Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?

Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?
15 Mart 2023

1 yaşından küçük bebeklere yasak olan balın, emzirme döneminde anneler tarafından tüketilmesi güvenli mi?

Emziren anneler bal yiyebilir mi sorusu, doğum yapmış pek çok kadının yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira balın, botulizm riski nedeniyle 1 yaşından önce bebeklere yedirilmemesi öneriliyor. Peki, emzirme döneminde bal yenir mi? Baldaki bakteri sporları anne sütünden bebeğe geçer mi? Uzmanlar, balda bulunan botulizm sporlarının anne sütünden bebeğe geçmeyeceğini, bu nedenle emzirme döneminde gönül rahatlığı ile bal tüketilebileceğini belirtiyor. Bunun nedeni ise yetişkinlerdeki mide asidinin botulizme neden olabilecek bakteri sporlarını öldürmesi. Yetişkinlerin aksine, bebeklerin olgunlaşmamış sindirim sistemleri bakterileri öldürecek mide asidinden yoksun olduğu için balı 1 yaşından önce tüketmeleri önerilmiyor. Gelin şimdi, emziren annelerde bal tüketimi ile ilgili tüm merak edilenleri birlikte inceleyelim.

Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?

Emzirme dönemindeki çoğu kadının bal tüketme konusunda endişelerinin olması normal bir durumdur. Zira balın, 1 yaşından küçük bebeklerde kas zayıflığı, felç veya nefes alma güçlüğü gibi semptomlara yol açan botulizme neden olabileceği biliniyor. Peki, emzirme döneminde bal yenir mi? Bal anne sütünden bebeğe geçer mi? Uzmanlar, emziren bir annenin botulizme neden olabilen toksinlerle kirlenmiş bir balı tüketse dahi bunun bebeğini etkilemeyeceğini belirtiyor. Çünkü bu toksinler anne sütüne geçmeden önce annenin sindirim sisteminde yok ediliyor. Bu nedenle emziren annelerin balı diyetlerinden kısıtlamaları için herhangi neden bulunmuyor. Ancak aynı durum bebekler için geçerli değil. Zira bebeklerin midesinde yetişkinler kadar güçlü bir asit dengesi bulunmuyor. Ayrıca sindirim organlarının floraları da henüz tam olarak gelişmemiş olduğundan, balın içerisindeki toksik maddeler bebekleri olumsuz etkileyebiliyor. Dolayısıyla 1 yaşından küçük bebeklerin bal tüketmesi önerilmiyor.

Emzirme Döneminde Bal Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer emziren bir anneyseniz ve bal yeme alışkanlığınız varsa aşağıdaki önlemleri alarak bal tüketimini daha güvenli hâle getirebilirsiniz:

  • Bal yedikten sonra botulizm sporlarının bebeğinize geçmesini önlemek için ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getirin.
  • Bala karşı alerjiniz varsa tüketmeyin.
  • Balı satın almadan önce üretim ve son tüketim tarihlerini mutlaka inceleyin.
  • Pastörize edilmiş kaliteli bir bal satın alın.
  • Kilo kontrolü için makul miktarlarda tüketmeye çalışın.
  • İhtiyaçlarınıza göre hangi bal türünü tüketebileceğinizi doktorunuza danışın.

Emziren Anneler Bal Yiyebilir mi?

Emziren Anneler İçin Balın Faydaları

Balın emziren anneler için faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Rafine şekere kıyasla daha sağlıklı bir tatlandırıcıdır.
  • Soğuk algınlığı semptomlarının ve boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Antioksidan ve antibakteriyel özelliği sayesinde annenin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilir.

Bal Anne Sütünü Artırır mı?

Balın anne sütünü artırdığına dair herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. Bu nedenle balın anne sütü miktarı ve kalitesine olan etkisiyle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ancak bal iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu da emziren annelerin fiziksel aktivite seviyelerini ve enerjisini korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte fazla tüketildiğinde kilo kontrolünün zorlaşabileceği unutulmamalıdır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Emzirme Döneminde Saç Boyatılır mı?

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah