır. Bu dönemde; salıncaklar ya da titreşimli ana kucaklarını sakinleştirici olarak kullanabilirsiniz.   

Bakmanız Fayda Sağlayabilir: Yenidoğan bebeklerde doğru oyuncak seçimi     

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

2 Aylık Bebek Oyuncak Seçimi

Bebeğinizin doğumundan itibaren gelişimi hızla devam etmektedir. Artık 2 aylık olan bebeğiniz, gülmenize gülücükle karşılık verir. Görmüş olduğu nesneleri daha geniş açıdan ve daha uzun süre takip edebilir. Bebeğinizin bu ayda boyun kaslarının gelişmesinden dolayı başını dik tutma çalışmaları yapmaya başlar. Avucunun içerisine koyacağınız oyuncağı bir süreliğine tutabilir. Bu ayda annelerin bebeklerinin fiziksel gelişimini öne çıkaran oyunları daha fazla tercih etmesi tavsiye edilir. Bu ayda da bebeğin göz kaslarını geliştirmek için "beni takip et" oyunlarına devam edilebilir. Bebeğinizin duyma yetisinin gelişmesi ve değişik sesleri ayırt edebilmeleri için, ninnili kucak oyunları oynanabilirken, ikinci ayın sonuna doğru motor becerilerini geliştirmek için bacak ve kol hareketleriyle oynanan jimnastik oyunları tercih edilebilir.

 2 Aylık Bebek İçin Doğru Oyuncak Tercihi

Bu aylarda bebeğiniz için seçmeniz tavsiye edilen oyuncaklar arasında çıngıraklı, dikişli, minik ellerine uygun puset ve el oyuncakları yer alır. 2 Aylık Bebek için oyuncak seçiminde; parlak renkli, hışırdayan farklı dokudaki peluş oyuncaklar, dönenceler, dikkat çekici ziller, büyük vücut kaslarını harekete geçirmek için müzikli, resimli oyun halıları tercih edilebilir. 

  0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

3 Aylık Bebek Oyuncak Seçimi

Artık üçüncü ayına gelen bebeğiniz; yüksek sesle gülebilir, yüzüstü yatarken vücudunu 45 derece kaldırabilir, kafasını boynunun üstünde dik tutabilir. İki elini kavuşturabilir, nesneleri daha uzun süre takip edebilir ve sesin geldiği tarafa doğru dönebilir. Üçüncü ayına gelmiş olan bebeğin çevresine daha çok ilgi göstermeye başlamasından dolayı, satın alacağınız oyuncaklarda arayacağınız özelliklerden biri, fazla karışık olmayan renkli oyuncaklar olmasıdır. Bu aylarda çıngıraklı patik ve eldivenler ile bebeğinizin duyusunu keşfetmesine yarayacak oyunlar oynayabilirsiniz. Hemen her annenin mutlaka oynadığı Ceee- ee oyunu bebeğinizin dikkatini yoğunlaştırma yanında nesne devamlılığını sağlama konusunda yarar sağlar.

3 Aylık Bebeğe Doğru Oyuncak Seçimi

Üç aylık bebeğiniz için satın almanız tavsiye edilen doğru oyuncaklar; yansıtıcılı oyuncaklar, yumuşak bebişler, üç boyutlu renkli kitaplar, oyun halıları, kavrayabilecekleri dişlikler, hayvanlar olarak belirtilir.  

 3 Aylık Bebek Gelişimi İçin Tıklayabilirsiniz 

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

4 Aylık Bebek İçin Eğitici Oyuncak Seçimi

Bebeğiniz 4. aya geldiğinde bacak ve kollarını oynatmanın yanında, artık yüzme hareketleri yapabilir. Boyun kaslarını iyi kontrol eder, kucakta tutulduğunda ya da oturduğunda başını tutabilir. Dördüncü aydaki bebek çevresindeki insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanır. Kendisiyle ilgilenene gülümser. Uzmanlar bu dönemde bebeğinizle sık sık konuşmanızı tavsiye ederler. Onunla abartılı mimiklerle konuşmanız, onunla gözlerine bakarak iletişim kurmanız ve ismiyle çağırmanız, bebeğinizin sosyal gelişimini etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu davranışınız onun dil gelişimini etkiler. Bebeğiniz bu ayda verdiğiniz oyuncağı kavrar. Bu nedenle eline sık sık değişik dokulu, renkli, sesli ve de güvenli oyuncak veya nesneler vermeniz şekilleri ve kıvamları öğrenmesinde yarar sağlar.

 4. Ay Bebekleri İçin Doğru Oyuncak Seçimi ve Oynanacak Oyunlar

Dört aylık bebekler tekrarlardan hoşlanır. Bu bebeğinizin öğrenmesi ve hafızası için oldukça gereklidir. Bu aylarda sık sık söyleyeceğiniz şarkılar, tekrarlayacağınız ritimli oyunlar, incelenecek olan üç boyutlu kitaplar bebeğinizin gelişiminde etkili olacaktır. Bu dönemde suyla oynan oyunlardan hoşlanırlar. Neden sonuç ilişkisi, çevredeki eşyaları tanıtma bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar arasında yer alır. Uzmanlar 4 aylık bir bebeğe seçeceğiniz doğru oyuncaklarla ilgili olarak; çıngıraklar, yumuşak toplar, daha karmaşık renkli oyuncaklar, dişlikler, sesli kitaplar, üç boyutlu kitaplar, minik parmak ve el ve ayak kuklalarını tavsiye ederler.  

4 Aylık Bebek Gelişimi İçin Tıklayabilirsiniz

   0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

5 Aylık Bebeklerde Doğru Oyuncağın Seçimi

0-6 Aylık bebekler için oyuncak seçimi önemlidir. Beşinci aya gelen bebekler, desteklendiği zaman oturabilir, sırtüstü dinlenirken ayaklarını ağzına götürür, nesneleri ağzına götürerek araştırmaya başlar, sesin geldiği yöne doğru dönebilir. Boynunu, başınım ve gövdesini daha iyi kontrol edebilir. Bu dönemde bebeğinizin değişik pozisyonda oturması ve yatması için ona yardım edebilirsiniz. İlgi göstereceği nesneleri (tabi ki ona zarar vermeyecek) onu yakınına koyun, onu almak için uzanmasını, emeklemesini sağlayın. Bebeğinizin 5. Ayında onunla oynayabileceğiniz oyunlar arasında; giderek artan karmaşıklıkta nesne resimleri göstermek, bu resimlerle ilgili bilgilendirmeler yapmak, onun görme ve duyma duyularının gelişmesini sağlar. Bebeğinizi sık sık ayna karşısına götürmeniz yanında ıslak, kuru, sıcak soğuk gibi kavramları öğreten oyunlarını da oynayabilirsiniz.

5 Aylık Bebeklerde Oyuncak Tercihi

5 Aylık Bebek için oyuncak tercih ederken, dokunduğunda ses ve ışık veren üzerinde düğmeler bulunan aktivite oyuncakları, tekmelediğinde ses ve ışık çıkaran oyuncakları satın alabilirsiniz. Zıplamaktan hoşlanan bebeğiniz için hoppalalar tercih edebileceğiniz oyuncaklar arasında yer alır.   

5 Aylık Bebek Gelişimi İçin Tıklayabilirsiniz.

6 Aylık Bebek  Oyuncak Seçimi ve Uzman Tavsiyeleri

  0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi   

6 aylık bebeğiniz artık karnı üzerinde yuvarlanmaya başlamıştır. Desteklediğiniz artık kısa süreli oturmaya başlamıştır. Ancak, dengesini sağlamak için öne doğru eğilir ve düşebilir. Bu nedenle bebeğinizi oturma alıştırmalarında asla yalnız bırakmayın. Eşyaları bir elinden diğer eline geçirebilir, düşen bir nesneyi arayabilir, aynaya baktığı zaman gülümser ve duyduğu sesleri taklit edebilir. Altıncı ayda bebeğinizle oyun oynarken; nesneleri hareket ettirebilir, kaybedip tekrar ortaya çıkarabilirsiniz bu bebeğinizin dikkatinin yoğunlaşmasını sağlamanın yanı sıra nesne devamlılığını öğrenmesine fayda sağlayacaktır. 6. Ayına gelmiş bebeğinize sık sık yüksek sesle ve işaretlerle kitap okumalısınız. Bu bebeğiniz için en basit ve en etkili gelişim uyaranlarından birisidir. 6 Aylık Bebek Oyuncak Seçiminde; beni takip et oyuncakları, üst üste dizilen küpler, üç boyutlu ve sesli kitaplar, emekleme oyuncakları, küçük parçaları olmayan bebekler, el aktivitesini geliştirecek el ve parmak oyuncakları,  yumuşak toplar ve küçük çıkabilen parçaları olmayan arabaları tercih edebilirsiniz.   

0- 6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi ve Anne Babalara Öneriler

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.