• gebe.com
  • /
  • Hamilelerin Tatilini Daha Konforlu Geçirebilmeleri İçin 10 Sağlıklı Öneri

Hamilelerin Tatilini Daha Konforlu Geçirebilmeleri İçin 10 Sağlıklı Öneri

Hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler bir hayli fazla! İşte, daha konforlu bir tatil için önemsemeniz gereken detaylar...

Hamilelerin Tatilini Daha Konforlu Geçirebilmeleri İçin 10 Sağlıklı Öneri

Yaz geldi de geçiyor bile! Tatil planları yapıldı ve yolculuk için hazırlıklar başladı... Hatta kimimiz tatile çoktan başladı! Peki, tatile çıkacak olan kişi gebe ise nelere dikkat etmeli? Hamileyken tatile çıkmak elbette eskisi kadar kolay olmayacak. Almanız gereken pek çok önlem, dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Bu nedenle, hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenleri sizler için derledik.  

Hamilelerin Tatilde Dikkat Etmesi Gerekenler

 

1)Yolculuğa Çıkmadan Önce Doktorunuzun Onayını Alın

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler  

 Seyahat planınızı yapmadan önce doktor kontrolüne gitmelisiniz. Doktorunuz onay verdiği takdirde, gideceğiniz yere en yakın hastane veya diğer sağlık kuruluşlarını araştırmalısınız.  

2)Tatil Yapacağınız Bölgeyi Dikkatli Seçin

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Planladığınız tatil elbette dinlenme ve eğlenme üzerine olacaktır. Ancak tatil bölgenizi seçerken sadece bu iki kritere değil hava koşullarına da dikkat etmelisiniz. Mesela; sıcak ve nemli yerler yerine serin ve nemsiz olan yerleri tercih ederek daha keyifli bir tatil süreci geçirebilirsiniz.  

3)Seyahat Arabayla mı Uçakla mı?

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Uzun araba seyahatlari sizin için konforlu olmayacaktır. Bu nedenle doktorunuz onay verirse ve sizin şartlarınız da uygunsa uçakla yolculuk etmeniz daha yararlı olacaktır. Ancak karayolunu tercih edecekseniz, 2 saatte bir mola verip kısa yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Ayağınızı yüksekte tutmanız da araba ile yolculuklarda rahat etmenizi sağlayacaktır.

4)Hareketsiz Durmayın

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler  

 Sıcak havalar nedeniyle kendinizi halsiz hissedebilirsiiniz. Fakat bu durum kan dolaşımını yavaşlatacağından aktif olmaya çalışmalısınız. Bunun için de serin bölgeleri tercih edebilirsiniz.  

5)Ayakkabınız Yüksek, Kıyafetiniz Dar Olmasın

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Eğer deniz tatili tercih edecekseniz, mantar enfeksiyonuna sebebiyet veren vücudu saran mayolardan uzak durmalısınız. Günlük giyeceğiniz kıyafetlerin pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabı tercihlerinizi ise yarım beden büyük ve topuksuz olanlardan yana kullanmalısınız.. Terlikler, ayaklarınızı en rahat hissedeceğiniz alternatif olacaktır.  

6)Deniz mi, Havuz mu?

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Uzmanlar, hamilelerin yüzmek istediklerinde denizi tercih etmesi gerektiğini savunuyor. Çünkü havuzlar, insan sağlığını tehdit eden pek çok bakteri ve mikrop barındırıyor. Denizden çıktıktan sonra ise ıslak mayo ile kalmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde mantar oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.

7)Dalgalı Denizde Yüzmeyin

hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Hamilelik boyunca dalgalı denizlere girilmemesi ve kurbağalama stil yüzülmemesi de unutulmaması gereken detaylar arasında yer alıyor.

8)Kefir ve Ayran Sayesinde Serinleyebilirsiniz

  hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Gebeliğinizin başından sonuna kadar sağlıklı bir şekilde beslenmeye, tatilde de olsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Ferahlamak için gazlı içecekler yerine kefir veya ayran tüketerek daha sağlıklı ve serinletici tercihler yapabilirsiniz.  

9)Güneşten En Etkin Şekilde Korunmaya Çalışın

hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler   

Gebeliğiniz boyunca cildiniz hassaslaşacağından güneşin zararlı ışınlarına daha açık hale gelirsiniz. Bu nedenle şapka ve gözlük gibi aksesuarları kullanmaya çalışın, güneşten koruyucu kreminizi sürmeden dışarı çıkmayın.

10)Suyu Asla İhmal Etmeyin

hamilelerin tatilde dikkat etmesi gerekenler     

Gebeleri, sıcak yaz günlerinde bekleyen en önemli tehlikelerden biri de vücudunun susuz kalmasıdır. Özellikle hamileliğin son aylarında vücudun susuz kalması, kasılmaların artıp rahmin olması gereken zamandan daha önce açılmasına neden olabileceğinden bolca su tüketilmelidir.   Hamilelikte yüzmek ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

Herkese İyi Tatiller!

 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.