Geç Döllenmede hCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

Geç Döllenmede hCG Değeri Ne Zaman Yükselir?
07 Aralık 2021

Geç döllenme ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Geç döllenme veya diğer bir ifadeyle geç yumurtlama, herhangi bir sebeple beklenen yumurtlama tarihinin gecikmesidir. Daha çok adet düzensizliği yaşayan kadınlarda görülen geç döllenme, adet gecikmesi dışında kişinin anlayabileceği herhangi bir belirti vermez. Geç döllenmenin en önemli bulgusu da gebelik haftası hesaplama sürecinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü geç döllenmede son adet tarihi ve ultrason ölçümleri arasında bir fark oluşur. Bu fark da geç döllenmenin bir kanıtı sayılabilir. Peki, geç döllenmede hCG değeri ne zaman yükselir? Geç yumurtlama neden olur? Sizler için hazırladığımız bu yazıda geç döllenme ile ilgili tüm merak edilenleri derledik.

Geç Döllenme Nedir?

Geç döllenme ile ilgili bilgi vermeden önce, normal yumurtlama sürecinin nasıl işlediğine değinmek gerekir. Yumurtlama, olgunlaşan yumurtanın rahim ve yumurtalıklar arasında bir köprü görevi gören follop tüplerine bırakılmasıdır. Burada yaklaşık 24 saat canlı kalabilen yumurta hücresi eğer bir sperm tarafından döllenirse hamilelik gerçekleşir. Gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda ise östrojen seviyesi azalıp progesteron seviyesi yükselmeye başlar. Böylece olası bir gebelik için kalınlaşmaya başlayan rahim iç duvarı pul pul dökülerek incelir. Rahim iç dokusunun bir miktar kanla dışarıya atılması ise adet (regl) olarak adlandırılır.

Üreme çağına gelmiş her sağlıklı kadın ortalama 28 günde bir adet olur. Bu sürenin 21 – 35 gün arası olması da gayet normaldir. Yani 24 günde bir veya 32 günde bir adet gören kadınların çoğunda da herhangi bir sağlık problemine rastlanılmaz. Adet döngüsünün düzenli olması, yumurtlama dönemi hesaplama için oldukça önemlidir. Çünkü yumurtlama zamanı, bir sonraki adetin ilk gününden 14 gün geriye giderek hesaplanır. Örnek vermek gerekirse, 30 günde bir düzenli olarak adet olan bir kadın, son adetinin ilk gününden saymaya başlayarak 16. günde yumurtlar. Buradan da anlaşılacağı üzere düzenli bir şekilde adet olmak, yumurtla döneminin kolayca hesaplanabilmesine ve doğal olarak gebelik şansının artmasına yardımcı olmaktadır. Zira yumurtlama günü, hamile kalma şansının en yüksek olduğu gündür.

Geç döllenme ise herhangi bir sebeple beklenen yumurtlama tarihinin daha geç gerçekleşmesidir. Yumurta hücresi sperm tarafından döllenmezse, yumurtlama geç bir dönemde gerçekleştiği için adet gecikmesi yaşanır. Eğer yumurta döllenirse de bu duruma geç döllenme adı verilir.

Geç Döllenme Belirtileri Nelerdir?

Geç döllenme kişinin anlayabileceği herhangi bir belirtiye neden olmaz. Farklı bir ifadeyle geç döllenme belirtileri diye bir şey yoktur. Normal zamanda gerçekleşen döllenme sonrası hangi erken hamilelik belirtileri görülüyorsa geç döllenme sonrası da aynı hamilelik belirtilerinin gözlemlenme olasılığı aynıdır.

Ancak aşağıdaki durumlar geç döllenmenin bir sonucu olabilmektedir.

