Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!
02 Aralık 2019

Vajinal estetik; yaşa, doğuma veya genetik faktörlere bağlı olarak vajinada zamanla gevşeklik ve elastikiyet gibi deformasyonlar meydana geldiğinde başvurulan operasyonlardır.

Vajinal estetik; yaşa, doğuma veya genetik faktörlere bağlı olarak vajinada zamanla gevşeklik ve elastikiyet gibi deformasyonlar meydana geldiğinde başvurulan operasyonlardır. Vajina daraltma ameliyatı, büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler veya genital bölge görünümüyle ilgili yapılan tüm operasyonlar, genital estetik veya vajinal estetik olarak da bilinen vajinoplasti kapsamına girmektedir.


Bu yazımızda; vajina daraltma ameliyatı fiyatları 2020 yılı ve vajinal estetik ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Vajinal Estetik Nedir?

Yaşa, doğuma veya genetik nedenlere bağlı olarak, vajinada zamanla sarkma ve gevşeme gibi deformasyonlar meydana gelebilir. Bu durum, sağlık açısından ciddi bir tehdit oluşturmasa da kadınlarda güvensizlik, utanma veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi çeşitli psikolojik kaygılara yol açabilmektedir. Kadınlarda oluşan bu estetik kaygıyı azaltmak için de vajinal estetik ameliyatlarından faydalanılır. Peki, genital estetik adı altında vajinal bölgede hangi operasyonlar yapılmaktadır?


*Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden olur?

Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

1) Labioplasti – (Büyük ve Küçük Dudaklara Yapılan Estetik Müdahaleler)

Dış genital yapıyı oluşturan ve daha dolgun duran bölge dış dudaklar, daha iç tarafta duran kısım ise iç dudakları oluşturur. Zaman içinde hem iç hem de dış dudaklarda sarkmalar görülebilir. Yaş, doğum ve genetik özellikler bu durumu etkileyebilir. Ya da iç veya dış dudaklar doğuştan sarkık olabilir. Bu durum, görüntü bozukluğuna neden olup, kadınları psikolojik olarak olumsuz etkiler. Örneğin mayo giyildiğinde genital bölgenin kabarık durması veya cinsel ilişki esnasında sarkık olan dudakların vajina girişini kapatması, kadınlar için rahatsız edici olabiliyor. Bu gibi durumlarda labioplasti adı verilen cerrahi müdahaleye başvurulabilir.


Labioplasti ile sarkmış olan dudaklar kısaltılıp şekillendirilebiliyor. Ya da gevşemiş gibi duran dudaklar daha dolgun bir görünüme kavuşturulabiliyor. Operasyon sonrası aynı gün günlük hayata dönülebilir. Ancak 4-5 hafta olan iyileşme sürecinde cinsel ilişkiye girilmemelidir.

2) Vaginoplasti – (Vajina Daraltma Ameliyatı)

Zaman içinde yapısal veya doğuma bağlı olarak vajinada genişlemeler meydana gelebilir. Bu durum hem kadın hem de erkek açısından cinsel ilişkiden alınan hazzı azaltabilir. Bu aşamada ise vaginoplasti ameliyatı ile vajina daraltma işlemlerine başvurulabilir. Cerrahi müdahale ile genişleyen doku fazlalığı alınır ve çevredeki dokunun gençleşmesi sağlanır.


Lazerle vajina daraltma ameliyatı da yapılabilir. Anestezi gerektirmeyen bu işlem sonrası radyofrekans dalgaları kullanılarak çok daha başarılı işlemler elde edilebilir.


Vajina daraltma ameliyatı sonrası yeniden genişleme olup olmayacağı da kadınlar tarafından merak edilmektedir. Eğer operasyon sonrası normal doğum yapılırsa, bölgede tekrar genişleme söz konusu olabilir. Ancak vajinal doğum yapılmazsa, genişleme pek mümkün değildir.

Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

3) Doğumdan Sonra Yırtılma İzlerinin Onarılması (Perineoplasti)

Normal doğumlarda bebeğin başının daha rahat çıkabilmesi için kontrollü kesiler yapılabilmektedir. Epizyotomi olarak da adlandırılan bu kesiler, özensiz dikildiği zaman genital bölgede istenmeyen görüntüler oluşabilir. Kadınlar, bu izlerden de çeşitli operasyonlar sayesinde kurtulabilir.


*Kesisiz normal doğum mümkün!

4) Klitoris Tepesinin Düzeltilmesi

Bölgenin daha dolgun ve estetik görünmesi için yapılan müdahalelerdir.

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

  • Normal doğumdan sonra vajinasında genişleme hisseden,
  • Vajinal doğumdan sonra epizyotomi kesisi özensiz dikilen,
  • İç dudakları aşırı asimetrik olan,
  • Dış dudakları fazla büyük olan veya
  • Genital bölgesinin görüntüsü nedeniyle psikolojik problemler yaşayanlar, ameliyata engel olabilecek bir durumları yoksa vajinal estetik operasyonu olabilirler.


Vajinal estetik operasyonları anatomik bilgi ve deneyim gerektiren, referanslarla desteklenmesi gereken ameliyatlardır. Bu nedenle doktorun bu operasyonlarda deneyimli olması, sonuçtan memnun olma anlamında önemlidir. Bunun dışında operasyonun yapılacağı merkezin hijyeni, teknolojik imkânları ve güvenilirliği de dikkat edilmesi konuların başında gelmektedir.


*Doğum sonrası epizyotomi dikişlerinin bakımı nasıl olmalı?

Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Vajinal Estetiğin Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi vajinal estetik ameliyatlarında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Ancak bu riskler minimum düzeydedir. Karşılaşma ihtimali en yüksek riskler ise kanama ve enfeksiyondur. Bunun dışında fazla daraltmaya bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı hissedilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları 2020

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları 2020 yılında da; hekimin deneyimine, operasyonun yapılacağı merkeze, hangi tekniğin kullanılacağına ve anestezi tekniğine göre değişebilmektedir. Bu nedenle vajina estetiği fiyatları ile ilgili net bir rakam vermek pek mümkün değildir. Çoğu zaman muayene sonrası fiyat belirlenmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.