Yenidoğanın Kordonunda Kimyasal Madde Tespit Edildi!

Yenidoğanın Kordonunda Kimyasal Madde Tespit Edildi!
20 Ekim 2017

Kozmetik ürünlerin içinde bulunan kimyasalların ne kadar tehlikeli olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Yenidoğan bir bebeğin kordonunda tam 17 adet kimyasal madde tespit edildi.

Gün içinde sık sık kullandığımız kozmetik ürünler, tehlike saçmaya devam ediyor. Kozmetik ürünlerin içinde bulunan kimyasalların, gün geçtikçe artan astım, alerji, kanser ve hormonal hastalıklar üzerinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Son yapılan çalışmalar ise durumun korkunç boyutunu gözler önüne serdi. Yenidoğan bebeğin kordonunda tam 17 adet zararlı madde tespit edildi. Henüz doğmadan kimyasal maddelerle tanışan bebekler için anne adayları, kozmetik kullanımlarını kısıtlaması konusunda uyarıldı.

Yenidoğanın Kordonunda Kimyasal Madde Tespit Edildi!  

Yenidoğan Bebeğin Kordonunda 17 Zararlı Madde Tespit Edildi!

Gün içinde sıkça kullandığımız kişisel bakım ürünleri, tehlike saçmaya devam ediyor. Özellikle makyaj malzemesi, güneş kremleri ve saç bakım ürünlerinin içinde bulunan bazı etken maddelerin, gün geçtikçe artan astım, alerji, kanser ve hormonal hastalıklar üzerinde etkili olduğu biliniyor. Özellikle saçlı deri ve koltuk altına uygulanan ürünlerin, cilt tarafından emildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu kimyasalların karaciğer ve böbreklerde birikerek ciddi hastalıklara davetiye çıkarttığını ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan dermotoloji uzmanları, bebeklerin daha doğmadan bu zararlı kimyasallara maruz kaldığını ve yenidoğan bir bebeğin kordonunda 17 adet zararlı kimyasal madde tespit edildiğini açıkladı. Özellikle gebelik ve emzirme döneminde bu tarz kimyasal madde barındıran kozmetik ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar, bu ürünlerin ileriki yıllarda çocuklara lenfoproliferatif (lenfositlerin tümör oluşturması) hastalıklar oluşturabileceğini belirtti. Hamilelikte makyaj kullanımı ve hamilelikte şampuan kullanımı konusunda kadınların dikkatli olması gerektiği ifade edilirken, satın alınan ürünlerin etiketlerinin okunması gerektiği vurgulandı.

Yenidoğanın Kordonunda Kimyasal Madde Tespit Edildi!  

'Hamileler Uzak Dursun'

Günümüzde nanoteknoloji ile üretilen kozmetik ürünlerin popüler hâle geldiği ifade edilirken, aslında bu tarz ürünlere de güvenilmemesi gerektiği açıklandı. Nanoteknoloji ile üretilen ürünlerin cilt tarafından emiliminin daha kolay olduğu vurgulandı. Kozmetik endüstrisinde, bu kimyasalların cilde zarar vermediği görüşü hâkim olsa da hassas bir cilde sahip olan hamile ve yaşlıların kesinlikle kimyasallardan uzak durması gerektiği ifade edildi.  

'Kozmetiklerdeki Paraben Meme Kanseri ve Erkek Kısırlığına Neden Oluyor'

Konuyla ilgili açıklama yapan dermotoloji uzmanları, kozmetik, ilaç, ve gıdalardaki parabenlerin östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojenik etki gösterdiğini ve bunun meme kanseri ile erkek infertilitesi üzerinde etkili olabileceğini düşündüklerini açıkladı. Aynı zamanda ruj, ıslak mendil ve şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinin içinde bulunan parabenlerin endokrin bozucu etkisinin olduğu ve bazı ülkelerde kullanımının yasaklandığı hatırlatıldı.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.