Yeşil Mucize: Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları

Yeşil Mucize: Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları
02 Ocak 2019

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi, anne adayının hamileliği boyunca doğru ve yeterli beslenmesiyle doğrudan ilgilidir.

Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi, anne adayının hamileliği boyunca doğru ve yeterli beslenmesiyle doğrudan ilgilidir. Anne adayı gebeliğinde ne kadar bilinçli olur ve sağlıklı besinler tüketirse, bebeğinin gelişimine o kadar katkı sağlamaktadır.

Bu sağlıklı besinlerden biri de avokadodur. Gerek bebeğin sağlıklı gelişimi adına lazım olan folik asit için iyi bir kaynak olması, gerekse vitamin ve mineraller bakımından zengin olması, avokadoyu gebeler için vazgeçilmez bir besin haline getiriyor. Biz de bu mucizevi meyvenin faydalarını sizler için listeledik. İşte hamilelikte avokado yemenin faydaları...

Folik Asit Kaynağı

Gebelik döneminde yeterli folik asit alımı, bebekte nöral tüp defekti olma ihtimalini ve kemik deformasyonları riskini en aza indirmektedir. Bu nedenle uzmanlar, gebe kalmadan en az 3 ay önce folik asit takviyesine başlanması gerektiğini belirtir. Folik asit vücutta depolanamayan bir vitamin olduğundan, düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Folik asiti doğal yollardan alabileceğiniz en iyi gıda ise kesinlikle avokadodur. Yarım su bardağı dilimlenmiş avokado, yaklaşık 59 mcg folik asit içermektedir. Yeşil yapraklı sebzeler tüketerek de folik asit ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. 

Folik asitin önemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kalsiyum Bakımından Zengin

Gebelik döneminde vücudun kalsiyum ihtiyacı artar. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin olan besinleri öğünlerinizden eksik etmemelisiniz. Eğer süt, yoğurt veya peynirden sıkıldıysanız, avokadonun da iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu hatırlatalım!

Neredeyse İhtiyacınız Olan Tüm Vitaminler Mevcut!

Rahat bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için ihtiyacınız olan A,C,K,B6 ve B9 gibi vitaminler açısından zengin olan avokado, bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine yardımcı olur.

Yeşil Mucize: Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları

Mide Bulantılarına Son!

Hamileliğin ilk aylarında pek çok kadın mide bulantılarından muzdarip olur. Eğer lifli gıdalar tüketirseniz, bulantılarınızı bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Avokado da lifli yapısı sayesinde mide bulantınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kabızlığa En Doğal Çözüm!

Hamilelikte en sık karşılaşılan problemlerden biri de kabızlıktır. Hatta doğumdan sonra bir müddet daha kabızlığın devam etmesi mümkündür. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi avokado, lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminizi düzenler, kabızlığa iyi gelir, bağırsak hareketlerini düzene sokar.

Yeşil Mucize: Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları

Bacak Kramplarınızı Avokado Yiyerek Hafifletin!

Gebelik döneminde çoğu kadının şikâyetçi olduğu konulardan biri de bacak kramplarıdır. Özellikle geceleri giren ve uyumanıza engel olan o can sıkıcı krampları, potasyum açısından zengin olan avokado tüketerek azaltabilirsiniz.

Mineral Deposu!

Sadece vitamin değil, fosfor, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengin olan avokado, ayrıca Omega 3 ihtiyacınızı da karşılamaya yardımcı olur.

Saç ve Cilt Bakımı İçin En Sağlıklı Besin!

Fark ettiyseniz, çoğu kozmetik ürünün yapımında avokado kullanılır. Çünkü vitamin ve mineral bakımından zengin olan avokado, hem cilt hem de saç sağlığı için birebirdir. Cildin parlak görünmesine, saçların ışıltılı olmasına yardımcı olan bu mucizevi meyve, kurumuş cilde de çok iyi gelir.

Hamilelikte kiraz yemenin 7 mucizevi faydası!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah