Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Sürecinin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Sürecinin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri
24 Ekim 2016

Nefes almak farkında olmadan yaptığımız bir şey. Hamilelik süresince nefes egzersizleri yapmak, zorlu doğum sürecini kolaylaştırabilir.

Gebelikte Nefes Eğitimi

Nefes almak farkında olmadan, içgüdüsel yaptığımız bir şey. Hamilelik süresince nefes egzersizleri yapmak, zorlu doğum sürecini fazlasıyla kolaylaştırabilir. Önemli olan doğru nefes almayı öğrenmek ve çalışmak... Bunu da vücudumuzu dinleyerek yapmak mümkün! Karından alınan nefes, iyi bir çalışmanın başlangıcı olur. Bu tür nefesler ciğerlerinizi genişleterek daha fazla hava girmesini sağlar. Ayrıca karın kaslarınızı da kuvvetlendirir.

Evde yapabileceğiniz bir nefes egzersizi

Yere yatın; dizlerinizi kırın. Hamileliğin ileri aşamalarındaysanız yan da yatabilirsiniz. Rahatınız için bir yastık edinin. Sağ elinizi karnınızda, sol eliniz göğsünüzde olsun. Burundan nefes alın. Karnınızın şiştiğini hissedeceksiniz. Ama bu süreçte göğsünüz sabit olmalı. Ve nefes verin, nefes verdikçe karnınız inecek. Nefes egzersizlerini hamilelikte çok önemlidir çünkü bebeğinizin büyümesi için maksimum dozda oksijen gerekiyor.

*Normal doğum sırasında uygulamanız gereken nefes teknikleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Sürecinin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizlerinin yararları

- Nefes egzersizleri bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan oksijeni almanızı sağlar.

- Hamilelik endişe ve stresin çok olduğu bir süreç. Nefes sizi sakinleştirir ve rahatlatır.

- Derin nefes almak tüm vücudunuzu temiz hava dolduracağı için, kas ağrılarını azaltır.

- Hamilelikte en merak edilen aşama doğum olsa gerek. Doğru nefes almayı öğrenirseniz, bu bilgi size en çok doğumda yardımcı olacak. Doğum dalgalarını kolayca karşılayabileceksiniz.

- En önemlisi de; nefes almayı bilmek size anda kalma yeteneği verecek. Böylece çocuğunuzun her anının tadını çıkaracaksınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.