Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?
13 Eylül 2022

Halk arasında zevk suyu olarak bilinen mezi adlı sıvı hareketli sperm içerebileceğinden, geri çekilme yöntemi uygulansa da hamilelik oluşabilir.

Cinsel ilişki sırasında korunmayan fakat aynı zamanda gebelik planlaması da yapmayan çiftler, zevk suyundan hamile kalınır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Zevk suyu cinsel ilişki esnasında kontrol edilemediğinden ve içinde hareketli sperm barındırabileceğinden, zevk suyundan hamile kalmak mümkündür. Gelin şimdi konuyu daha detaylı inceleyelim.

Zevk Suyu Nedir?

Zevk suyundan hamile kalınır mı sorusunu yanıtlamadan önce zevk suyunun ne olduğunu incelemekte fayda var. Halk arasında zevk suyu olarak bilinen mezi isimli sıvı, boşalma öncesi erkeklerde cowper bezleri, kadınlarda ise bartholin ve skene bezleri tarafından üretilir. Kayganlaştırıcı bir etkiye sahip olan bu sıvılar; vajinanın ilişkiye hazırlanması, penisin vajinaya daha rahat girmesi ve cinsel organların kayganlaşması açısından önemlidir.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Cinsel ilişki sırasında korunmayan ancak gebelik de planlamayan çiftler, zevk suyundan hamile kalınıp kalınmayacağını merak ediyor. Peki, zevk suyundan hamile kalınır mı?  Direkt sorunun yanıtını verecek olursak evet, zevk suyundan hamile kalınabilir. Aslında erkekler tarafından boşalma öncesi salgılanan zevk suyu sperm içermez. Ancak hemen arkasından gelen spermler meziye, yani zevk suyuna karışabilir. Dolayısıyla düşük bir ihtimal de olsa zevk suyundan hamile kalma durumu söz konusu olabilir. Bununla birlikte zevk suyunun vajina girişine temas etmesi ile de hamilelik olasılığı vardır. Özellikle kadın yumurtlama dönemi içindeyse, hamile engel oluşturabilecek herhangi bir durum yoksa ve zevk suyunun içine sperm sızdıysa, zevk suyundan hamile kalınabilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalma Olasılığı Kaçtır?

2016 yılında yapılan bir araştırmada, cinsel ilişki sırasında katılımcıların %17’sinin zevk suyunda hareketli sperm olduğu saptandı. Sonuçları 2011 yılında yayınlanan başka bir araştırmada ise 27 erkekten alınan zevk suyu örneklerinin %37’sinde hareketli sperm bulundu. Buradaki somut verilerden de yola çıkılarak geri çekme yönteminin her zaman güvenli olmadığı ve zevk suyundan hamile kalmanın mümkün olabileceği söylenebilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zevk Suyu Ne İşe Yarar?

Zevk suyunun asıl fonksiyonu, rahat bir ilişki için kayganlığın sağlanmasıdır. Diğer bir deyişle zevk suyu doğal bir kayganlaştırıcıdır. Bununla birlikte sperm, idrar yolundan dışarı atılırken bölgenin pH değeri spermlerin bir kısmına zarar verip öldürebilir. Öncesinde gelen zevk suyu ise idrar yolundaki pH değerini nötralize ederek spermleri korumaya yardımcı olur.

Zevk Suyu Ne Zaman Gelir?

Zevk suyu boşalma öncesi, erkeğin kontrolü dışında salgılanan bir sıvıdır. Yani uyarılmaya bağlı olarak boşalmadan önceki herhangi bir zamanda gelebilir. Zevk suyuna karışan spermler kadın vücudunda 5 güne kadar canlılığını koruyabilirler. Bu nedenle erkek vajina içine boşalmasa bile zevk suyundaki canlı spermler hamileliği mümkün kılabilir. Dolayısıyla geri çekilmenin güvenilir bir korunma yöntemi olmadığı bilinmelidir.

Zevk Suyundan Hastalık Bulaşır mı?

Zevk suyu ile cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık geçişi söz konusu olabilir. Bunların başında HIV, hepatit B, gonore ve klamidya gibi patojenler gelmektedir. Hamileliği önlemekle birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıkları da engellemek amacıyla ilişkinin başından itibaren kondom kullanılması önerilmektedir.

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl