Emzirirken Bebeğiniz Meme Ucunuzu mu Isırıyor?

Emzirirken Bebeğiniz Meme Ucunuzu mu Isırıyor?
03 Eylül 2019

Bebekler neden memeyi ısırır? Emzirirken bebeğin memeyi ısırması nasıl engellenir? Detaylar makalemizde...

Bebeğin emerken memeyi ısırması, emziren annelerin aslında oldukça sık karşılaştığı bir durumdur. Bebeğinizin farkında olmadan yaptığı bu hareket, genellikle diş çıkarma döneminde görülür. Ancak altında başka nedenler de yatıyor olabilir. Bu nedenle öncelikle, sorunu çözebilmek için altında yatan nedeni bulmaya odaklanmalısınız. Bu makalemizde; Bebekler memeyi neden ısırır, Meme ısırma nasıl engellenir gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Emzirirken Bebekler Neden Memeyi Isırır?

Bir problemi çözebilmek için altında yatan nedenleri incelemek gerekir. Eğer bebeğiniz emerken memenizi ısırıyorsa, diş çıkartma sürecine girmişsinizdir. Ortalama 6. ayda başlayan diş çıkartma evresinde, ilk olarak bebeğin alt kesici dişleri görünür. Daha sonra üst kesici dişler çıkmaya başlar. Diş çıkartma süreci bebek için oldukça ağrılı ve zor bir süreç olduğundan, çocuğunuz emerken meme ucunuzu ısırarak rahatlama sağlamaya çalışabilir. Başlarda, meme ucunu ilk çıkan alt kesici dişleri ile üst damak arasında sıkıştırırlar. Bu sıkıştırma anneye çok fazla acı vermez. Ancak üst kesici dişler de çıktığında, emzirmek anne için kabusa dönebilir. Bu da genellikle 10. ay civarı yaşanır. Acı çok daha belirgindir ve emzirmeye başlamadan önce annede endişelere yol açabilir.

*Diş çıkartan bebekleri rahatlatacak 10 öneri için buraya tıklayın!

Emzirirken Bebeğiniz Meme Ucunuzu mu Isırıyor?

  • Bebeğin meme ucunu ısırmasının bir başka nedeni de üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonları olabilir. Hasta, burnu tıkalı ve yorgun olan bebeğiniz emerken zorlanacaktır. Bu durum onun hırslanmasına ve memenizi ısırmasına sebep olabilir.
  • Emzirme pozisyonunun yanlış olması da bebeğinizin memeyi ısırmasıyla sonuçlanabilir. Emerken rahat edemeyen, sütü yeterince çekemeyen bebekler, tepkilerini ısırıkla dile getirebilmektedir.
  • Bebeğiniz dikkat çekme istediğinde ya da ilginizi tamamen ona vermenizi istediğinde de ısırmaya meyilli olabilir.

Emzirirken Bebeğiniz Meme Ucunuzu mu Isırıyor?

Bebeğin Memeyi Isırması Nasıl Engellenir?

Emzirmek, bebek henüz anne karnındayken oluşmaya başlayan anne ve bebek arasındaki bağı, doğumdan sonra daha da güçlendirmek için mükemmel bir yöntemdir. Ayrıca anne sütü, bebeğinizin ilk 6 ay bütün mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayabilen, sindirmesi en kolay besindir. Bu nedenle bebeğiniz meme ucunuzu ısırmaya başladığında aklınıza emzirme sürecini sonlandırmak gelmemeli. Öncelikle ısırmanın nedenini saptamaya çalışmalısınız. Daha sonra o nedeni ortadan kaldırmayı denemelisiniz. Örneğin; emzirme pozisyonunun konforlu olmadığını düşünüyorsanız, daha rahat pozisyonlar bulabilirsiniz. Ya da bebeğiniz diş çıkartma dönemindeyse, buzdolabında biraz soğuttuğunuz diş kaşıyıcıyı bebeğinizin eline verebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler de bu süreçte işinize yarayabilir.

*Bebeklerin memeyi reddetmesine neden olabilen 10 durum için buraya tıklayın!

Emzirirken Bebeğiniz Meme Ucunuzu mu Isırıyor?

  • Eğer bebeğiniz diş çıkartıyorsa, diş etlerini kaşımaya ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Bu süreçte daha önce emzik kullanmaya başladıysanız, ara ara emzik vererek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Emzik kullanmıyorsanız diş kaşıyıcılardan faydalanabilirsiniz. Özellikle sulu diş kaşıyıcılarını bir müddet buzdolabında bekletip bebeğinize vererek rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Silikon veya gümüş meme koruyucular da bu dönemde işinize yarayabilir. Bu koruyucular kalkan görevi üstlenip, annenin meme ucunu korumaya yardımcı olur. En sağlıklı ve güvenlisini araştırıp kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Bebek memeyi ısırdığında annenin verdiği tepki de çok önemlidir. Çok agresif ve sert bir tepki vermeniz, bebeğinizin daha güçlü ısırıklar atmasına veya memeden iyice uzaklaşmasına neden olabilirken, gülümsemeniz onun oyun oynadığınızı sanmasına ve ısırmaya devam etmesine sebep olabilir. Peki ne yapabiliriz? Isırdığı anda çok sert tepki vermeden memenizi ağzından çıkartın ve bir süre sonra tekrar meme vermeyi teklif edin. Yine ısırırsa aynı uygulamayı tekrarlayın. Böylece bebeğiniz ısırdığı zaman meme ememeyeceğini kavrayıp ısırmaktan vazgeçebilir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.