Kıymalı Bebek Çorbası Tarifi (9 Ay ve Üzeri)

Kıymalı Bebek Çorbası Tarifi (9 Ay ve Üzeri)
05 Nisan 2024

Kıymalı bebek çorbası, bebeklerin kırmızı et tüketimi için harika bir alternatiftir.

Kırmızı et, başta demir ve protein olmak üzere vücudun pek çok ihtiyacını karşılayan harika bir besindir. Bebekler için kırmızı eti tüketmenin en basit ve lezzetli yolu ise kıymadan geçiyor. Zira çiğneme ve yutma refleksi henüz yeterince gelişmemiş bebekler için yemeklerin içine kıyma eklemek, onların kırmızı et ihtiyacını kısmen de olsa karşılamaya yardımcı olur. Özellikle ek gıdaya geçiş sürecinde çorba gibi tüketimi kolay besinlere kıyma eklemek ise bebekler için oldukça konforlu olacaktır. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda kıymalı bebek çorbası tarifi verdik. İşte, 9 ay ve üzeri bebekler için kıymalı çorba tarifi…

Kıymalı Bebek Çorbası Kaçıncı Ayda Verilebilir?

Bebekler 8. aydan itibaren kıyma yiyebilir. Diğer bir deyişle, doktorunuz aksini belirtmediği sürece 8. aydan itibaren yemeklerin içine azar azar ekleyerek bebeğinizi kıymayla tanıştırabilirsiniz. Bu noktada kıymanın iyi pişmiş, çift çekilmiş ve taze olmasına dikkat edilmelidir. Ancak tarifimizde domates de olduğu için bu tarifi en erken 9. ayda yedirmenizi öneririz. Gelin şimdi bebekler için kıymalı çorba nasıl yapılır, tarife geçelim.

Kıymalı Bebek Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 1,5 yemek kaşığı kıyma
 • 4 – 5 yemek kaşığı şehriye
 • 1 orta boy domates rendesi
 • 1 - 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 su bardağı su
 • Yarım çay kaşığı kuru nane

Bebekler İçin Kıymalı Çorba Tarifi

İlk olarak küçük bir tencerede yağı ısıtıp kıymayı güzelce kavurun. Kavururken kıymaları kaşıkla birbirinden ayırıp ezmeye dikkat edin. Daha sonra kabuğunu soyduğunuz ve rendelediğiniz 1 adet domatesi ve 4 – 5 yemek kaşığı şehriyeyi ekleyip karıştırın. Malzemeler güzelce harmanlandığında suyunu yavaş yavaş ekleyip karıştırın. Bu noktada kontrollü bir şekilde ilerlemeniz önemli. Zira domatesin de suyu olacağından 1 bardak su fazla gelebilir. O yüzden yavaş yavaş kıvama göre ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp çorbayı pişmeye bırakın. Ocağın altını kapatmadan birkaç dakika önce kuru naneyi ekleyip son kez karıştırın. Tüm malzemeler piştiğinde ocağın altını kapatın. Bebekler için kıymalı çorba tarifi hazır! Soğuduktan sonra bebeğinize içirebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Kıymalı Bebek Çorbası Tarifi (9 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Kıymalı Çorba İçirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her çocuğun gelişimi, sağlığı ve alerji durumu farklı olduğundan, kıymalı bebek çorbası hazırlamadan önce doktorunuza danışın.
 • Tarifte ilk kez deneyeceğiniz malzemeler varsa 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Hırıltı, döküntü, kaşıntı, kızarıklık veya şişlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz çorba tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Kıymanın taze ve iyi pişmiş olmasına dikkat edin.
 • Kıymayı pişirirken kaşıkla ezerek iyice küçültün.
 • Yemek süresince bebeğinizin yanından ayrılmayın.
 • Domates asidik içeriği nedeniyle alerjiye neden olabileceğinden normalde 1 yaşından sonra önerilmektedir. Ancak kabukları soyulmuş ve iyi pişmiş domates 9. aydan sonra da verilebilir. Eğer domatese bağlı alerji geliştiğini düşünüyorsanız en az 1 yaşına kadar yemeklerde domates kullanmayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Kıymalı Patates Yemeği Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.