Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?
11 Nisan 2023

Tüpleri bağlatmak etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da nadiren hamilelik gelişebilir.

Tüpleri bağlatmak olarak da bilinen tüp ligasyonu, ailesini tamamlayan veya çocuk istemeyen kadınlar için en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Cerrahi olarak fallop tüplerinin tıkanması şeklinde uygulanan bu doğum kontrol yöntemi, yalnızca kesin olarak çocuk düşünmeyen çiftlere önerilmektedir. Zira uygulamanın geri dönüşü oldukça zor ve maliyetlidir. Bunun yanı sıra, tüpler bağlıyken hamile kalanlar da mevcuttur. Burada ameliyatın hangi yöntemle yapıldığından, kadının yaşına kadar pek çok faktör etkili olmaktadır. Dolayısıyla tüpleri bağlatma etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da nadiren hamile kalınabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda tüplerin bağlanması nedir, tüpler bağlıyken hamile kalınır mı gibi soruların yanıtlarını irdeledik, keyifli okumalar.

Tüplerin Bağlanması Nedir?

Tüp ligasyonu olarak da bilinen tüplerin bağlanması; olgunlaşan yumurtanın rahme inişini ve spermin fallop tüplerine geçişini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Laparoskopik cerrahi ile veya sezaryen doğum sırasında uygulanabilen bu yöntem, aile planlamasını tamamlamış ve artık çocuk istemi olmayan kişilere öneriliyor. Tüplerin yakılarak, kesilerek veya bağlanarak işlevsiz hale getirilebildiği tüp ligasyonunda, çoğu zaman tüplerin kıskaç yardımıyla bükülmesi tercih ediliyor. Zira bu yöntemin geri dönüşü daha muhtemelken, tüplerin yakılması veya kesilmesi durumunda geriye dönüş oldukça zor ve maliyetlidir. Bu nedenle operasyondan önce doktor ile tüm olasılıklar tartışılmalı ve hangi yöntemin uygulanacağına hekimle birlikte karar verilmelidir.

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?

Doğum kontrol yöntemleri arasında kararsız kalan kadınların merak ettiği konulardan biri de tüpler bağlıyken hamile kalınır mı sorusudur. Peki, tüplerini bağlatan kadınlar hamile kalabilir mi? Hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 etkili değildir. Dolayısıyla tüpleri bağlatma işlemi de gebelikten korunmak için kesin bir seçenek olmamaktadır. Yapılan araştırmalar, tüplerini bağlatan kadınların 10 yıl içindeki gebe kalma oranlarını, tüplerin nasıl kapatıldığına bağlı olarak 1000 kadında 18 – 37 arası şeklinde gösteriyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, tüpler bağlıyken hamile kalınabilir. Fakat bunun oranının diğer doğum kontrol yöntemlerine göre fazlasıyla düşük olduğu biliniyor.

Bağlanan Tüpler Tekrar Açılabilir mi?

Tüp bağlatma ameliyatı birçok farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Uygulanan yöntem ise ameliyatın geri dönüşünün olup olmaması konusunda belirleyici faktördür. Örneğin tüplerin tamamen çıkarılması veya yakılmasının geri dönüşü yok denecek kadar azdır. Ancak tüplerin klipslerle bükülmesi, sonradan fikir değiştiren ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için daha avantajlıdır. Zira bu yöntem dokuya daha az zarar verdiğinden tüplerin yeniden açılması muhtemeldir.

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?

Tüp Bağlatma Yöntemine Kimler Başvurabilir?

Tüpleri bağlatmak geri dönüşü zor olan bir doğum kontrol yöntemidir. Bu nedenle aile planlaması tamamlanan ve kesinlikle çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların tüp bağlatma yöntemine başvurması önerilmektedir. İşlemden önce en ufak bir kuşkusu olan veya emin olamayan kişiler için tüp bağlatma ameliyatı uygun bir seçenek değildir. Zira yukarıda da değindiğimiz gibi tüpleri bağlatmanın en büyük dezavantajı, işlemin kolayca geri alınamamasıdır.

Tüpleri Bağlanan Bir Kadın Tekrar Hamile Kalabilir mi?

Tüplerini bağlattıktan sonra hamile kalmak isteyen kadınlar için elbette farklı alternatifler mevcut. İlki, eğer tüpler tamamen çıkarılmadıysa veya yakılmadıysa geri dönüş ameliyatıdır. Bu ameliyat genellikle 37 yaşından küçük, tüpü 4 cm’den uzun olan ve önceki ameliyatında klips yöntemi tercih edilen kadınlara önerilir. Ancak yine de gebelik oluşma ihtimali diğerlerine göre daha düşüktür. Oluşsa dahi bölgedeki skar izleri nedeniyle dış gebelik gelişme olasılığı bulunmaktadır. Tüplerini bağlatıp yeniden hamile kalmak isteyen kadınlar için ikinci yöntem ise tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde yumurta ve sperm laboratuvar ortamında döllendirilip direkt anne rahmine transfer edildiğinden tüplere ihtiyaç duyulmamaktadır. Dolayısıyla tüplerini bağlattıktan sonra tekrar çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler, doktorlarının önerisi doğrultusunda tüp bebek tedavisinden faydalanabilirler.

Doğum kontrolü ile ilgili tüm içeriklerimize aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Doğum Kontrolü

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.