Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri
18 Mayıs 2016

Hamileliğin en önemli habercisi adet döneminin gecikmesi olarak bilinir. Ancak oluşan gebelikle ilgili bunun dışında da bir takım erken belirtiler olabilir. Bunlar iştahın kaçması, bazı yiyeceklerden tiksinme hali, ruh halinin değişmesi, aşırı yorgunluk hissi gibi belirtilerdir.

Hamileliğin en önemli habercisi adet döneminin gecikmesi olsa dahi bunun dışında bir takım erken belirtiler adet gecikmesinden de önce hamileliğe işaret edebilir. Birçok kadın hamileliğin daha ileri dönemlerine kadar herhangi bir belirti ile karşılaşmamış olabilir ya da karşılaştığı bu belirtileri adet döneminden önce yaşanan belirtiler ile birbirine karıştırabilir. Bu sebepten dolayı bu yazıda bahsedilen belirtileri görmemeniz, hamile olmadığınız anlamına gelmiyor. Bununla beraber bu belirtilerden birine veya bir kaçına sahip olmanız da kesin bir şekilde hamile olduğunuzu da göstermez. Ayrıca gösterilen belirtiler kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklikler gösterebilir.     Çok fazla anne adayı hamile kaldığını anlayana kadar doğum kontrol ilaçları kullandığı için telaş yaparlar. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar panik yapılmasına gerek kalınmadığını gösteriyor.     Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kestirme yolu elbette ki kan testi şeklinde yapılan gebelik testinin yapılmasıdır. Aşağıda ifade edilen erken belirtiler, özellikle adet döneminin geçmesi ile beraber, hamilelik testi yaptırmanız için size göz kırpabilir.

Aşırı yorgunluk hissi

Metabolizmanız hem sizin hem de bebeğinizin gelişmesini desteklemek için hızlanır. Bu sebepten dolayı kendinizi eskisine göre daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.

Mide bulantısı ile beraber kusma

Hormon düzeylerinin değişmesinden dolayı gelişen bu durum "sabah bulantıları" olarak bilinmesine rağmen günün her saatinde de görülebilir.

Çok sık idrara çıkma

Hamileliğin başlamasından yaklaşık bir hafta sonra bile daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

Hafif kanama

Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra ortalama 10 ile 14 gün sonra görülen ve kısa sürebilir kanama görülebilir. Bu durum yerleşme kanaması olarak bilinir.

Baş dönmesi

Hamilelik kan damarlarında genişlemeye sebep olduğundan tansiyonunuz sürekli düşebilir.

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet

Hamileliğin ilk zamanlarında vücut içerisinde gerçekleşen hormonal değişimler göğüslerde büyüme, hassasiyet oluşumu veya hafif ağrılara sebep olabilir.

Ruh halinde görülen değişiklikler

Vücutta oluşan hormonal değişiklikler ruh halinde hızlı değişikliklere yol açabilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme

Hamilelik döneminde iştah artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer belirtidir. Sürekli olarak aç olduğunuzu hissedebilir ya da bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.