Bebekler İçin Pırasa Yemeği Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Pırasa Yemeği Tarifi (7 Ay ve Üzeri)
14 Mart 2024

Bebekler için vitamin ve mineral deposu olan pırasa yemeği tarifini bu yazımızda bulabilirsiniz.

İyi bir potasyum kaynağı olan pırasa, aynı zamanda A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini ve folat açısından zengin bir sebzedir. Bunlara ek olarak alerji riskinin düşük olması ve kolay sindirilebilir olması, pırasayı bebekler için harika bir öğün haline getiriyor. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen pek çok ebeveyn, bebeklerine pırasayı ne zaman ve nasıl yedirebileceğini merak ediyor. Peki, bebeklere pırasa ne zaman verilir? Bebekler için pırasa yemeği nasıl yapılır? Gelin tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim!

Bebekler Pırasa Kaçıncı Ayda Verilir?

Bebekler 7. ay itibariyle pırasa yiyebilir. Zira pırasa alerji riski düşük ve kolay sindirilebilen bir sebzedir. Bu nedenle iyi pişmiş, taze ve yumuşak pırasa yemeği 7. aydan itibaren azar azar bebeklerin menüsüne eklenebilir. Bu noktada ilk kez yiyecek olan bebekler için 3 gün bekleme kuralını uygulamayı unutmayın. Bu süreçte hırıltı, döküntü, kızarıklık, şişlik veya kaşıntı gibi belirtiler gözlemlerseniz pırasa tüketimine ara verip doktorunuza danışın. Gelin şimdi bebeklere pırasa yemeği nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Pırasa Yemeği Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet pırasa
 • 1 adet havuç
 • Çeyrek soğan
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 2 – 3 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Su

Yapılışı

Tüm sebzeleri yıkayıp ufak ufak doğrayın. Küçük bir tencereye 2 – 3 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip küp küp doğradığınız soğanları ve havuçları koyun ve hafifçe kavurun. Daha sonra doğradığınız pırasayı ekleyip birkaç dakika daha kavurun. 150 ml su ekleyip pişmeye bırakın. Sebzeler yumuşamazsa su ilavesi yapabilirsiniz. Pişmeye yakın iyice yıkadığınız pirinçleri ekleyin. Pirinçler de yumuşadığında ocağın altını kapatabilirsiniz. Bebekler için pırasa yemeği hazır! Soğuduktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Bebekler İçin Pırasa Yemeği Tarifi (7 Ay ve Üzeri)

Bebeğinize Pırasa Yemeği Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Her bebeğin gelişimi, sağlığı ve alerji durumu farklı olduğundan, bebekler için pırasa yemeği tarifi hazırlamadan önce doktorunuza danışın.
 • İlk kez hazırlıyorsanız az bir miktar yedirin ve 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Hırıltı, döküntü, kaşıntı, şişme veya kızarıklık gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz pırasa tüketimine ara verin ve doktorunuza danışın.
 • Pırasayı mümkün olduğunca mevsiminde yedirin.
 • Yemek süresince bebeğinizin yanında durun.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Ispanak Yemeği Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah