Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?
05 Şubat 2024

Bu yazımızda gebelik haftalarına göre ortalama beta hCG değerlerini bulabilirsiniz.

Beta hCG testi, hamileliği doğrulamak veya değerlendirmek için yapılan bir testtir. Kandaki insan koryonik gonadotropin (Hcg) miktarını ölçerek çalışır. Bu hormon genellikle gebe kaldıktan 10 gün sonra üretilmeye başlanır ve erken gebelik döneminde hızlı bir şekilde artar. Normalin üzerinde çıkan beta hCG değeri ise hamileliği doğrulamaya yardımcı olur. Özellikle birkaç gün arayla yapılan testlerde değerin hızla artması, hamileliğin normal bir şekilde ilerlediğinin göstergesidir. Peki, beta hCG kaç olursa hamilelik vardır? Beta hCG değeri hamile olmayan kişilerde 5 mlU/ml’den düşüktür. 5 mlU’ml’den yüksek olması ise hamileliği düşündürür. Özellikle birkaç gün arayla yapılan beta hCG testinde hormon miktarı hızla artıyorsa gebelik tanısı konabilir. Gelin şimdi gebelik haftasına göre beta hCG değerleri kaç olmalı, beta hCG kaç olursa gebelik vardır gibi soruların yanıtlarını daha detaylı inceleyelim.

Beta HCG Testi Nedir?

Beta hCG testi gebeliği doğrulamak veya değerlendirmek için uygulanan bir kan testidir. Kandaki insan koryonik gonadotropin miktarını ölçerek hamileliği tespit eder. Bu hormon çoğu zaman gebeliğin 10. gününden itibaren artmaya başlar ve her geçen gün kandaki miktarı yükselir. Birkaç gün arayla yapılan testlerde değerin hızla artması hamilelik tanısını kesinleştirir. 8 ila 11 haftalar arasında ise zirveye ulaşıp bir miktar azalması ve daha sonra dengelenmesi beklenir.

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?

Beta hCG değeri hamile olmayan kadınlarda 5 mlU/ml’den düşüktür. Beta hCG değerinin 5 MlU/ml’den yüksek olması ise hamileliği düşündürür. Genellikle gebe kaldıktan 10 gün sonra üretilmeye başlanan bu hormon, gebeliğin ilk haftalarında çok hızlı bir şekilde artar. Özellikle 2 – 3 gün arayla yapılan testlerde hormon seviyesi giderek yükseliyorsa gebelik tanısı kesinleştirilebilir. Sonuç olarak beta hCG 5 mlU’ml’den yüksekse hamilelik vardır denilebilir. Daha sonra ise ultrason muayenesinde kesenin görünmesiyle birlikte artık gebelikten emin olunur.

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?

Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri Kaç Olmalı?

Gebelik haftasına göre beta hCG değerleri kadınların araştırdığı konuların başında geliyor. Aşağıdaki değerler gebelik haftasına göre tipik hCG değerleri olsa da her hamileliğin farklı olduğu ve buradaki rakamların yalnızca kılavuz niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. İşte, hafta hafta beta HCG değerleri…

 • 3. hafta: 5 ila 72 MlU/ml
 • 4. hafta: 10 ila 708 MlU/ml
 • 5. hafta: 217 ila 8,245 MlU/ml
 • 6. hafta: 152 ila 32,177 MlU/ml
 • 7. hafta: 4,059 ila 153,767 MlU/ml
 • 8. hafta: 31,366 ila 149,094 MlU/ml
 • 9. hafta: 59,109 ila 135,901 MlU/ml
 • 10. hafta: 44,186 ila 170,409 MlU/ml
 • 12. hafta: 27,107 ila 201,165 MlU/ml
 • 14. hafta: 24,302 ila 93,646 MlU/ml
 • 16. hafta: 8,904 ila 55,332 MlU/ml

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelik haftasına göre beta hCG değerleri ortalama olarak bu şekilde olsa da her hamilelik kendine özgüdür. Annenin yaşı, sigara içmesi, daha önceki doğum sayısı, etnik kökeni ve hiperemezis gravidarum (çok şiddetli bulantı/kusma) dahil olmak üzere pek çok faktör, beta hCG değerleri üzerinde rol oynayabilmektedir. Bu nedenle doktorlar daha çok değerlerin her 48 – 72 saatte bir iki katına çıkıp çıkmadığını görmek ister. Bunu da gebeliğin ilk haftalarında ararlar. Zira beta hCG değerleri hamileliğin 8 ila 11. haftaları arasında zirveye ulaşır ve daha sonra bir miktar azalır. Son olarak belli bir seviyede dengelenir ve hamileliğin sonuna kadar o şekilde devam eder.

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?

Beta hCG Değerleri Beklenenden Düşükse

Beta hCG değerleriniz beklenenden düşükse, seviyenin artıp artmadığını kontrol etmek için birkaç gün arayla test tekrar edilir. Sonraki testlerde de beklenenden düşük bir sonuç alınıyorsa ve düzeyler artmıyorsa bu durum aşağıdakilerden kaynaklanıyor olabilir:

Gebelik haftasının yanlış hesaplanması: Eğer gebelik tahmin edilenden daha sonra oluştuysa hCG değerleri düşük çıkabilir.

Olası düşük: Beta hCG plasenta tarafından üretildiğinden, plasenta oluşmadan veya oluşumu tamamlanmadan gelişme durursa hCG seviyeleri düşük olacaktır.

Ektopik gebelik: Dış gebelik olarak bilinen ektopik gebeliklerde de beta hCG değerleri olması gerekenden düşüktür.

Boş Yumurta: Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşir ancak embriyo gelişemez. Bu durum da beta hCG değerinin beklenenden düşük olmasına yol açabilir.

Beta hCG Değerleri Beklenenden Yüksekse

Beklenenden yüksek beta hCG değerleri, tıbbi olarak düşük hCG değerleri kadar endişe verici değildir. Ancak bazı nadir karşılaşılan komplikasyonlar düzeylerin yükselmesine neden olabilir. Beta hCG değerinin beklenenden yüksek olması aşağıdaki faktörlerden kaynaklanıyor olabilir:

Çoğul gebelik: Çoğul gebeliklerde beta hCG seviyesi beklenenden yüksek çıkabilir. Özellikle yardımcı üreme tedavileri ile hamile kalanlarda bu olasılık daha yüksektir.

Yanlış Hesaplama: Hamilelik haftası yanlış hesaplanmış olabilir ve gebelik düşünülenden daha ileri bir haftada olabilir.

Molar Gebelik: Plasenta yerine rahim içinde üzüm benzeri dokuların büyümesiyle karakterizedir. Bu komplikasyon genellikle gebeliğin 12. haftasına kadar fark edilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.