Yenidoğan Bebeğin Kimliğini Çıkartmak İçin Nüfus Müdürlüğü'ne Gitme Devri Bitiyor!

Yenidoğan Bebeğin Kimliğini Çıkartmak İçin Nüfus Müdürlüğü'ne Gitme Devri Bitiyor!
12 Aralık 2017

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Sinan Güner müjdeyi verdi! Yenidoğan bebeğin kimliğini çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü'ne gitmeye gerek kalmayacağını açıklayan Güner, bebeğin doğduğu hastanede nüfus kaydının yapılabileceğini söyledi.

Yenidoğan bebeğin nüfus cüzdanını çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü'ne gitme devri bitiyor! Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Sinan Güner yaptığı açıklamada, artık hastanelerin de nüfus kayıt işlemleri yapacağının müjdesini verdi. Altyapı çalışmaları hala devam eden değişikliğin, en kısa sürede uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

Yenidoğan Bebeğin Nüfus Cüzdanını Çıkartmak İçin Nüfus Müdürlüğü'ne Gitme Devri Bitiyor!

Yenidoğan bebeklerin kimliklerini çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü'ne gitme devri bitiyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Sinan Güner, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikler hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yapılan değişikliklerden birinin de yenidoğan bebeklerin kimlik çıkartma işlemlerinin artık doğdukları hastanede yapılabileceği olduğunu söyleyen Güner, ebeveynlerin Nüfus Müdürlüğü'ne gitmesine gerek kalmayacağını açıkladı.

Bebeğe Kimlik Çıkartmak İçin Hastane Yönetimine Başvurmanız Yeterli Olacak! 

Sağlık kuruluşunda doğan bebeklerin, hastanenin dahil olduğu sistem üzerinden kaydının yapılabileceğini söyleyen Güner, 'Bebek hastanede doğduktan sonra ebeveynleri hastane yönetimine bunu bildirerek kaydının yapılması talebinde bulunacak. Hastane kaydı alacak, aynı nüfus müdürlüğü gibi doğum tutanağı düzenleyecek ve imza atacak. Bunun altyapısını tamamladığımızda, hastaneler bizim verdiğimiz bağlantı sayesinde doğumu sisteme girecek. Böylece ebeveynlerin Nüfus Müdürlüğü'ne gitmesine gerek kalmayacak.' şeklinde konuştu. Altyapı çalışmaları hala devam eden değişikliğin, en kısa sürede uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

Yenidoğan Bebeğin Kimliğini Çıkartmak İçin Nüfus Müdürlüğü'ne Gitme Devri Bitiyor!

Şimdiki Sistemde Yenidoğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkartılıyor?

Şu anki sistemde yenidoğan bebeğin kimliğinin çıkarılması için Nüfus Müdürlüğü'ne başvurulması gerekiyor. İster ikâmetgâhınızın olduğu ilçedeki Nüfus Müdürlüğü'ne, isterseniz farklı bir şehirdeki Nüfus Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz, bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Başvuruyu yapacak olan kişi ise bebeğin ebeveynleri olabileceği gibi büyükannesi, büyükbabası, erişkin kardeşi ya da ebeveyninin vekalet verdiği herhangi olabilir. Yenidoğan bebeğe kimlik çıkartmak için gerekli evraklar, hastane tarafından verilen doğum belgesi ve başvuruyu yapacak olan kişinin nüfus cüzdanıdır. Türkiye'de en geç 30 gün, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise en geç 60 gün içinde kimlik başvurusu yapması gerekiyor.

Yenidoğan bebeğe kimlik çıkartma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Çipli Kartlar Verilecek

02 Ocak 2017'den itibaren Nüfus Cüzdanı yerine çipli kimlik kartlarına geçildi. Eskiden başvuru yapılan gün içinde verilen Nüfus Cüzdanları, yerini çipli kartlara bırakınca kartın çıkması birkaç günü bulabiliyor. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra rutin hastane kontrolleri başlayacağından, bu gecikme ihtimalini düşünerek vakit kaybetmeden kimliğinin çıkartılması gerekiyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.