Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?
05 Şubat 2017

Küçük bebekler çok kolay ısı kaybedebileceğinden dolayı soğuğa karşı daha dikkatli olunmalıdır. Bebeklerin giydirilmesi gerektiği ile ilgili öneriler ise:

Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Soğuk hava, sert rüzgar bebekleri birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya bırakıyor. Bu nedenle bebeklerin nasıl giydirileceği çok önemli. Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunmalıdır. Bu yazımızda ise kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi ile Soğuk havalarda bebekler nasıl giydirilmeli? Sorularının cevaplarıyla ilgili bazı önrilerde bulunacağız.

Tek Kalın Kıyafetler Yerine Üst Üste Yumuşak Giysiler Giydirin

Soğuk havalarda genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste yumuşak, pamuklu ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üstteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı, değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır ya da artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.   

Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?  

Soğuk Havada Bebek Giydirme Tavsiyeleri

Havaların soğuması en çok küçük bebeği olan anneleri endişelendirir. Soğuk havada bebeğinin üşütüp hasta olmasından korkan anneler, bebeği hastalıktan korumanın yolunun kalın giyseler giydirmek olduğunu düşünürler. Söz konusu yöntem uzmanlar tarafından tamamen yanlış bir yöntem olarak değerlendirilirken bebeklerin soğuk havada ve kışın nasıl giydirileceğiyle ilgili bazı tavsiyelerde bulunurlar. İşte, soğukta bebek giydirmenin püf noktaları;  

 Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?    

  • Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan ve soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygundur.
  • Vücut ısısının büyük kısmı baştan kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten eldiven, şapka, kalın çoraplar ve botlar giydirilmeli.
  • Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olunmalı.
  • Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir veya araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracındaysa elbisenin bir kısmı çıkartılabilir.
  • Bebek arabasıyla dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerin de ayrı bir battaniye örtülmeli veya bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Rüzgarlı ve yağmurlu havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalı.

  Soğuk Havalarda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?  

Soğuk ve Rüzgarlı Havada Bebeğin Cildini Korumak İçin Nemlendirici Sürün

Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmeli. Karşı ve güneşli havada dışarıda durulacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığından dolayı en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğin hassas cildi için bu tehlikeli bir durumdur. Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneş ile tanışamaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu sebeple, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şekilde bebekler mutlaka 10 – 15 dakika güneş ışığına çıkartılmalı.   Sonbaharda Bebekler Nasıl Giydirilmeli? Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah