Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
02 Temmuz 2017

Gebelik testi nasıl yapılır? Sorusu bebek planı yapan anne baba adayları tarafından merak edilen konular arasında yer alır.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Bebek planlayan çiftlerin sabırsızlıkla bekledikleri, gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında bilgi veren gebelik testleri bir kaç farklı şekilde yapılmaktadır. Bebek planlaması yapıp korunma yöntemlerini bırakan çiftler, gebeliğin oluşup oluşmadığını ilk etapta genellikle evde eczaneden almış oldukları gebelik testleri ile yaparlar. Farklı markalarda ve modellerde satılan hamilelik testlerinin hepsi aynı sonucu verir. Evde gebelik testi idrarla atılan ve aynı zamanda bir gebelik hormonu olan hCG seviyesinin tespitine dayalıdır. Testin doğruluk oranı nedir? Evde yapılan hamilelik testlerinin erken evrede güvenirlik oranının yüzde 90 seviyesinde olduğu ifade edilir. Anne adayının regl tarihinden 1 hafta gecikmesinden sonra yapılacak olan testin güvenli sonuç verme olasılığının ise, yüzde 97 olduğu ifade edilir. Peki, evde gebelik testi nasıl yapılır? Dikkat edilecek hususlar ve detayları yazının devamında bulabilirsiniz.    

Gebelik Testi Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Gebelik testlerinin doğru sonuç verme olasılığını artırmak için eczaneden alınarak evde yapılan gebelik testlerinde bazı noktalara dikkat edilmesi önerilir. Bu noktalar ise şöyledir;

  • İdrarın konsantrasyonu gebelik testinin sonucunu değiştirebilir.
  • Regli tarihinin 1 hafta geçmiş olmasına dikkat edin; evde kendiniz tarafından uygulanan gebelik testinde en güvenli sonuç için regli olmanız gereken tarihten en az bir haftalık bir sürenin geçmiş olmasına dikkat edilmelidir. çünkü belirtilen tarihten önce yapılacak ölçümde, HCG hormonu plazmada ölçüm için yeterli seviyede olmayabilmektedir. Bu durumda testin sonucu etkileyecektir.

  Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?  

  • Uyandıktan hemen sonra yapılırsa daha sağlıklı sonuç verir; evde yapacağınız gebelik testinde bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta, testi yaparken kullanacağımız idrarın konsantrasyonudur. Uzmanlar gebelik testini mümkünse uyandıktan hemen sonra yapılmasını tavsiye ederler. Bunun nedeni olarak da idrar kesesinde tüm gece boyunca birikmiş yüksek hormon konsantrasyonu gösterilir.
  • Örnek alınacak idrarı birazını dışarıya akıttıktan sonra (orta idrar) alınacak idrar olmasıdır. Temiz ve kuru bir test kabına alınacak orta idrar örneği olmasıdır.

  Evde Limonla ve Karbonat İle Yapılan Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Detaylar için tıklayın...   Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?  

Evde Gebelik Testi Yapma (Hamilelik)

  • Test yapacağınız idrar örneğini testin özelliğine göre belirtilen alana uygulayın ve tavsiye edilen süre kadar bekleyin.
  • Evde yapılan bu testlerin sonucu genellikle ya pozitif ya da negatif  mantığına göre belli olur.
  • Satın aldığınız gebelik testinde, referans bir çizgi mevcuttur. İdrarınızı teste damlattığınızda referans çizginin yanında ikinci bir çizgi veya artı işaretinin görülür.  Bu testin pozitif olduğu yani kadının gebeliğinin başladığı anlamına gelmektedir.
  • Söz konusu çizginin çıkmaması veya negatif işaretinin belirmesi durumunda ise, kadının hamile olmadığı anlamına gelmektedir. Bu aşamadan sonra en doğru yaklaşım doktorunuza başvurmak ve gebe olup olmadığınızı bir kez de kan testi yaptırarak sonucu doğrulatmak olacaktır.

  Evde yapılan gebelik testleri: diş macunu ile gebelik testi      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.