• gebe.com
  • /
  • Hamileliği Yaza Denk Gelenler İçin 10 Hayat Kurtarıcı Tavsiye!

Hamileliği Yaza Denk Gelenler İçin 10 Hayat Kurtarıcı Tavsiye!

Yaz aylarında hamilelik sandığınız kadar zor değil! Dikkat edeceğiniz birkaç püf nokta ile yazın hamile olmak daha keyifli hâle gelebilir! İşte, yaz gebeleri için hayat kurtarıcı tavsiyeler...

Hamileliği Yaza Denk Gelenler İçin 10 Hayat Kurtarıcı Tavsiye!

Yaz aylarında hamilelik diğer mevsimlere göre çok daha zordur. Hele ki gebeliğinizin son aylarına geldiyseniz, sıcak güneşli günler sizin için cehenneme dönüşebilir. Ama sıcak havaların keyfinizi bozmasına izin vermeyin. Aşağıdaki tavsiyelerimize dikkat ederek daha konforlu bir yaz gebesi olmanız mümkün!

Yaz Aylarında Hamilelik

Öğle Saatlerinde Dışarı Çıkmamaya Çalışın

Dışarıda yapmanız gereken tüm işleri sabah veya akşam saatlerinde, güneş ışınlarının az etkili olduğu vakitlerde halletmeye çalışın.

Açık Renkli ve Pamuklu Kıyafetleri Tercih Edin

Yaz gebelerinin sıcak havalarda dikkat etmesi gerekenler arasında, tercih ettiği kıyafetler de bulunuyor. Öncelikle, koyu renkler güneş ışığını direkt üzerinize çekeceğinden kesinlikle uzak durmalısınız. Giyindiğiniz kıyafetin pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz. Pamuklu kumaşlar tabii ki terlemenizi önlemeyecektir ancak terinizi emerek daha sağlıklı bir seçenek sunacaktır.

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Her Önlemi Alın

  yazın hamile olmak

Gebelikte hassaslaşan vücudunuz her türlü cilt problemlerine açık hale gelir. Güneşin zararlı ışınlarından da en fazla gebelik döneminde etkilenilir ve dikkat edilmediği takdirde güneş yanıkları veya ciltte lekelenmeler görülebilir. Bu nedenle yaz aylarında güneşe çıkarken mutlaka yüksek korumalı bir güneş kremi kullanmalısınız. Bununla birlikte güneşten korunabileceğiniz şapka ve gözlük gibi her türlü aksesuarı günlük hayatınızda tercih etmelisiniz.

Tuz Alımını En Aza İndirin

Hamile olan kadınların neredeyse tamamına yakınında ödem görülür. Yaz ayları ve sıcak havalar ödem oluşumunu daha da tetiklediğinden yaz aylarında bir de tuz tüketerek ödemlerinizin artmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda tuz tüketimini en aza indirmelisiniz. Bacak ve ayaklardaki ödem için hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak işinize yarayabilir.

Sık Sık Şekerleme Yapın

Özellikle gebeliğinin son ayları yaz mevsimine denk gelen kadınlar için günler adeta kabusa dönebiliyor. Bebeğin artan kilosu, sıcak havalar ve hormonların etkisi birleşince vücutta halsizlik ve yorgunluk görülmesi kaçınılmaz oluyor. Gün içinde bol bol kısa şekerlemeler yaparak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Gün İçinde Birkaç Defa Ilık Duş Alabilirsiniz

Yaz aylarında ani sıcak basmalarını engellemek için gün içinde birkaç defa ılık suyla duş alabilir veya sadece vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Böylelikle hem kan dolaşımınız hızlanır hem de serinlemiş olursunuz. Dışarı çıkarken ise yanınıza sprey sulardan alarak sıcakladığınız anda ferahlayabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı Yarım Beden Büyük Alın

Yaz aylarında hamilelik ayakkabı numaranızı da etkiliyor! Giydiğiniz ayakkabıların yarım beden büyük olması sizi çok büyük eziyetlerden kurtacaktır, inanın. Ayaklarınızdaki ödem ve şişlikler yaz aylarında daha da artacağından, kısa mesafe bile yürüdüğünüz zaman artacak ve bu da ağrı hissetmenize neden olacaktır. Dolayısıyla yaz aylarında yarım beden ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Acıktıkça Meyve Tüketin

  yazın hamile olmak

Yalnızca sıcak günlerde değil, tüm gebeliğiniz boyunca hem sizi rahatsız edeceğinden hem de çok sağlıklı bir tercih olmayacağından soslu, baharatlı ve ağır yemeklerden uzak durmalısınız. Yaz aylarında acıktığınız zaman sizi rahatsız etmeyecek hafif gıdalarla beslenebilirsiniz ki bunun en güzel örneği mevsim meyveleridir.

Spor Rutininize Yüzmeyi Dahil Edebilirsiniz

Yaz aylarında egzersiz programınıza yüzmeyi de ekleyebilirsiniz. Yüzmek, anne adaylarının hem kaslarını çalıştırarak dengeli kilo almasını sağlar hem de psikolojik olarak rahatlama hissi uyandırır. Ama elbetteki gireceğiniz havuz veya denizin steril olmasına dikkat etmelisiniz.

Bol Su İçmeniz Gerektiğini Söylemiyoruz Bile...

Yaz aylarında terleme yolu ile vücudunuz olduğundan çok daha fazla sıvı kaybedecek. Vücudunuzun sıvısız kalmaması için bolca su tüketin. Az sıvı tüketimi gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi arttırabileceğinden bu maddeye önem vermenizi şiddetle tavsiye ederiz.   Yaz hamileliğinin avantajlarını okumak için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Hacer 1. Taş, kaya. 2. İsmail Peygamber’in annesinin adı.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.