Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?
03 Ocak 2020

Hamilelik kaç günde belli olur? Hamilelik için kan veya idrar testi ne zaman yapılmalı? Gebelik kanda veya idrar testinde ne zaman belli olur? Detaylar makalemizde…

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur? Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik kanda veya idrar testinde ne zaman belli olur sorusu, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği konuların başında gelir. Çünkü yapılan testlerden doğru sonucu almak, gebelik testinin ne zaman yapıldığıyla doğrudan ilgilidir. Peki hamilelik kaç günde belli olur? Hamilelik için kan veya idrar testi ne zaman yapılmalı?  Gebelik kanda veya idrar testinde ne zaman belli olur? Detaylar makalemizde…

Kan Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Adeti geciken ve gebelikten şüphelenen kadınlar, genellikle ilk olarak eczanede satılan ve idrar ile yapılan gebelik testlerini alırlar. Eğer sonuç pozitif çıkarsa, bir sağlık kuruluşunda yapılan kan testi yapılarak kesin sonuç öğrenilir. Ancak gebelik önce kanda belli olan, daha sonra idrarda tespit edilebilen bir durumdur. Bu nedenle gebeliğin çok erken döneminde yapılan idrar testi, hamilelik olsa dahi negatif sonuç verebilir. Şöyle ki; korunmasız cinsel ilişki sonrası spermin yumurtayı döllemesi sonucu meydana gelen embriyo, anne rahmine yerleştiği anda gebelik başlar. Bunun akabinde annede beta HCG hormonu salgılanır. En erken 4. günde kan testiyle gebelik öğrenilebilir. Hamile olmayan bir kadında HCG hormonu 5 ml altındadır. 5 ml ve üzeri olduğunda hamilelik tanısı konur.

En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?


*Üreme yetisini arttırmak için çiftlere tavsiyeler...


İdrar Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamile olup olmadığını merak eden çoğu kadın, ilk önce eczanede satılan testlere başvurur. Evde kolayca yapılabilen idrar testleri, bu bağlamda kan testlerine göre daha pratiktir. Ancak beta HCG hormonu ilk olarak kanda ortaya çıkmakta, daha sonra vücuda yayılarak idrara geçmektedir. Hormonun idrarda tespit edilebilmesi ise yaklaşık 10 günü bulur. 10 günden önce yapılan idrar testlerinde, hamile olunsa dahi negatif sonuç alınabilir. Dolayısıyla erken gebeliklerde kesin sonuç için kan testi yapılmalıdır. Gebeliğin oluşmasının üzerinden 10 gün ve daha fazla geçtiyse, idrar testinin güvenilirliği artar.

Gebelik Testi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

İdrarda gebelik testi sonucu, kanda yapılan testlere kıyasla daha hızlı sonuç verir. Testi yaptıktan en geç 5 dakika sonra sonuç belli olur. Kan testi için ise bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Sonucun çıkması, testin ne zaman uygulanacağına ve kurumun iş yoğunluğuna göre değişebilir.  

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Eczaneden alacağınız gebelik testlerinde genellikle nasıl uygulanacağına dair bilgilendirme yazısı bulunur. Hemen hemen hepsinin uygulanma mantığı aynıdır;

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?

İdrar için ayrılan alana, damlalık yardımıyla birkaç damla idrar damlatılır. Test en geç 5 dakika içinde sonuç verir. Buna göre; eğer çift çizgi çıkarsa sonuç pozitif, tek çizgi çıkarsa sonuç negatiftir. Eğer ikinci çizgi çıkarsa, bu durum genellikle hamileliğin çok yeni olduğunu gösterir. Kesin sonuç için kan testi yapılmalıdır.


*Adım adım evde gebelik testi nasıl yapılır?


Evde Gebelik Testi Yaparken Bunlara Dikkat!

Evde yapılan gebelik testinin doğru sonuç verme ihtimalini arttırmak için uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor;

  • Test en erken adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalıdır.
  • Sabah kalkar kalmaz gelen ilk idrar ile test uygulanmalıdır.
  • Gebelik testi su gibi sıvılarla temas ettirilmemelidir.                                                                                                                              


Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin en erken belirtisi implantasyon döneminde gerçekleşir. Yani döllenen yumurta rahime yerleşmeye çalışırken minik kanamalar olur. Bu da hamileliğin ilk işaretlerinden biridir. Ancak bu kanamaların, kadınların yalnızca %25’inde görüldüğü unutulmamalıdır. Gebeliğin en erken belirtilerinden bir diğeri de çoğu kadını hamilelikten şüphelendiren adet gecikmesidir. Bununla birlikte, östrojen ve progesteron hormonlarının artmasına bağlı olarak göğüslerde şişlik ve hassasiyet hissedilebilir. Mide bulantısı, sürekli uykulu olma hali, ciltteki değişiklikler de gebeliğin ilk işaretlerindendir. Ayrıca bu belirtilerin görülmesi kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez. Kesin sonuç için kan testi yapılmalıdır. Yukarıda bahsedilen işaretlerin bazı kadınlarda hiç görülmediği de unutulmamalıdır.


*Erken hamilelik belirtileri için buraya tıklayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.