Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
02 Ocak 2020

Anne sütünün bozulduğu nasıl anlaşılır? Anne sütünün rengi ve kokusunun farklı olması sütün bozulduğu anlamına mı gelir? İşte, bozulan anne sütünün en belirgin belirtileri...

Annelerin çocukları için en büyük hediyesi belki de sütleridir. Çünkü anne sütü; bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini tek başına karşılayabilen, eşi benzeri olmayan bir besindir. Birçok hastalıktan korur, bebeğin sağlıklı gelişimini destekler. Tüm bu fiziksel faydalarının yanı sıra, ruhsal olarak da bebeğin beslenmesini ve annesi ile bağ kurmasını sağlar.


Fakat bu değerli besin, uygun koşullarda saklanmadığı takdirde bozulabilen hassas bir yapıya sahip. Peki, Anne sütünün bozulduğu nasıl anlaşılır?

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünün bozulup bozulmadığını anlayabilmenin en belirgin yolu sütün kokusudur. Bozulan anne sütü, tıpkı tarihi geçen inek sütü kokusu gibi keskin ve rahatsız edici bir kokuya sahip olur.


Eğer sütünüzü dondurarak saklıyorsanız, sütü çözdürdüğünüzde ortaya sabunumsu veya metalik bir koku çıkabilir. Bu durum sütün bozulduğu anlamına gelmez, bebeğinize içirebilirsiniz. Fakat bebeğiniz değişen kokudan ötürü sütü reddedebilir.


*Anne sütünün içeriğini merak ediyor musunuz?

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünün rengi ise değişken bir yapıya sahiptir. Doğumdan sonra gelen kolostrum adlı süt, hafif sarımsı bir renktedir. Bu sarılık, genelde annelerin aklına sütün iltihaplı olup olmadığı ihtimalini getirir. Kolostrum, içeriği itibariyle sarımsı renktedir ve bebeğiniz için belki de en değerli süttür. Bu nedenle kesinlikle sütü bebeğinize içirmemezlik yapmayın. Bu renk bir iki hafta sonra beyaza doğru dönecektir.


Anne sütünün rengi, annenin yiyip içtikleriyle de doğrudan ilgilidir. Hatta kullandığı ilaçlar da sütün renginin değişmesine sebep olabilmektedir. Meyve suları veya tatlılardaki gıda boyaları anne sütünün pembemsi bir renge dönmesine, sebze ağırlıklı beslenmek ise sütün açık yeşil tonlarda salgılanmasına  neden olabiliyor. Bununla birlikte, anne sütünün pembemsi olması sütte kan olduğunun da işareti olabilir. Bu kan genellikle göğüs ucu çatlamış annelerde görülür. Bebeğin bu sütü içmesinde hiçbir problem olmasa da anne meme iltihabı olduysa tedavi için mutlaka doktora görünmelidir.

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?


*Anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlandı!


Anne sütü inek sütünden farklı olarak, sağılıp şişede bekletildiğinde yağlı kısım yukarıya çıkar. Bu durum sütün bozulduğuna işaret etmez. Çalkalayıp bebeğinize içirebilirsiniz. Sağdığınız her süt farklı görüntüde olabilir. Bunun nedeni yağ içeriğinin değişken yapısıdır.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sağdığınız sütün bozulmaması için Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Buna göre sağılan anne sütünü;

 • 3 saat oda sıcaklığında,
 • 3 gün buzdolabı rafında (4 derece),
 • 3 ay derin dondurucuda (-18 derecenin altı) saklayabilirsiniz.
 • Anne sütünün içeriğindeki olumlu etkileri azaltacağından, sağdığınız anne sütünü uzun süreler dondurmamanız önerilir. Mümkünse dondurmadan 2-3 gün buzdolabı rafında muhafaza etmeniz, bebeğiniz için en sağlıklısı olur.
 • Anne sütünün prematüre bebeklere ise taze olarak verilmesi gerekir. Ancak bebek yoğun bakımda yatıyorsa, sağmak/dondurmak gerekebilir.
 • Anne sütü sağıldıktan sonra mutlaka özel süt torbalarında saklanmalıdır ve üzerine sağıldığı tarih yazılmalıdır.

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Donmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

 • Depoladığınız sütü en eski tarihli olandan başlayarak çözdürmelisiniz.
 • Dondurduğunuz sütü çözdürmek için bir gece önceden buzdolabına koymanız yeterlidir.
 • Eğer çok acil çözdürmeniz gerekiyorsa, ılık su dolu bir kabın içinde sütü bekletebilirsiniz. (Benmari yöntemi)
 • Bu aşamada anne sütü su ile kesinlikle temas etmemeli. Oda ısısına erişen anne sütü ise birkaç saatten fazla oda ısısında bekletilmemeli, tekrar dondurulmamalı.
 • Sütü çözdürürken mikrodalga kullanılmamalı.
 • Zorunda kalınmadığı müddetçe süt dondurulmamalı ve taze olarak bebeğe verilmelidir.


Kaynak: Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi


*Anne sütü sarılığı nedir?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah