Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor

Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor
11 Aralık 2017

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, dengeli ve sağlıklı beslenerek gebe kalma şansını yüzde 80 oranında artırmak mümkün.

Yumurtadan Karaciğere Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


Yumurtadan karaciğere bu besinler doğurganlığı artırıyor! Anne olmak her kadının hayalidir. Ancak günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları, çevre şartları, sosyal koşullar ve yaşan tarzı nedeniyle kadınların hamile kalmalarında zorluklar yaşanabiliyor. Uzmanlar, bu olumsuz faktörlerden en çok etkilenen yapılardan birisinin yumurtanın sayı ve kalitesinde yaşanan problemler olduğunu belirtiyorlar. Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, dengeli ve sağlıklı beslenerek gebe kalma şansını yüzde 80 oranında artırmak mümkün olduğu ifade ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hamilelik şansını artıran besinlerle ilgili bilgiler verirken gebelik planlayan anne adayları için önemli tavsiyelerde bulunuyorlar. 

Doğurganlığı Arttıran Besinler;


Yumurta;


Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


İnositol,Kolin ve A ve E vitamini bakımından zengin olan yumurta amino asit, yani protein değeri açısından da en iyi besinlerden birisi olarak gösteriliyor. Günde 1 veya 2 yumurtayı çeşitli şekillerde pişirerek tüketmekde fayda var.

Karaciğer;

 

Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


Organizmaların detoks organı olan karaciğer; inositol, folik asit, kolin ve B vitamini içeren en faydalı gıdalardan birisidir. Aynı zamanda çok iyi de demir kaynağı olan karaciğeri haftada 2 kez tüketmenin anne adayının yumurta kalitesi üzerinde çok fayda sağlayacağı biliniyor. 

Yeşil Yapraklı Sebzeler;


Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor

 

Brüksel lahanası, ıspanak, kuşkonmaz, karalahana ve marul gibi yeşil sebzelerin demir ve folik asit içermesi nedeniyle hamile kalmaya yardımcı oluyorlar. Bu besinlerin besin değerlerini kaybetmemeleri için yeşil sebzeleri haşlayarak veya buharda pişirmek tüketmeye özen göstermek gerekiyor. 

Süt ve Süt Ürünleri;

Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


Süt ve süt ürünleri kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin besinler arasındadır. Bununla birlikte sütün yağındaki fosfolipidler hücresel aktiviteyi ve hücre zarını koruyorlar. Sütü sade olarak içmek yerine sütten elde edilen ürünleri tercih etmek öneriliyor. Bunun sebebi ise, yoğurt ve türevlerinin aynı zamanda probiyotik içermeleri nedeniyle bağışıklık sistemi ile bağırsak faaliyetlerinde de fayda sağlaması. Eğer anne adaylarının fazla kiloları yoksa özellikle ayran, yoğurt, kefir ve beyaz peynirin yağlı olanlarını tercih etmekte fayda var.

Balık;

Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


Omega 3’ün özellikle embriyoların tutunmasında ve yumurta kalitesini arttırmada önemli olduğu ispatlanmasıyla, sardalye, somon ve hamsi gibi yüksek omega 3 içeren balıkları haftada 2 kez sofrada mutlaka bulundurmak gerektiğine dikkat çekiliyor.


Fındık, Badem, Ceviz;


Bu Besinler Doğurganlığı Artırıyor


Fındık, badem, ceviz, avokado ve zeytin de yüksek omega 3 içerikleriyle beslenme listenizde mutlaka bulundurmanız gereken besinler arasında yer alıyor.


Bu Önerileri Göz Önünde Bulundurun

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları gebelik planlayan anne adaylarına hamile kalabilmeleri için yapmaları gerekenlerle ilgili bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler ise şöyle; 


  • -Yüksek miktarda şeker içeren gıdalardan uzak durun. Şeker metabolizmasındaki bozulmalar, yüksek insülin uyarısı ve direnci yoluyla hormonlar üzerinde negatif etki yaratarak hamile kalmayı önleyebiliyor. Ayrıca hamilelik oluşumunu olumsuz etkileyen fazla kilolar da gebeliğe engel tekil eden nedenlerinden biri. Tatlandırıcılar ve tatlandırıcılarla yapılan ürünler de benzer şekilde etki ediyor. Şeker ve şeker içerdikleri için meyve yerine kuru meyveleri (hurma, kuru kayısı, kuru incir gibi) tercih edilebilirsiniz.
  • -Uygunsuz koşullarda hazırlanmış hazır konserve ve paketlenmiş gıdaların toksik etki yaratma potansiyelleri var. Bisphenol A içerdikleri için plastik şişedeki su ve hazır içeceklerin de embriyotoksik etkileriyle embriyo sağlığı açısından zararlı olabileceği yönünde görüşler yoğunlaşıyor. Bu nedenle yiyeceklerinizi evde hazırlamaya ve su ile diğer içecekleri cam şişe ya da sürahide muhafaza etmeye özen gösterin.
  • -Günde 1 fincan kahve ve 2 bardak çaydan fazlasını tüketmemeye dikkat edin.
  • -Sigara ve alkolden de kesinlikle uzak durun.
  • -Günde 1,5-2 litre su içmek ( saf su olarak) ve 5 bin adım yürüyüş yapmak da hormonlar ile hücre sağlığının yanı sıra alınan besinlerin de daha etkin olmaları için gerekiyor.


Bu içecekler Gebe Kalmayı Engelliyor! detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl