Yenidoğan Bebekler Kaç Dakika Emer?

Yenidoğan Bebekler Kaç Dakika Emer?
27 Şubat 2023

Sağlık durumu, uyku hali ve süt akışı gibi durumlara göre değişebilmekle birlikte yenidoğan bebekler bir emzirme seansında ortalama 15 - 20 dakika emerler.

Yenidoğan bebek kaç dakika emer sorusu, özellikle ilk kez anne olan kadınların yanıtını sıklıkla merak ettiği bir konudur. Zira bebeğin gelişimi ve sağlığı için yeterince beslenmesi oldukça önemlidir. Peki, yenidoğan bebekler kaç dk emer? Yenidoğan bebekler her bir beslenme seansında ortalama 15 – 20 dakika emebilirler. Ancak bu süre bebeğin yaşına, sütün akışına, bebeğin uyku ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte yenidoğan bebekler en geç 2- 2,5 saatte bir emzirilmelidir. Çünkü anne sütü kolay sindirilebilen bir besindir ve bebekler emdikten kısa bir süre sonra yeniden açlık hissederler. Ayrıca yenidoğanların çene kasları henüz güçlü olmadığı için emzirmeyi tam doymadan sonlandırabilirler. Bu nedenle ilk aylarda hem fiziksel açlığı önlemek hem de kan şekerinin düşmesini engellemek için bebeklerin en geç 2,5 saatte bir beslenmesi önerilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; yenidoğan bebekler kaç dakika emer, 1 aylık bebek kaç dakika emer gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Yenidoğan Bebekler Kaç Dakika Emer?

Yenidoğan bebekler ortalama 15 – 20 dakika emer. Ancak bazı bebekler 10 dakikada doyabileceği gibi bazı bebekler aynı miktarda anne sütünden faydalanabilmek için 30 – 35 dakika zamana ihtiyaç duyabilir. Zira burada bebeğin yaşı, sağlık durumu ve sütün akışı gibi birçok faktör etkilidir. Bu nedenle yenidoğan bebekler kaç dakika emer sorusuna tek bir yanıt vermek doğru değildir.

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi her bebeğin emme süresi farklılık gösterebilir. Bu farklılığa yol açan faktörler ise şunlardır:

  • Yaş: Büyük bebekler hem emmeyi öğrenmiş hem de çene kasları gelişmiş olduğu için kısa sürede yeterince anne sütü alabilirler.
  • Uyku Durumu: Bebeğin uykulu olması güçlü ve hızlı emmesini önleyebilir.
  • Süt Akışı: Annenin süt akışı yavaşsa bebeğin emme süresi uzayabilir.
  • Sağlık Durumu: Bebeğin prematüre veya çeşitli sağlık sorunlarına sahip olması emerken hemen yorulmasına neden olabilir. 

Yenidoğan Bebekler Kaç Saatte Bir Emzirilmeli?

Her bebeğin gelişimi ve sağlık durumu farklıdır. Bu nedenle herhangi bir program belirlemeden bebek her ihtiyaç duyduğunda emzirmek gerekir. Ancak yenidoğan bebeklerin mide kapasitesinin küçük olması, çene kaslarının henüz gelişmemiş olması ve anne sütünün çok hızlı bir şekilde sindirilmesi gibi durumlar, yenidoğanların sık sık beslenmesini gerektirir. Bu nedenle yenidoğan bebeklerin ilk aylarda en geç 2 – 2,5 saatte bir emzirilmesi gerekir. İlk aylarda emzirme sıklığının fazla olması an sütü üretiminin düzene girmesi ve anne ile bebek arasında bir bağ oluşması açısından da oldukça önemlidir. Bununla birlikte bebeğin kan şekerinin düşmesini önlemek ve sarılık riskinin azalmasına yardımcı olmak için 1 aylık bebekler en geç 2 – 2,5 saatte bir emzirilmelidir.

Yenidoğan Bebekler Kaç Dakika Emer?

Yenidoğan Bebeğin Yeterince Emdiğini Nasıl Anlarsınız?

1 aylık bebekler kaç dakika emer sorusunu yanıtladığımıza göre, bebeklerin doyup doymadığını anlamanın yollarına geçebiliriz:

1. Kilo Alımı

Bir bebeğin doyduğunu, yani yeterince beslendiğini anlamanın en iyi yolu kilo alımıdır. Doğumdan sonraki ilk 10 gün içinde bebeklerin doğum kilosunun %10’unu kaybetmesi normal karşılanır. Ancak 15. günde doğum kilosuna ulaşması ve giderek kilo alması beklenir. Rutin doktor muayenelerinde doktorunuz bebeğinizin gelişiminin normal olduğunu söylüyorsa bebek yeterince iyi besleniyordur.

2. Islak Bez

Yenidoğan bebeklerin yeterince anne sütü aldığını anlamanın bir diğer yolu da ıslak bez sayısıdır. Bebek 5. günden sonra günde en az 6 kere bezini ıslatıyorsa iyi besleniyor denebilir. Ayrıca idrarın renksiz veya açık sarı olması da bebeğin iyi beslendiğini gösteren belirtilerdendir.

3. Uyku

Yenidoğan bebeklerin doyduğunu anlamanın başka bir yolu da emzikten sonra huzurlu bir şekilde uyuyabilmeleridir. Eğer bebek uykuya dalamıyor veya daldıktan 10 – 15 dakika sonra uyanıp huzursuzlaşıyorsa bu durum yeterli beslenememenin göstergesi olabileceği gibi gaz sancısına da işaret edebilmektedir.

4. Huzurlu Olması

Emdikten sonra karnı doyan bebekler sakin ve huzurlu olurlar. Bununla birlikte vücutları biraz gevşer, uykuya geçişleri kolay olur ve uykuya daldıklarında en az 1 – 2 saat kesintisiz uyurlar.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler Günde Kaç CC Anne Sütü İçmeli?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.