Ek Gıdaya Geçişte Uygulanan 3 Gün Bekleme Kuralı

Ek Gıdaya Geçişte Uygulanan 3 Gün Bekleme Kuralı
16 Ağustos 2017

Ek gıdaya geçişte 3 gün bekleme kuralı, yedireceğiniz besine bebeğinizin alerjisi olup olmadığını test edebileceğiniz bir yöntemdir. Peki, ek gıdaya geçişte 3 gün bekleme kuralı nasıl uygulanıyor? Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Ek gıdaya geçişte 3 gün bekleme kuralı ile bebeğinizin alerjisi olan besinleri tespit edebilirsiniz! Bebekler için en iyi besin elbette anne sütüdür. Ancak, 6. aydan sonra anne sütü, bebeğin besin ihtiyacını tek başına karşılamadığından ek gıdaya başlanır. Ek gıdaya geçiş aşamasında ise en fazla dikkat etmeniz gereken konuların başında, bebeğinizin gelişmemiş sindirim sistemi ve hassas cildinin alerjik reaksiyon gösterebilme potansiyeli gelir. Bu nedenle, ek gıdaya geçiş sırasında 3 gün bekleme kuralı uygulanır. Peki, nedir bu 3 gün bekleme kuralı ? Gelin, daha detaylı inceleyelim.  

 Ek Gıdaya Geçişte Uygulanan 3 Gün Bekleme Kuralı  

Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Bekleme Kuralı

Her bebek, fiziki ve ruhsal açıdan tamamen birbirinden farklı yapılara sahiptir. Bu nedenle bir bebek, herhangi bir gıdaya alerjik reaksiyon gösterirken bir diğeri için bu durum söz konusu olmayabilir. Ek gıdaya geçiş aşamasında da bunu anlayabilmek için 3 gün bekleme kuralı uygulanır ve bebekler gözlemlenir. 3 gün bekleme kuralı ile bebeğin alerjisi olan besinleri önceden saptayabilmek amaçlanır.

3 Gün Bekleme Kuralı Nasıl Uygulanır?

Bebeğiniz, tanımadığı pek çok besin ile ek gıdaya geçiş sürecinde tanışır. Hem sindirim sistemi gelişmemiş hem de oldukça hassas olan bebeğiniz, bir anda vücudunun tanıdık olmadığı gıdalara maruz kalınca çeşitli tepkiler verebilir ve bazı besinler bebeğiniz için alerjik olabilir. Ek gıdaya geçiş aşamasında bir sürü gıdayı karıştırarak vermeniz, bebeğinizin hangi besine alerjisi olduğunu anlamanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle ek gıdaya geçiş aşamasında 3 gün bekleme kuralına başvurulur. 3 gün bekleme kuralı; her gıdanın karıştırılarak değil, tek tek verilmesi esasına dayanır. Örneğin; bebeğiniz ek gıdaya başlarken, menüsünde herhangi bir sebzenin püresine ver yerdiniz... Bebeğinizi 3 gün boyunca bu besinle beslemeniz önerilir. Çünkü bebeğiniz alerjik bir reaksiyon gösterdiğinde hangi besinden kaynaklandığını araştırmanıza gerek kalmaz ve alerjinin önüne geçebilmek için o gıdayı menüsünden çıkartmanız yeterli olur.   Ek Gıdaya Geçişte Uygulanan 3 Gün Bekleme Kuralı

3 Gün Bekleme Kuralında Bebeğimin Gıdaya Olan Alerjisini Nasıl Anlarım?

Besin alerjilerinin belirtileri çoğu zaman benzerdir. Ek gıdaya geçerken 3 gün bekleme kuralını uyguladığınız süre içerisinde bebeğinizde kusma, ishal, deride kızarıklık veya kabartılar, uyku problemleri ve huzursuzluk gibi belirtilerden birkaçını görüyorsanız, bebeğinizin yediği gıdaya alerjisi olduğunu anlayabilirsiniz. Yedirdiğiniz gıdaya 3 hafta ara verip daha sonra tekrar yedirmeniz halinde bebeğinizde yine aynı şikayetler görülüyorsa, o gıdayı bebeğinizin menüsünden çıkarmanız gerekecektir. Şunu da belirtmekte fayda var; yukarıda değindiğimiz belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle bebeğinizde ciddi bir farklılık gözlemliyorsanız bebeğinizin hekimiyle görüşmenizde fayda var.   

*Ek gıdaya geçiş aşaması hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.   

*Bebeklerin en az 1 yaşına kadar yememesi gereken besinler için buraya tıklayabilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.