• gebe.com
  • /
  • Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Doğumdan sonra cinsel isteksizlik ne kadar sürer? Doğumdan sonra cinsel isteksizlik neden olur? Detaylar makalemizde…

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

İlişkilerini evlilikle taçlandıran her çift çocuk sahibi olmanın hayalini kurar. Fakat, doğumdan önce tutku ile yaşanan ilişkiler ebeveyn olduktan sonra biraz sekteye uğrayabilir. Bunun başlıca nedeni, doğum sonrası annedeki hormonal dalgalanmalar iken, doğum sonrası toparlanma süreci ve yeni hayata adapte olmaya çalışmak da cinsel isteğin azalmasına sebep olabiliyor.


Peki, Doğumdan sonra cinsel isteksizlik ne kadar sürer? Doğumdan sonra cinsel isteksizlik neden olur? Detaylar makalemizde…

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Yorgunluk

Hamilelik, kadınların en güzel ama bir o kadar da zorlu ve stresli geçirdiği bir süreçtir. Bilinmemezliğin verdiği korku, endişe ve sonunda bebeğine kavuşacak olmanın verdiği heyecan ile mutluluk, en yoğun şekilde hissedilir. Doğumdan sonra ise aynı endişe bebeğin sağlığı ve beslenmesi gibi konularla devam eder. Tüm bu psikolojik sürece ek olarak, annenin doğumdan sonra zamanının büyük bir kısmını bebeğine ayırması, elbette kendisini yorgun hissetmesine neden olur. Bu uykusuzluk ve kendine zaman ayıramama durumu da bir süreliğine cinselliğin unutulmasına neden olabilir.


Lohusalık Dönemi

Doğumdan sonraki yaklaşık 6 haftayı kapsayan lohusalık süreci, cinsel isteksizliğe neden olabilir. Çünkü bu dönemde kadınlar lohusalık depresyonu yaşayabilir. Artan sorumluluk, bedendeki yorgunluk, bebeğin sağlığı ve daha pek çok konu, annelerin depresyon yaşamasına neden olabilir. Yeni hayatınıza adapte olmaya başladıkça, depresyon belirtilerinin de yavaş yavaş yok olması beklenir. Eğer psikolojik olarak fazla yıprandığınızı düşünüyorsanız mutlaka uzman bir psikolog ile iletişime geçmelisiniz.

Fiziki İyileşme Süreci

İster normal ister sezaryen doğum yapmış olun, doğumdan sonra genellikle 6 hafta kadar cinsel ilişkiye ara vermeniz gerekir. Çünkü bu süreçte rahim kasılıp, eski formuna dönmeye çalışırken kanamalarınız olacak. Kanamalar sırasında ilişkiye girmeniz enfeksiyon riskini arttırıp, iyileşme sürecini uzatacağından, cinselliğe ara vermeniz gerekecektir. Eğer normal doğum yaptıysanız ve epizyotomi yapıldıysa, canınızın acıyacağını düşünerek yine cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.

*Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam

Vajinal Kuruluk

Doğum yaptıktan sonra kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hızlı bir şekilde eski seviyesine düşer. Östrojenin azalması ise vajinal kuruluğa yol açabilir. Kuruluk da ilişki sırasında ağrıya neden olabildiğinden, kadınlar canının yanacağı düşüncesi ile cinsellikten uzak durmak isteyebilir.

Annelik Güdüsü

Doğumdan sonra kadınların hayatının merkezi bir anda bebeği olur. Onu beslemek ve sağlığı ile ilgilenmek çoğu kadının önceliğidir. Bu nedenle cinsellik ikinci plana itilebilir. Ayrıca normal doğum yapan kadınlarda doğumun ardından vajina, bebek ile özdeşleştirilebilir. Bu da cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Ne Kadar Sürer?

Öncelikle doğumdan sonra bir süre cinsel isteksizlik olmasının normal karşılandığı bilinmelidir. Bu süreçte baba adaylarının eşlerine karşı sabırlı ve saygılı olması gerekmektedir. Anne kendini ruhen ve fiziksel olarak ne zaman hazır hissederse, o zaman cinselliğe başlanılmalıdır.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, doğumdan sonra gelişen cinsel isteksizliğin genellikle 3 ay sürdüğünü, 3. aydan sonra çiftlerin rutin cinsel yaşamına devam ettiğini ortaya koymaktadır. Eğer isteksizlik 3 aydan daha uzun sürerse, kadın doğum uzmanınız ile ya da uzman bir psikolog ile görüşebilirsiniz.

*Normal Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.