Hamilelikte Yiyebileceğiniz En Sağlıklı 10 Meyve!

Hamilelikte Yiyebileceğiniz En Sağlıklı 10 Meyve!
21 Haziran 2022

Meyve atıştırmak, gebelikte tatlı krizlerine çözüm olurken aynı zamanda vitamin alımını artırmanın mükemmel bir yoludur.

Sağlıklı beslenme hayatın her döneminde önemli olsa da gebelikte yeri apayrıdır. Çünkü bu dönemde tüketilen yiyecekler, anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi konusunda büyük rol oynar. Bunun bilincinde olan pek çok anne adayı protein, kepekli tahıllar, sebze ve sağlıklı yağlar ile beslenmeye dikkat eder. Bu noktada vitamin ve mineral alınabilecek en iyi kaynaklardan biri de meyvelerdir.

Meyveler, vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra lif içeriği sebebiyle kabızlık gibi birçok sindirim sorununa iyi gelir. Ayrıca hamilelikte meyve, koku hassasiyeti nedeniyle yemekten kaçınan anne adayları için yaz aylarında ferahlatıcı bir alternatiftir.

Gelin şimdi, hamilelikte yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelere birlikte göz atalım!

Hamilelikte Yiyebileceğiniz En Sağlıklı 10 Meyve!

Meyve atıştırmak, gebelikte tatlı krizlerine çözüm olurken aynı zamanda vitamin alımını artırmanın da mükemmel bir yoludur. Aşağıda, sağlıklı bir gebelik diyetine dahil edilebilecek en iyi 10 meyveyi sıraladık. Ancak meyvenin şeker içeriğinin yüksek olduğu ve abartılı tüketiminde ishal, şişkinlik gibi yan etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır.

1. Kayısı

Kayısı başta A, C, E vitaminleri, fosfor, potasyum, beta karoten ve kalsiyum olmak üzere pek çok vitamin ve mineral içerir. Tüm bunlar bebeğin gelişimi için faydalı olurken kansızlığı önleyip kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

2. Portakal

Portakal folat, su ve C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. İçerdiği su kişiyi nemli tutarken, C vitamini sayesinde hücre hasarının önlenmesi ve demir emiliminin sağlanmasına yardımcı olur. Folat ise bebeklerde beyin omurilik anormalliklerine neden olabilen nöral tüp defekti riskini azaltmaktadır.

3. Mango

Mango, A ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bir fincan doğranmış mango, kişilerin günlük önerilen C vitamini ihtiyacının neredeyse %100’ünü, A vitamini ihtiyacının ise üçte birini karşılar. Bilindiği gibi A vitamini eksikliği ile doğan bebeklerin bağışıklık sistemi düşük olabilir ve bu bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu gibi doğum sonrası komplikasyon riski daha yüksek olabilir.

4. Armut

Armut potasyum, lif ve folat içeriği yüksek bir meyvedir. Hamilelik sırasında lifli besinler tüketmek, yaygın bir gebelik şikâyeti olan kabızlığı önler. Potasyum ise anne ve bebeğin kalp sağlığının korunmasına yardımcı olurken diğer taraftan hücre yenilenmesini uyarır.

5. Nar

Nar başta K vitamini olmak üzere kalsiyum, folat, protein ve lif bakımından zengin bir meyvedir. İyi bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra demir eksikliğini önlemeye ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Nar Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte Yiyebileceğiniz En Sağlıklı 10 Meyve!

6. Avokado

B, C, E ve K vitamini açısından zengin olan avokado, aynı zamanda iyi bir potasyum ve lif kaynağıdır. Bununla birlikte enerji veren ve nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir. İçerdiği potasyum ise özellikle gebeliğin son aylarında görülen bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte Avokado Yemenin 8 Faydası!

7. Muz

B6 ve C vitamini açısından iyi bir kaynak olan muz, aynı zamanda bol miktarda lif ve potasyum içerir. Muzun lif içeriği kabızlığı önlemeye yardımcı olurken, B6 vitamininin hamilelikte sabah bulantısı ve kusma gibi semptomları azaltabileceğine dair çeşitli çalışmalar bulunuyor.

8. Üzüm

Folat, lif, pektin, C ve K vitamini değeri yüksek olan üzüm, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

9. Elma

Potasyum, lif, A ve C vitamini içeren elmalar, anne ve bebeğin temel ihtiyacı olan birçok besin öğesini bünyesinde bulundurur. Ayrıca yapılan bir araştırma, hamilelik sırasında elma yemenin bebeğin zaman içinde astım ve alerji geliştirme riskini azaltabileceğini gösteriyor.

10. Kuru Meyveler

Kuru meyveler, enerji sağlamasının yanı sıra lif ve birçok vitamin açısından zengindir. Ancak içerdiği şeker nedeniyle fazla tüketilmemesi önerilir. Buna ek olarak taze meyveler gibi su oranı yüksek değildir. Bu da kuru meyvelerin taze meyveler kadar sindirime yardımcı olamayacağı anlamına gelir.


Kaynak

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.