En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?
07 Mart 2024

Modern doğum kontrol yöntemlerinin çoğu %95’in üzerinde gebeliği önlese de hiçbiri %100 güvenli değildir.

Gebelik düşünmeyen pek çok çift, en etkili doğum kontrol yöntemi üzerine araştırma yapıyor. Peki, en güvenilir doğum kontrol yöntemi nedir? Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, modern doğum kontrol yöntemlerinin çoğu %95’in üzerinde gebeliği önlese de hiçbiri %100 güvenli değildir. Dolayısıyla hangi doğum kontrol yöntemi kullanılırsa kullanılsın, az bir ihtimal de olsa gebe kalma ihtimali bulunmaktadır. Gebelik riskini en aza indirgemek isteyen çiftler ise doğum kontrol hapı veya spiral gibi korunma yöntemlerine ek olarak prezervatif de kullanabilirler. Bu sayede gebelik ihtimali en aza inmiş olacak hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alınmış olunacaktır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, en iyi doğum kontrol yöntemi nedir sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

En etkili doğum kontrol yöntemi çift yönlü korunmadır. Yani doğum kontrol hapı veya spiral gibi korunma yöntemlerine ek olarak prezervatif kullanımıyla birlikte gebelik riski en aza indirgenebilmektedir. Zira hangi yöntem olursa olsun, günümüzde kullanılan çoğu doğum kontrol yöntemi %95’in üzerinde koruma sağlasa da kusursuz değillerdir. Modern tıpta kullanılan korunma yöntemleri oldukça güvenlidir ancak gebelik ihtimali düşük de olsa her zaman vardır. Bu nedenle gebelik düşünmeyen ve en etkili korunma yöntemini merak eden çiftler, doktorlarının önerdiği spiral, cilt altı implantı veya doğum kontrol hapı gibi korunma yöntemlerine ek olarak prezervatif de tercih edebilirler. Özellikle adet döngüsü düzenli olan kadınlar, yumurtlama dönemlerinde çift yönlü korunmaya önem verirse gebelik ihtimali yok denecek kadar az olur. Bu çift yönlü korunma sayesinde gebelik riski en aza indirgenebileceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korunmak mümkündür.

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri başlıca 5 gruba ayrılır. Bunlar hormonal yöntemler, cerrahi yöntemler, rahim içi araçlar, bariyer yöntemleri ve doğal yöntemlerdir.

1. Hormonal Yöntemler

Hormonal yöntemler, adından da anlaşılacağı üzere yapay hormonlar ile gebeliği önlemeye yardımcı olurlar. Bunlar doğum kontrol hapları, cilt altı implantları, aylık iğneler, 3 aylık iğneler ve ertesi gün haplarıdır. Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi gibi düzenli kullanılmamalı, yalnızca acil durumlarda tercih edilmelidir.

2. Cerrahi Yöntemler

Aile planlamasını yapmış ve ileride kesinlikle çocuk düşünmeyen kişilere önerilir. Zira cerrahi yöntemlerin geri dönüşü oldukça zor ve maliyetlidir. Kadınlarda tüplerin bağlanması, erkeklerde ise sperm kanallarının mühürlenmesi, kesilmesi veya bağlanması (vazektomi) şeklinde uygulanır.

3. Rahim İçi Araçlar

Spiral olarak da bilinen rahim içi araçlar, hormonlu ve bakırlı olmak üzere iki çeşittir. Hangisinin uygun olacağına kişiye göre hekim karar verecektir.

4. Bariyer Yöntemleri

Prezervatif, kadın kondomu ve sperm öldürücü etkiye sahip spermisitleri içerir.

5. Doğal Yöntemler

Gebelikten korunmak için tercih edilen doğal yöntemler ise takvim yöntemi ve geri çekilmedir. Etkinlikleri diğer korunma yöntemlerine kıyasla daha düşüktür.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Hamileliği Önlemede Ne Kadar Etkili?

En etkili doğum kontrol yöntemleri çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler tarafından oldukça merak edilmektedir. Aşağıdaki listede günümüzde en sık başvurulan doğum kontrol yöntemlerinin etkinliğini görebilirsiniz.

 • Doğum kontrol hapları (%99)
 • Cilt altı implantı (%99)
 • Aylık veya üç aylık iğneler (%99)
 • Tüplerin bağlanması (%99)
 • Vazektomi (%99)
 • Rahim içi araç (%99)
 • Erkek prezervatifi (%98)
 • Kadın prezervatifi (%95)
 • Spermisit (%92)
 • Takvim yöntemi (%75)
 • Geri çekilme (%60)
 • Ertesi gün hapı (Ne zaman kullanıldığına göre etkinliği değişmektedir.)

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?

Kaynak: 1, 2

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah