Bebeklerin Hastaneden Çalınmasına Türk Mühendisleri Çözüm Buldu

Bebeklerin Hastaneden Çalınmasına Türk Mühendisleri Çözüm Buldu
29 Haziran 2017

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yeni bir proje ile hastanelerden bebek kaçırılması ve karışmasının önüne geçileceği belirtiliyor.

Bebek çalınması ya da Karışmasına Türk Mühendislerinden çözüm Yolu

Türk Mühendisleri geliştirmiş oldukları "Anne Bebek Bilekliği" ile bebeklerin doğumlarından sonra bebeklerin çalınması, hastaneden bebek kaçırılması ya da hastanede bebek karışması gibi durumlar için çözüm buluyor. Edinilen bilgiye göre, bileklik sayesinde bebeğin kendisine tanımlı bölge dışına çıkması durumunda hastanenin ilgili kapıları ve asansörleri kilitleniyor. Bebeklerin çalınmasını engellemeyi amaçlanan sistemin ÖDTÜ Teknokent'te tamamen yerli üretim olarak gerçekleştirildiği öğrenildi. Üretilen bileklik sayesinde son dönemlerde hastanede bebeklerin karışması ve bebek hırsızlığının da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Proje Fikri Anneye Yanlış Bebek Götürülmesiyle Ortaya çıktı

Uzun yıllardır akıllı yaşam alanları, yaşlı, hasta ve özürlü bakımı konularında ürün ve projeler geliştiren şirketin Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada, projenin ortaya çıkış fikrinin geçmiş yıllarda ekiplerinde çalışan bir mühendisin eşinin doğumu sırasında yan odada kalan bir annenin kendisine getirilen bebeğin kendisine ait olmadığını söylemesi olduğunu dile getirildi.   

Bebeklerin Hastaneden Çalınmasına Türk Mühendisleri Çözüm Buldu  

Anne Adayının Hastaneye Gelmesiyle Doğacak Bebeğe Bileklik Tanımlanıyor

Doğum yapacak anne adaylarının hastaneye gelmesiyle kendisine ve doğacak bebek ya da bebeklere birer bileklik tanımlandığını belirten yetkili, anne adayının hastaneye gelmesinden taburcu olana kadar geçen sürenin tamamının denetlendiğini belirtiyor. Akıllı bileklik, anne adayına hastaneye gelmesiyle birlikte hemen takılırken bebeklere ise, doğar doğmaz steril kılıfından çıkarılarak bebeğin ayağına takılıyor ve yetkili personel tarafından bileklik aktivasyonu yapılıyor.

Bebek Tanımlanan Alanın Dışına çıkarsa "Pembe" Kod Alarmı Başlıyor

Akıllı bileklik sayesinde bebeklerin çalınması önlenmiş oluyor. Sistem, bebeğin hastanede tanımlanmış alanın dışına çıkarılması durumunda sistemin otomatik olarak "Pembe" kod olarak adlandırılan alarmın başladığı ifade ediliyor. Pembe kod alarm bilgisi öncelikle hastane güvenlik şefi ve kat güvenlik görevlilerinin çağrı cihazlarına ve telefonlarına uyarı ve mesaj olarak düşerken, ilgili kattaki tüm elektronik kapılar ve asansörler otomatik olarak kilitleniyor. Ürünün patentli olduğunu dile getiren yetkili, ilk siparişlerini aldıklarını ifade etti.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl