Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı?
10 Ağustos 2021

Yenidoğan bebeklerin henüz kas gelişiminin tamamlanmadığı ve sık sık kustukları düşünüldüğünde, yatış pozisyonlarının hayati önem taşıdığı söylenebilir. Peki, yenidoğan bebekler nasıl yatırılmalı?

Özellikle ilk kez anne baba olan çiftler, bebeklerinin sağlığı ve gelişimi ile ilgili birçok şeyi merak edip araştırırlar. Taze ebeveynlerin araştırdıkları konularında başında ise hiç şüphesiz ki yenidoğan bebeklerin nasıl yatırılması gerektiği geliyor. Zira yenidoğan bebeklerin henüz kas gelişiminin tamamlanmadığı ve sık sık kustukları düşünüldüğünde, yatış pozisyonunun hayati önem taşıdığı söylenebilir. Peki, yenidoğan bebekler nasıl yatırılır?
 

Yenidoğan bebekler için en ideal yatış pozisyonu yan yatmadır. Çünkü yüz üstü yatırmak, bebeğin henüz kasları gelişmediği ve boynunu kaldıramadığı için boğulma riskini yükseltir. Bu nedenle en uygun uyku pozisyonu bebeği yana çevirerek yatırmaktır. Bu pozisyonu daha güvenli hâle getirmek için ise yan yatırma yastıklarından faydalanılması önerilmektedir. Böylece bebek yan yatar pozisyondayken yüzünün üstüne düşmeyecektir. Bununla birlikte bebeğinizi sırt üstü de yatırabilirsiniz. Ancak bu pozisyonu uygulayacaksanız bebeğin baş kısmının yaklaşık 30 cm yukarıda olması gerektiğini unutmayın. Bunun için yatağın baş kısmının altına bez/battaniye desteği koyabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, yenidoğan bebek yatış pozisyonları ile ilgili tüm merak edilenleri derledik, hazırsanız başlayalım!

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından rahat ve kaliteli uykunun önemi yadsınamaz bir gerçek. Ancak kaliteli uyku kadar bebeğin uyku sırasında güvenliği de oldukça önemli. Zira ani bebek ölümü sendromlarının büyük bir kısmı, yenidoğan döneminde uyku esnasında gerçekleşiyor. Bu nedenle ilk kez anne baba olanların yenidoğan yatış pozisyonları hakkında bilinçli olması hayati önem taşıyor. Peki, yenidoğan bebekler nasıl yatmalı?

Yenidoğan bebekler için en uygun yatış pozisyonu yan yatmadır. İlk aylarda bebeğin sırtını desteklemek ve yüzünün üstüne doğru dönmesini engellemek için hazır satılan yan yatma yastıklarından alınmalıdır. Bu pozisyon ile hem boğulma riskinin önüne geçilir hem de reflü olma ihtimali azaltılır. Ayrıca kolik bebeklerin gaz çıkışı için de oldukça uygun bir yatma pozisyonudur.

Bu yatış pozisyonunda dikkat edilmesi gereken tek şey, bebeği sürekli aynı tarafa yatırmamaktır. Çünkü böylesi bir durumda hem hafif kafa şekli bozuklukları görülebilir hem de bölgesel saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun yerine bir uykuda sağ tarafa, diğer uykuda sol tarafa yatırmak daha sağlıklı olacaktır.

Yenidoğan bebekleri sırt üstü de yatırabilirsiniz. Ancak sırt üstü yatıracaksanız mutlaka yatağın baş kısmını 30 cm kadar yükseltmelisiniz. Böylece kusma ve tıkanmalara karşı önlem almış olursunuz.

Öte yandan, yüz üstü yatma pozisyonu yenidoğan bebekler için önerilmemektedir. Çünkü yukarıda değindiğimiz gibi yüz üstü yatış pozisyonunda yenidoğan bebeklerin kafalarını kaldırabilecek kadar boyun kasları gelişmemiş olduğundan nefessiz kalma riski doğuyor.

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Yenidoğan Bebekler Yastık Kullanmalı mı?

Bebekler nasıl yatırılmalı sorusu kadar yenidoğan bebekler yastık kullanmalı mı sorusu da anne babaların aklını kurcalayan önemli bir konudur. Uzmanlar, bebeklerin boyun kasları gelişene kadar yastık kullanımını önermiyor. Yani bir bebeğin yüz üstü yatarken kafasını kaldırabilecek kadar boyun kasları gelişmediyse, o bebeğin yastık kullanmaması gerekiyor. Hatta birçok uzman 2 yaşına kadar yastık kullanımının gereksiz ve sağlıksız olduğunu savunuyor.

Buna rağmen birçok anne baba, bebeğinin yastıksız uyurken konforsuz olacağını düşünerek yastık kullanımına çok daha erken başlıyor. Ancak erken dönemde yastık kullanımının bebekler için birçok riski bulunuyor. Örneğin boyun kasları henüz gelişmeyen bir bebek kazara yüz üstü pozisyona geldiğinde, tekrar kendisini döndüremeyebilir ve yastığın içine gömülerek nefessiz kalabilir. Ayrıca omurilik ve boyun kaslarının sağlıklı gelişimi için de 1 yaşından önce yastık kullanmamak gerekir. En erken 1 yaşından sonra ve doktorun önerisiyle çok yumuşak olmayan, kuş tüyü gibi alerjiyi tetikleyen maddelerden üretilmemiş, hava alan yastıklar kullanılmaya başlanabilir.

Ancak özel durumu olan bebekler için doktorlar 1 yaşından önce yastık kullanımını önerebilmektedir. Örneğin reflüsü olan bir bebek erken dönemde reflü yastığı kullanabilir veya düz kafa sendromuna sahip olan bebekler, doktorunun önerisiyle ortası boş olan özel yastıklarda uyuyabilir. Özel bir durumu olmayan bebekler ise en erken 1 yaşında yastık kullanımına başlayabilirler.

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanabilir?

Yenidoğan Yatağı Nasıl Olmalı?

Pek çok anne baba adayı, bebeklerinin yumuşacık bir yatakta daha konforlu ve güvenli uyuyabileceğini düşünür. Oysa yumuşak yataklar hem bebeğin omurga sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden hem de boğulma riski doğurabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine hafif sert yataklar, yenidoğan bebekler için daha güvenilir ve sağlıklıdır. Ayrıca yatağın üzerinde hem boğulma riskine karşı hem de alerjiyi tetikleyebileceği için herhangi bir oyuncak bulunmaması gerekir. Bununla birlikte kumaş seçimi de oldukça önemlidir. Pike, yastık kılıfı vb. ürünleri satın alırken hava alan ve bebeği terletmeyen sağlıklı kumaşlar tercih edilmelidir.

Bebekler İçin En İyi 9 Yatak!

Özetlemek gerekirse, yenidoğan bebekler için en güvenli uyku pozisyonu yan yatmadır. Kusma riskine karşı yatağın baş kısmını biraz yükseltmek de güvenli uyku için alınabilecek diğer bir önlemdir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah