• gebe.com
 • /
 • Bu Belirtiler Kulak Ağrısının İşareti Olabilir!

Bu Belirtiler Kulak Ağrısının İşareti Olabilir!

Bebeklerde kulak ağrısı, birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Orta kulak iltihabı, kulağa yabancı cisim kaçması veya diş çıkarma dönemi, bu nedenlerden yalnızca birkaçıdır.

Bu Belirtiler Kulak Ağrısının İşareti Olabilir!

Bebeklerde kulak ağrısı, birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Orta kulak iltihabı, kulağa yabancı cisim kaçması veya diş çıkarma dönemi, bu nedenlerden yalnızca birkaçıdır. Böylesi bir durumda iletişim yetenekleri henüz gelişmemiş olduğundan, bebekler sıkıntılarını ağlayarak ifade ederler. Elbette her ağlama kulak ağrısı sebebi değildir ancak aşağıda değindiğimiz belirtiler de ağlamaya eşlik ediyorsa, bebeğinizin doktorunu ziyaret etmeniz faydalı olabilir.

Peki, bebeklerde kulak ağrısı belirtileri nelerdir? Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde kulak ağrısı ile ilgili tüm merak edilenleri derledik.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Bebeklerde kulak ağrısı birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık karşılaşılan nedenler orta kulak iltihabı, dış kulak iltihabı, kulağa yabancı cisim kaçması, üst solunum yolu enfeksiyonu, diş çıkarma dönemi ve basınç gibi durumlardır. Şimdi, bebeklerde kulak ağrısına neden olabilen bu faktörleri daha detaylı inceleyelim.

1. Orta Kulak İltihabı

Çocuklarda ve bebeklerde görülen kulak ağrısının en sık karşılaşılan nedeni orta kulak iltihabıdır. Özellikle 6 – 15 ay arası bebeklerde sık sık kulak enfeksiyonları gelişebilmektedir. Bunun sebebi, bebeklerdeki östaki borusunun yetişkinlerden daha kısa olmasıdır. Bu da tıkanıklığın çok daha kolay ve hızlı gelişmesine zemin hazırlar. Ayrıca geniz etinin çeşitli sebeplerle şişmesi, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi, prematüre doğum, anne sütünün alınmaması ve yarık damak dudak gibi anomaliler de bebeklerde orta kulak enfeksiyonu riskini artırmaktadır.

Bebeklerde orta kulak enfeksiyonun en tipik belirtisi bebeğin sürekli kulağını çekiştirmesidir. Bununla birlikte özellikle yatar pozisyondayken baş gösteren huzursuzluk, seslere tepki verme güçlüğü ve ateş, bebeklerde orta kulak enfeksiyonun belirtileri arasında yer alıyor. Eğer bebeğin kulak zarı delindiyse, bu belirtilere kulak akıntısı da eşlik edebilir.

2. Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

Bebekler yürümeye başladıklarında kıpır kıpır olurlar. Çevrelerini keşfetme dürtüsüyle hareket edip, çoğu nesneyi ağızlarına ve hatta kulaklarına sokabilirler. Böylesi bir durum elbette bebeklerde kulak ağrısına sebep olabilir. Özellikle nohut, bozuk para veya minik oyuncak parçalarına dikkat etmek ve olası kazalara karşı bebeğin bu tarz nesnelerle oynamasını önlemek gerekir.

3. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bebeklerde kulak ağrısının bir diğer nedeni de üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Hastalık durumlarında enfeksiyonlar kulağa kadar ilerleyebileceği için erken müdahale oldukça önemlidir.

4. Basınç

Uçak seyahatlerinde basınç kaynaklı kulak ağrıları yetişkinler için bile sorunken, bebekleri bir hayli korkutur ve rahatsız eder. Özellikle iniş ve kalkışlarda bebekler kulaklarında hissettikleri ağrı sebebiyle fazlasıyla huzursuz olurlar. Bu gibi durumlarda ağrıyı hafifletmek için uçuş öncesi bebeğin doktoruyla iletişime geçmek ve önerilerini dinlemek faydalı olacaktır.

5. Diş Çıkarma Dönemi

Bazı bebekler diş çıkarma döneminde kulaklarıyla daha fazla oynarlar. Bunun nedeni, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi diş ağrısının kulağa vurabilmesidir. Ancak diş çıkarma dönemindeki her kulakla oynama hareketi dişe bağlanmamalıdır. Zira aynı dönemde bebek kulak enfeksiyonu da geçiriyor olabilir. Bu nedenle rutin doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

6. Dış Kulak İltihabı

Çocukların dış kulak kanalı dar olduğu için iltihap ve dolayısıyla kulak ağrısı bakımından risk altındadırlar. Dış kulak iltihabının en sık karşılaşılan sebebi bölgenin sürekli neme maruz kalmasıdır. Uzun süre havuzda kalmak veya çok sık yıkanmak, dış kulak iltihabı için birer risktir. Zira kulak kanalı içinde kalan su, bakterilerin üremesi için bir fırsat oluşturur. Bu nedenle bebekleri yıkarken kulağına su kaçmaması için ayrı bir özen gösterilmeli, banyodan sonra kulak kepçesi kuru bir mendille silinmelidir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Bebekler henüz iletişim kuramadığı için birçok problemi ağlayarak ifade ederler. Kulak ağrısı da ağlamalarının bir nedeni olabilir. Özellikle karnının tok olduğu, bezinin temiz ve gazının olmadığı durumlarda bebek huzursuzsa, bu huzursuzluğun sebebi olarak kulak ağrısı da akla gelebilir.

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Ağlama,
 • Huzursuzluk,
 • Kulağı çekiştirme, kulakla oynama,
 • Yatma pozisyonuna geçtiğinde ağlama,
 • İşitme yeteneğinde azalma,
 • Ateş,
 • Uykusuzluk,
 • Kulakta akıntı gibi belirtiler bebeklerde kulak ağrısının birer işareti olabilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle 1 yaş altı bebeklerde sıkça görülen kulak ağrısı şikâyeti, genellikle orta kulak iltihabından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bebeğin doktorunu ziyaret etmek gerekir. Eğer doktor iltihap teşhisi koyduysa, antibiyotik ve damla tedavisi uygulayabilir. Bu süreçte bebeği rahatlatmak adına ağrı kesiciler de önerebilir. Ancak ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye üzerine olmamalı, mutlaka doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi sürerken ebeveynler de bebeği rahatlatacak basit yöntemler uygulayabilir. Örneğin bölgeye sıcak kompres yapmak bebeği oldukça rahatlatacaktır. Bunun için sıcak havlu kullanılabilir. Tedavi bitene kadar kulağa şampuan ve sabun gibi kimyasal ürünler değmemesine ayrıca dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi Var mı?

Ağrının birçok nedeni olabileceği için öncelikle doktora danışmak faydalı olacaktır. Halk arasında bebeklerde kulak ağrısı için anne sütü, zeytinyağı, lavanta yağı veya soğan suyu damlatmanın ağrıya iyi gelebileceği düşünülüyor. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri bilimsel olarak desteklenmiyor. Bu nedenle masum gibi görünen bu uygulamalar fayda sağlayacağı yerde ağrıyı daha da şiddetlendirebilirler. Dolayısıyla bebeklerde kulak ağrısı için bitkisel çözümlere başvurmadan önce mutlaka doktordan onay alınmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısını Önleyebilmek İçin Tavsiyeler

 • Bebeğin bağışıklık sistemini desteklemek, tüm hastalıklara karşı vücudunu daha güçlü hale getirecektir. Bu nedenle ilk 6 ay anne sütü, 6.aydan sonra ise anne sütü ile birlikte vitamin ve mineral açısından zengin olan besinlere başlanabilir.
 • Bebeğin kesinlikle sigara dumanına maruz kalmamasına dikkat edilmeli, alerjilerin de kulak iltihabına neden olabileceği unutulmamalıdır.
 • Aşılar, vücudun mikroplara karşı bağışıklık kazanması ve direncini artırması için çok önemlidir. Bu nedenle aşı takvimi içinde yer alan aşılar vaktinde yaptırılmalıdır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olabileceği kulak ağrısını engellemek için hastalığı önleyecek tedbirler alınmalıdır. Kalabalık ortamlarda çok uzun süre bulunulmamalı, ani sıcak soğuk hava değişimine maruz kalınmamalı, bebeğin sürekli oynadığı nesneler sık sık dezenfekte edilmelidir.
 • Banyo esnasında bebeğin kulağına su kaçmaması için ayrıca dikkat edilmeli, banyo süresi olabildiğince kısa tutulmalı, banyodan sonra bebeğin kulak kepçesi kuru bir mendil ile silinmelidir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Özellikle 6 – 15 aylık bebeklerde kulak ağrısı ile çok sık karşılaşılmaktadır. Zira tam da bu dönemlerde orta kulak iltihabı riski yüksektir. Bebekler iletişim kuramadığı için yaşadıkları bu problemi ağlayarak ifade ederler. Eğer bebek tüm çabalara rağmen sakinleşmiyorsa, ateşi varsa, kulak akıntısı veya işitme güçlüğü gibi durumlar söz konusuysa mutlaka muayeneye götürülmelidir.

Bunu da Okuyun: Bebeklerde Soğuk Algınlığı ve Gribe Ne İyi Gelir?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.