Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri!

Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri!
28 Kasım 2017

Kış hamileliği her ne kadar zor deseler de verdiğimiz öneriler sayesinde şahane bir kış gebeliği yaşayabilirsiniz!

Yaz hamileliği mi yoksa kış hamileliği mi? Aslına bakarsanız, hamilelik için her mevsimin kendisine göre avantajları ve dezavantajları var. Yazın tiril tiril giyinmek, yaz hamileliğini daha çekici kılıyorken, kış aylarında terleme sorunu ile karşılaşmamak, kış gebeliğini daha cazip hâle getiriyor. Bu yazımızda ise hamileliği kışa denk gelenler için sürecin daha konforlu geçmesini sağlayacak önerileri derledik. İşte, kış hamileleri için öneriler...  

Kış Hamileleri İçin Öneriler

 

1)Mevsim Sebzelerini Menünüzün Baş Tacı Yapın

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kış aylarında hastalıklara karşı direncinizi arttırmak, metabolizmanızı güçlendirmek ve en önemlisi de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için dengeli beslenmeniz şart. Gün içinde karbonhidrat, protein, vitamin ve mineralleri besinlerden almanız gerek. Bunun için de kış aylarının sağlık deposu olan ıspanak, pırasa ve kışın bolca yetişen yeşil yapraklı sebzeleri menünüzün baş tacı yapın.

2)Kış Aylarının Velinimeti C Vitaminini Eksik Etmeyin

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kışın bolca yetişen portakal, mandalina ve greyfurttan C vitamini ihtiyacınızı karşılayın. C vitaminindeki demir bağırsaklar tarafından daha hızlı emilir ve bu meyvelerin posalı oluşu, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu arada, kışın meyve tüketirken C vitamini içeren asidik meyveleri gündüz tüketmeniz daha doğru olacaktır.

3)Güneş Yoksa Balık Var!

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Yazın D vitamini ihtiyacımızı karşıladığımız güneş, kış aylarında yerini balığa bırakıyor. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz balık, zaten kış aylarında daha çeşitli oluyor. Bebeğinizin gelişimi için de vazgeçilmez olan D vitamini ihtiyacınızı, kış aylarında haftada 1 porsiyon balık yiyerek karşılayabilirsiniz.

4)Soğuğun Etkisiyle Oluşabilecek Çatlaklara Önleminizi Alın!

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Hamilelik döneminde hassaslaşan cildiniz, kış soğuklarında çatlayabilir ve bu durum enfeksiyona davetiye çıkartabilir. Bu nedenle eğer kış gebesiyseniz, cildiniz yağlı olsa dahi dermotoloğunuzun önerdiği nemlendirici kremler kullanmalısınız. Elinizi yıkarken soğuk su yerine ılık su tercih etmeli, vücudu içten nemlendirmek için de bol bol su içmelisiniz.

5)Kıyafet Seçimine Dikkat Edin

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kışın ısınmak için giyilen kat kat naylon veya sentetik kumaşlar, sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu tarz kumaşların hava geçirme özelliği olmadığı için mantar enfeksiyonunun oluşması için uygun ortam hazırlanıyor. Bu nedenle kıyafet seçiminiz, mutlaka hava alabilen pamuklu kumaşlardan yana olmalıdır.

6)Kıyafet Kadar Ayakkabı Seçimi de Önemli!

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kıyafette olduğu gibi ayakkabı seçiminizde de tercihinizi, ayağınızı terletmeyecek fakat sıcak tutacak ayakkabılardan yana kullanmalısınız. Ayrıca alacağınız ayakkabının, karlı havalarda düşme/kayma riskinize karşı güvenli olması gerekir. Bunun için de kauçuk veya benzeri materyallerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

7)Havalar Soğuk Diye Egzersize Ara Vermeyin

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri!   Hamileliğiniz boyunca yapacağınız düzenli egzersiz, hem gebelikte yaşadığınız şikâyetleri azaltacak hem de daha rahat bir doğum süreci geçirmenize olanak tanıyacaktır. Bu nedenle havalar soğudu diye spor yapmaktan vazgeçmeyin. Evet, hastalık riskine karşı dışarıda yürüyüş yapmak istemeyebilirsiniz fakat evde spor yapmanız için hiçbir engel yok! Ya da kapalı ve steril bir havuzda haftanın 3-4 günü yarım saat yüzebilirsiniz.

8)Evinizi Sık Sık Havalandırın

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kışın havaların soğumasıyla birlikte evler daha az havalandırılır. Bu da sağlık için ciddi riskleri beraberinde getirir, özellikle hamileler için... Dolayısıyla kış aylarında mutlaka evinizi sık sık havalandırmalı, kirli havanın dışarı çıkmasına, temiz havanın içeri girmesine fırsat vermelisiniz. Yine aynı şekilde, alışveriş merkezleri gibi kapalı ve kalabalık alanlarda fazla durmamaya dikkat etmelisiniz.

9)Kendinizi Eve Kapatmayın

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Hamileliğiniz soğuk havalara denk gelmiş olabilir ancak bu demek değildir ki bütün gün evde oturun, dışarı çıkmadan hamileliğinizi sadece evde geçirin... Dışarı çıkıp kısa yürüyüşler yapmanız ve temiz hava almanız, size ve bebeğinize çok iyi gelecektir. Ayrıca hamileliğinizde salgılanan hormonlar ve yaşanan fiziksel değişimler, psikolojinizi biraz olumsuz etkileyebilir. Bunun üstüne bir de kendinizi eve kapatmanız, depresif günler geçirmenize neden olabilir.

10)Hasta Kişilerle Yakın Temastan Kaçının

  Hamileliği Kış Ayına Denk Gelenlere İlaç Gibi Gelecek 10 Öneri! Kış aylarında salgın haline gelen grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı önleminizi alın. Hasta olan kişilerle yakın temasta bulunmayın, aynı odada uyumayın. Kısacası, hasta olan kişilerle aynı havayı solumamaya çalışın. Hamilelikte grip aşısı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.