Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler
06 Eylül 2022

Korunmasız ilişki sonrası planlanmamış gebelikleri önlemek mümkün mü? Detaylar yazımızda...

İlişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalıyım sorusunun cevabı, korunmasız cinsel ilişkilerden sonra çiftler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Zira yumurtlama dönemi içinde olunmamasına rağmen hamile kalma ihtimali az da olsa her zaman vardır. Peki, korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için neler yapılmalı?

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, korunmasız cinsel ilişki sonrası istenmeyen gebelikleri önleyebilecek yöntemleri sıraladık. Hazırsanız hemen başlayalım!

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler

İlişki sonrası hamile kalmamak için alınabilecek iki temel önlem vardır. Bunlardan ilki ertesi gün hapı, ikincisi ise birkaç gün içinde bakır spiral taktırmaktır. Gelin şimdi, korunmasız ilişki sonrası hamile kalmamak için yapılması gerekenleri daha detaylı inceleyelim…

1. Ertesi Gün Hapı

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için yapılabilecek şeylerden ilki ertesi gün hapı kullanmak olacaktır. Ertesi gün hapı, yüksek miktarda progesteron içeren ve istenmeyen gebelikleri önlemeye yarayan bir ilaçtır. Eczaneden reçetesiz bir şekilde temin edilebilen bu ilaçlar, isminden dolayı ilişkiden bir gün sonra alınması gerektiği düşünülse de ne kadar erken alınırsa gebelikten koruma olasılığı o kadar yüksektir. İlk 24 saatte alınan ertesi gün hapının gebelikte koruma oranı %90 civarıyken, ikinci gün alınan hapların başarı oranı %75’ geriler. 5. günden sonra ise ertesi gün hapının koruyuculuğunun olmadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için kullanılan ertesi gün haplarının yalnızca acil durumlarda alınması gerekir. Zira bu haplar yüksek miktarda hormon içerdiğinden, düzenli kullanılması halinde birçok yan etkiye sebep olabilmektedir. Tek kullanımında dahi geçici adet düzensizliği, mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilen ertesi gün hapı, düzenli kullanıldığında kişinin tüm hormonal dengesini alt üst edebilir. Bu nedenle yalnızca kondom yırtılması gibi acil durumlarda korunmasız ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalıyım diyenlere bir alternatiftir. Genellikle tek doz halinde kullanılan ertesi gün hapı, bazı markalarda çift doz kullanılması gerekebilmektedir. Dolayısıyla kullanmadan önce mutlaka ilacın prospektüsü okunmalıdır.

2. Bakırlı Spiral

Cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak için ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da bakırlı spiral taktırmak olacaktır. Bakırlı spiral, genel olarak kadınların gebelikten uzun dönemli korunmak için başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak korunmasız cinsel ilişkiden sonraki birkaç gün içinde takıldığı zaman da muhtemel gebeliği önleme olasılığı oldukça yüksektir. Zira bilindiği gibi yumurtanın follop tüplerinde döllenmesi ve rahme doğru yolculuğa çıkması birkaç gün sürer. Eğer bu süreden önce bakırlı spiral takılırsa, döllenmiş yumurtanın rahme tutunması engellenerek gebelik önlemiş olur. Bakırlı spiral, acil durumlarda hamileliği önlemek adına etkinliği en yüksek yöntemlerden biridir. Ancak korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 5 gün içinde takılması gerekmektedir. Uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi olan bakırlı spiralin hiçbir şikâyet olmasa bile yılda bir defa jinekolog tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Yapılması Gerekenler

CYBE İçin Test Yaptırın

Eğer şüpheli bir ilişkide bulunulduysa, hamileliği engellemek adına alınan önlemlerin yanı sıra mutlaka cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) açısından gerekli test ve tetkikler yapılmalıdır. Özellikle HIV ve Hepatit testi ilişkiden birkaç gün sonra yapılan testlerde yanlış negatif sonuç verebileceğinden, birkaç ay sonra testin tekrar edilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte frengi, klamidya ve gonore enfeksiyonları için de test yaptırmak sağlıklı olacaktır.

Önlemlere Rağmen Hamile Kalma Olasılığı Her Zaman Vardır

Ertesi gün hapı almak veya bakırlı spiral taktırmak hamile kalınmayacağını garanti etmez. 2019 yılında Cochrane veri tabanında yayınlanan geniş çaplı bir inceleme yazısında, ertesi gün hapı kullanan kadınların yaklaşık %1’inde gebeliğin gerçekleştiği açıklandı. Bununla birlikte spermin kadın vücudunda yaklaşık 5 gün canlı kalabildiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak için gerekli önlemler alınmasına rağmen adet gecikmesi yaşanırsa, gecikmeden 1 hafta sonra gebelik testi yaptırmak gerekir.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?


Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.