Kesisiz Normal Doğum Mümkün!

Kesisiz Normal Doğum Mümkün!
21 Şubat 2019

İlk doğumunu gerçekleştirmeye hazırlanan bir anne adayıysanız, muhtemelen doğum sırasında epizyotomi kesisinin yapılmamasını istiyor ve bunun için neler yapmanız gerektiğini araştırıyorsunuzdur. Merak etmeyin, biz sizler için araştırdık!

İlk doğumunu gerçekleştirmeye hazırlanan bir anne adayıysanız, muhtemelen doğum sırasında epizyotomi kesisinin yapılmamasını istiyor ve bunun için neler yapmanız gerektiğini araştırıyorsunuzdur. Merak etmeyin, biz sizler için araştırdık! İşte, epizyotomi ihtimalini azaltmanın yolları…

1)Doğumda Aktif Olmaya Çalışın

İlla ki doğum masası üzerinde doğurmak zorunda değilsiniz. Doğum sürecinde doktorunuz da onay verirse aktif olmaya çalışın. Bedeninizi dinleyin ve rahat edebileceğiniz pozisyonlar bulmaya çalışın. Hatta çoğu hastanede doğum taburesi ve topları bulunmaktadır. Bu aletler sizi rahatlatıyorsa, bunları da kullanabilirsiniz. Doğum anında rahat edebileceğiniz 13 pozisyon için buraya tıklayabilirsiniz. 

2)Perine Masajı Şart

Perine; vajina ve anüs arasında kalan bölgedir. Hamileliğinizin 35. haftasında itibaren perine bölgenize masaj yaparak, o bölgenin esneklik kazanmasına ve doğuma hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece doğum sırasında oluşabilecek hasar riskini ve epizyotomi kesisi ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Perine masajını nasıl yapacağınızı burada detaylı bir şekilde anlatmıştık. Tıklayarak içeriği okuyabilirsiniz.

3)Suda Doğum Kesi İhtimalini Azaltıyor

Yapılan bazı araştırmalar, suda doğumun epizyotomi ihtimalini azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde anne adayları daha sakin ve ağrısız doğum süreci geçirmektedir.

Kesisiz Normal Doğum Mümkün!

4)Kegel Egzersizi ile Kaslarınızı Güçlendirin

Kegel egzersizi de tıpkı perine masajı gibi perine kaslarınızı güçlendirip, doğuma hazırlanmanızı sağlar. Bu nedenle hamilelik sürecinizde kegel egzersizini mutlaka hayatınıza katın. Kegel egzersizi sadece epizyotomi riskini azaltmaz, doğumdan sonra vajinanızın daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur. Ayrıca idrar kaçırma riskini en aza indirir. Nasıl yapmanız gerektiğini burada detaylı bir şekilde anlatmıştık. Tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

5)Hamile Pilatesi veya Yoga Yapabilirsiniz

Pilates, yoga benzeri meditasyon ve egzersiz yöntemleri, hamilelerin hem bedenen hem de ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Vücudun esnekliğini arttırır, doğuma hazırlanmasına yardımcı olur. Ancak, hamilelikte yapılacak her egzersiz için doktordan onay almanız gerektiğini unutmayın.

Kesisiz Normal Doğum Mümkün!

6)Epidural Anestezi Kesi İhtimalini Artırıyor

Epidural anestezi kullanılan doğumlarda vakum kullanma ihtimali de artmaktadır. Vakum kullanılacağı zaman ise kesi açılır. Ayrıca epidural anestezinin ıkınma hissini biraz azaltacağı düşünüldüğünde, epizyotomiye daha fazla ihtiyaç duyulacağı bilinmelidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.