Bebekler İçin Kıymalı Makarna Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Kıymalı Makarna Tarifi (8 Ay ve Üzeri)
05 Temmuz 2024

Bu yazıda 8 ay ve üzeri bebekler için kıymalı makarna tarifi verdik.

Makarna hem pratik hazırlanması hem de lezzetli olması nedeniyle ülkemizde çok sık tüketilen bir yiyecek. Bebeği ek gıdaya geçen çoğu ebeveyn de ona makarnayı ne zaman yedirebileceğini merak ediyor. Bebekler gluten veya yumurta alerjileri yoksa 8. ayda makarna yemeye başlayabilirler. Ancak her bebeğin gelişim süreci aynı olmadığından, bebekler için makarna tarifleri hazırlamadan önce çocuk doktoruna danışmak daha sağlıklı olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bebekler için kıymalı makarna tarifi verdik. Hazırsanız başlayalım!

Bebeklere Makarna Ne Zaman Verilir?

Makarna çok pratik hazırlansa ve lezzetli bir yiyecek olsa da besin değeri düşüktür. Zira protein, vitamin ve mineral içeriği yüksek olmayan makarna, bol miktarda karbonhidrat içerir. Bu nedenle bebek beslenmesinde makarnaya çok sık yer verilmesi önerilmiyor ancak menüyü zenginleştirmek adına ara sıra elbette yapılabilir. Peki, bebeklere makarna ne zaman verilebilir? Gluten alerjisi, yumurta alerjisi veya makarna yemeyi engelleyecek başka bir rahatsızlık yoksa bebekler 8. ayda makarna yemeye başlayabilirler. Ancak her bebeğin gelişim süreci, sağlık koşulu ve alerji durumu aynı olmadığından bebeklere makarna yedirmeden önce çocuk doktoruna danışmak daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte bebek makarnası hazırlarken krema kullanmamaya ve mümkünse ev makarnası hazırlamaya dikkat edilmelidir. Besin değerini yükseltmek için ise içine kıyma veya sebze gibi besinler ekleyebilirsiniz. Gelin şimdi bebeklere kıymalı makarna nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Kıymalı Makarna Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Bebeklere kıymalı makarna tarifi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 avuç çocuk makarnası
 • 1 yemek kaşığı çift çekilmiş kuzu kıyma
 • ¼ Soğan
 • Zeytinyağı
 • İsteğe göre bir çimdik kimyon
 • Su

Bebekler İçin Kıymalı Makarna Yapılışı

Ufak bir tencerede makarnayı haşlayın. Makarnalar haşlanınca ocaktan alıp süzün. Küçük bir tavada zeytinyağını ısıtın. Yemeklik doğradığınız çeyrek soğanı ekleyip birkaç tur karıştırın. Daha sonra 1 yemek kaşığı çift çekilmiş kuzu kıymayı ekleyip kavurun. Kıyma iyice piştiğinde son aşamada isteğe göre bir çimdik kimyon ekleyebilirsiniz. Ocaktan almadan haşladığınız makarnayı kıymalı tavaya ekleyip birkaç dakika daha pişirin. Bebekler için kıymalı makarna tarifi hazır! Soğuduğunda servis edebilirsiniz, şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Kıymalı Makarna Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Kıymalı Makarna Yedirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin gelişim süreci, alerji durumu ve sağlık koşulu aynı olmadığından, bebeğinize kıymalı makarna yedirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Tarifte ilk kez yedireceğiniz bir malzeme varsa, o malzeme özelinde öncesinde 3 gün bekleme kuralıuygulayın.
 • Hırıltılı solunum, döküntü, kaşıntı, kızarıklık veya halsizlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz kıymalı makarna tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Bebeğinizin alerjisi yoksa 10. aydan sonra tarife domates de ekleyebilirsiniz. Bunun için domatesi soyulmuş ve rendelenmiş olarak kıymayla kavurmanız yeterli olacaktır.
 • Makarna tek başına çok besleyici bir gıda olmasa da kıyma veya sebzelerle zenginleştirerek ara ara bebeğinizin beslenmesine ekleyebilirsiniz.
 • Kıymanın çift çekilmiş olmasına ve iyi pişmesine dikkat edin.
 • Yemek boyunca bebeğinizin yanından ayrılmayın.
 • Bebeğinizin çiğneme ve yutma reflekslerinin yeterince gelişmediğini düşünüyorsanız yedirmeden önce doktorunuza danışın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklere Makarna Tarifi: Pratik ve Lezzetli

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.