  • Ultrason ölçümlerine göre hesaplanan gebelik haftası ve son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası uyumsuzsa geç döllenmeden şüphelenilebilir.
  • Adet döngüsü düzenli olan kişilerin regl gecikmesi yaşamasının nedeni geç döllenme olabilir. Fakat adet gecikmesinin birçok nedeni olabileceği unutulmamalıdır.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Geç Döllenme Nedenleri

Geç döllenme birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Geç ovülasyonun, yani geç yumurtlamanın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

1. Prolaktin Yüksekliği

Normal değerin üstünde seyreden prolaktin hormonu, östrojenin baskılanmasına neden olur. Düşük östrojen hormonu da yumurtlama düzeninde dengesizliklere yol açabilir. Doğumdan sonraki süreçte annelerin hemen adet olamamasının sebebi de prolaktin hormonu yüksekliğidir. Süt hormonu olarak da bilinen prolaktin emzirme döneminde artmaktadır.

2. Çeşitli Kadın Hastalıkları

Pelvik enfeksiyonları, polipler, miyomlar veya polikistik over sendromu gibi bazı kadın hastalıkları geç döllenmeye neden olabilmektedir.

3. Stres

Geç döllenmenin nedenlerinden biri de aşırı strestir. Zira stres vücudun hormonal dengesini olumsuz yönde etkileyerek işleyişte bozulmalara sebep olabilmektedir.

4. Hızlı Kilo Verme

Kısa sürede vücut ağırlığının %20’sinden fazlasını kaybeden kadınlarda luteinize ve folikül uyarıcı hormon seviyelerinde azalma olduğu bilinmektedir. Bu da dolaylı yoldan geç döllenmeye neden olabiliyor.

5. Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçlar hormon seviyelerini doğrudan etkileyip yumurtlama sisteminde bir takım aksaklıklara neden olabiliyor. Bu nedenle gebelik planlaması yapan kadınların kullandıkları ilaçları mutlaka kadın doğum uzmanına bildirmesi gerekiyor.

Geç Döllenmede hCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

Geç Döllenme (Geç Yumurtlama) Kimlerde Olur?

Adet düzensizliğine neden olabilen her türlü faktör geç yumurtlamaya da sebep olabilir. Dolayısıyla geç döllenmenin en çok adet düzensizliği yaşayan kadınlarda görüldüğü biliniyor. Stres, hormon ilaçları, enfeksiyonlar, polikistik over sendromu, miyomlar veya polipler adet düzensizliğine ve geç yumurtlamaya yol açabilmektedir.

Geç Döllenmede HCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

Geç döllenmede hCG değerinin ne zaman yükseleceği de merak edilen bir diğer konudur. Eczanede satılan ve idrarla yapılan hamilelik testleri, idrardaki hCG miktarını ölçerek çalışır. Hamileliğin başındaki hCG değeri, erken gebelik dönemindeki hCG değeri veya hCG değerinin iki katına çıkma süresi kadından kadına değişebilir. Bu da pozitif sonuçlu gebelik testinin elde edilmesini geciktirebilir. Adet dönemi geciktiği halde negatif sonuçlu bir test varsa, bunun birçok nedeni olabilir. Geç döllenme de bu nedenlerden yalnızca biridir. Böylesi bir durumda birkaç gün sonra testin yenilenmesi veya kan testi yapılması önerilmektedir.

Hamilelik Kanda veya İdrar Testinde Ne Zaman Belli Olur?

Geç Döllenmede Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

Geç döllenmede gebelik haftası hesaplama birçok kadın için kafa karıştırıcıdır. Çünkü son adet tarihi ve ultrason ölçümleri arasında genellikle fark çıkmaktadır. Aradaki fark da çoğu zaman geç bir döllenmenin kanıtı sayılmaktadır. Böylesi bir durumda ultrason sonucunu dikkate almak daha gerçekçi bir yaklaşım olur. Yani son adet tarihi ve ultrason ölçümleri arasında bir fark varsa, ultrason ölçümlerini baz almak gerekir.

Geç Döllenme Hangi Sorunlara Yol Açar?

Geç döllenmenin gebelik üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Sanılanın aksine geç döllenme sonucu oluşan gebeliklerde erken doğum, anomali, düşük veya kanama riski artmaz. Bu riskler normal gebeliklerdeki olasılıklarla aynıdır. Ancak adet düzensizliğine ve dolayısıyla geç döllenmeye neden olan miyom, polip veya polikistik over sendromu gibi durumlar varsa kişi hamileliği boyunca daha sıkı takip edilmelidir.

Adet Kanaması Neden Azalır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.