Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?
24 Mart 2022

Teknoloji ve bilimin bu denli gelişmediği dönemlerde hamileliğin öğrenilmesi için çeşitli geleneksel yöntemler uygulanıyordu. Bunlardan biri de limonla yapılan gebelik testi...

Teknoloji ve bilimin bu denli gelişmediği dönemlerde hamileliğin öğrenilmesi için çeşitli geleneksel yöntemler uygulanıyordu. Bu yöntemler oldukça eski olsa da günümüzde gebelik şüphesi olan pek çok kadın geleneksel hamilelik testlerine başvurabiliyor. Bu testlerden biri de limonla hamilelik testi

Limonla gebelik testi, şeffaf ve plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. İnanışa göre eğer limonun minik parçaları dibe çökerse bu durum hamilelik olduğuna işaret etmektedir.

Bugüne kadar limonla gebelik testi yapanlar her ne kadar testin doğruluk payının yüksek olduğunu söylese de günümüzde hızlı ve kesin sonuç veren testlere başvurmak daha doğru olacaktır. Ancak yine de testi merak ediyor ve evde uygulamak istiyorsanız, limonla hamilelik testi ile ilgili tüm merak edilenleri aşağıda derledik. Keyifli okumalar!

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde modern ve kesin sonuç veren birçok gebelik testi varken bilimselliği olmayan yöntemlere başvurmak aslında zaman kaybı olabilir. Ancak yine de limonla hamilelik testinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız testi evde hızlıca uygulayabilirsiniz. Zira limonla hamilelik testinin sağlık için bilinen hiçbir zararı yoktur.

  • Limonla hamilelik testi yapmak için öncelikle plastik bir bardak ve yarım limon gerekmektedir. Bu noktada bardağın şeffaf olmasına dikkat edin. Zira testi yaparken bardağın içindeki değişimi gözlemlemeniz gerekecek.
  • Daha sonra bardağın içine idrarınızı yapın. Bazı kaynaklar sabah yapılan ilk idrarın daha doğru sonuç vereceğini iddia etmektedir.
  • Ardından bardağa yarım limon sıkın. Bu noktada minik limon parçalarının da düşmesine izin verin.
  • Şimdi sıra geldi testin sonucunu beklemeye! Limonla hamilelik testine göre birkaç dakika sonra limonun minik tortuları veya granülleri dibe çökmeye başlarsa bu durum hamile olduğunuz anlamına geliyor.
  • Eğer limonun minik parçaları dibe çökmezse testin sonucu gebeliğin olmadığı şeklinde yorumlanıyor.

En Güvenilir Hamilelik Testi Markaları!

Limonla Gebelik Testi Güvenilir mi?

Limonla hamilelik testi, tıbbın ve bilimin gelişmediği dönemlerde uygulanan bir yöntemdi. Testin üzerine yapılan bir araştırma olmadığından, limonla hamilelik testinin bilimsel olduğunu söylemek mümkün değildir. Bunun yerine idrarda Beta HCG düzeyini ölçen idrar veya kan testlerine başvurmak çok daha doğru sonuçlar verecektir.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Kanda Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin gerçekleşebilmesi için yumurtanın spermle döllenip follop tüplerini geçerek rahme ulaşması gerekir. Döllenen yumurtanın rahme implante olması ile de hamilelik süreci başlar.

Bunun hemen ardından plasenta, hCG adı verilen hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon aslında her kadında çok az miktarda bulunur. Ancak gebelik testinin pozitif sonuç vermesi için yeterli bir miktar değildir. Hamilelikle birlikte ise çok hızlı bir şekilde artmaya başlayan hCG, kan veya idrar testleri ile kolaylıkla tespit edilebilir. Peki, hamilelik kan veya idrar testinde ne zaman belli olur?

Hamilelik ilk önce kanda, daha sonra idrarda tespit edilebilen bir durumdur. Dolayısıyla erken gebelik haftasında önce idrar testi yapmak bazen gebelik oluşsa dahi negatif sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kan testinin daha hassas olduğu ve gebeliği daha önce tespit edebildiği söylenebilir.

Hamileliğin kan veya idrar testinde çıkabilmesi için korunmasız cinsel ilişkiden en erken 12 – 14 gün sonra test yapılması önerilir. Yani hamileliğin kanda veya idrar testinde pozitif sonuç verebilmesi için ortalama 2 hafta sonra test yapılmalıdır. Ayrıca idrar testinin sabah sıvı almadan önce ilk idrarla yapılması testin güvenilirliğini artıracaktır. Test negatif çıkmasına rağmen hamilelikten şüpheleniliyorsa 48 – 72 saat sonra idrar testinin yenilenmesi veya kan testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.