4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?
19 Nisan 2024

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür? Detaylar yazımızda!

Kan veya idrar ile gebelik testi yaptıran ve pozitif sonuç alan çoğu kadın, bir an önce ultrason muayenesi olmak ve bebeğini görmek ister. Bu nedenle 4 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu sorusu, arama motorlarında en sık aratılan konuların başında geliyor. Ancak 4 haftalık gebelik ultrasonda ne yazık ki görünmüyor. Zira gebeliğin ultrasonda tespit edilebilmesi en erken 4,5 – 5. haftada mümkün oluyor. Transvajinal ultrason daha hassas olduğundan, gebeliğin 4,5 ila 5. haftasında transvajinal ultrason ile gebelik belli olabiliyor. Abdominal ultrason için ise bir süre daha beklemek gerekiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, 4 haftalık hamilelik ultrasonda belli olur mu sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

Gebelik oluştuktan sonra önce kanda, daha sonra idrarda tespit edilebilen beta HCG değerlerinin yüksekliği hamileliğin ilk habercisidir. Bununla birlikte gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşup oluşmadığını kanıtlayan en önemli değerlendirme ise ultrason muayenesidir. Bu muayene esnasında, bebeğin 9 ay boyunca içinde gelişip büyüyeceği amniyon kesesi, diğer bir adıyla gebelik kesesi aranır. Hamileliğin görülebilen ilk somut işareti olan gebelik kesesi ise en erken 4,5 – 5. haftada görünebilir. Yani 4 haftalık gebelik ultrasonda belli olmaz. Ancak 1 hafta sonrasında transvajinal ultrason ile gebelik belli olabilmektedir. Abdominal ultrasonda ise bir süre daha beklenilmesi gerekebilir. Sonuç olarak, 4 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu sorusuna büyük oranda hayır şeklinde yanıt verilebilmektedir. Bunun nedeni, kese oluşsa dahi erken haftalarda ultrasonda görünemeyecek kadar küçük olmasıdır.

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

5 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

5 haftalık gebelik ultrasonda belli olabilir. Zira bu dönemde gebelik kesesi ultrasonun görüntüleyebileceği boyutlara yaklaşır. Özellikle halk arasında alttan ultrason olarak bilinen transvajinal ultrasonda 4,5 ila 5. haftalarda gebelik kesesini görmek mümkündür. Dolayısıyla gelişmiş transvajinal ultrason cihazı ve deneyimli bir hekim ile 5. haftada hamilelik belli olabilmektedir.

6 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

6 haftalık gebelik ultrasonda belli olur. Hem transvajinal ultrasonda hem de abdominal ultrasonda gebelik kesesi görülebilmektedir. Embriyonun boyutunun 2,5 ila 5 mm, ağırlığının ise 1 – 2 gram arasında olması beklenir. Ayrıca 6. haftanın sonunda bebeğin kalp atışlarını duymak da bazen mümkün olabilir.

7 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

7 haftalık gebelik ultrasonda belli olur. Bu haftada gebelik kesesi artık doktor tarafından net bir şekilde görülebilir. Ancak embriyo hala küçük olduğundan dışarıdan bir gözün görmesi zor olabilir. 7 haftalık gebelik ultrasonda görülebildiği gibi artık bebeğin kalp atışlarını da bu haftada dinleyebilmek mümkündür.

8 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

8 haftalık gebelik ultrasonda net bir şekilde belli olur. 8. haftada gebelik kesesinin yanı sıra embriyodan fetüs haline geçmeye hazırlanan bebek de görülebilir. Ayrıca kalp atışları daha net duyulmaya başlar. Bu haftada bebeğin boyu yaklaşık 13 – 15 mm civarıdır Ağırlığı ise 2 – 3 gram arasıdır.

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

Kan Testi Pozitif Çıkmasına Rağmen Ultrasonda Kesenin Görünmemesi Normal mi?

Kanda ölçülen beta HCG değerinin yüksek çıkmasına rağmen ultrasonda gebelik kesesinin görünmemesinin birkaç anlamı olabilir. Bunlar:

1. Kimyasal Gebelik

Gebeliğin ilk 5 haftasında gerçekleşen düşükler kimyasal gebelik olarak adlandırılır. Kimyasal gebelikte embriyo oluşur, hatta rahme yerleşir. Ancak bir süre sonra gelişimi durur ve düşük meydana gelir. Kimyasal gebeliğin kesin nedeni bilinmemekle birlikte kromozom anomalisinin, enfeksiyonların, rahim ve hormon anomalilerinin buna neden olabileceği düşünülüyor.

2. Dış Gebelik

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışı bir yere yerleşmesidir. Çoğu zaman fallop tüplerine yerleşen embriyo, burada büyümeye başladığında tüpleri yırtabilir. Bu da iç kanama ve şoka neden olabilir. Beta hCG değerleri 1500 – 2000’in üzerindeyse ancak ultrasonda gebelik kesesi görünmüyorsa dış gebelikten şüphelenilebilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelik Ultrasonda Kaç Günde Belli Olur?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah