Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?
01 Aralık 2022

Geleneksel bir korunma yöntemi olan geri çekilme ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda!

Geri çekilme yöntemi, doğum kontrolü için halk arasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İstenmeyen gebeliklerden korunmayı amaçlayan bu yöntemde temel prensip sperm hücrelerinin rahme ulaşmasını önlemektir. Bunun için de orgazmdan saniyeler önce penis vajinadan çıkarılır ve dışarıya boşalma durumu uygulanır. Ancak geri çekme yöntemi gebelikten %100 korumamaktadır. Diğer bir deyişle, geri çekilme yöntemi sanıldığı kadar risksiz değildir. Hatta geri çekilme yöntemi ile hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Bu nedenle gebelik istemeyen çiftlerin doğum kontrol hapı, prezervatif veya spiral gibi korunma yöntemlerinden faydalanması daha doğru olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda geri çekme yöntemi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Hazırsanız başlayalım.

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Geri çekilme yöntemi, gebelikten korunmak isteyen çiftlerin sıklıkla tercih ettiği bir doğum kontrol yöntemidir. Basit olması, hormonal yan etkilerinin olmaması ve maliyetsiz oluşu, birçok çiftin hamilelikten korunmak için geri çekilme yöntemine başvurmasına neden olmaktadır. Bu yöntemde erkek, boşalmadan saniyeler önce penisini vajinadan çıkararak dışarı boşalır. Böylece sperm hücrelerinin rahme ulaşması önlenir. Ancak geri çekilme yöntemi sanıldığı kadar risksiz değildir. Hatta istenmeyen gebeliklerin çoğunda geri çekme yöntemi uygulandığı biliniyor. Zira penisin vajinadan 1 saniye bile geç çıkarılması, binlerce sperm hücresinin rahme ulaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte boşalmadan önce gelebilen zevk suyu da sperm hücresi içerebileceğinden hamile kalmanın mümkün olduğu söylenebilir. Bu nedenle gebelik planlaması yapmayan çiftlerin yalnızca geri çekilme yöntemi kullanması oldukça risklidir. Çocuk istemi olmayan çiftlerin spiral, doğum kontrol iğneleri, doğum kontrol hapları veya prezervatif gibi koruyuculuğu daha yüksek olan yöntemlerden faydalanılması daha doğru olacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Geri Çekme Yöntemi Yüzde Kaç Koruyuculuk Sağlar?

Geri çekilme yöntemi başarı oranı en düşük doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Öyle ki, yapılan bir araştırmada geri çekme yöntemi kullanan çiftlerin %27’sinin 1 yıl içinde gebelik ile karşılaştığı saptanmıştır. Farklı bir ifadeyle, geri çekilme ile korunan 4 kadından 1’i bir sene içinde hamile kalıyor. Bu da aslında geri çekilme ile korunanlar için yöntemin çok da başarılı olmadığını gösteriyor.

Geri Çekilme Yönteminin Zararları

Geri çekilme yöntemi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelikten koruyuculuğu düşük olan bir uygulamadır. Zira 1 damla menide bile binlerce sperm olduğundan, 1 saniyelik gecikmenin sonucunda dahi gebelik oluşabilmektedir. Ayrıca boşalmadan önce gelebilen zevk suyunun da sperm hücresi içerebileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte geri çekilme yöntemi ilişki sırasında konsantrasyonu bozarak cinsel hazzın azalmasına neden olabilmektedir.

Geri çekilme yönteminde hamile kalma riskinin yanı sıra onlarca cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma riski de bulunur. Bunların başında ise HIV geliyor. Edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu olarak da bilinen hastalık, kan ve korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. HIV’e ek olarak rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV bulaşı da söz konusu olabilir. Ayrıca gonore, klamidya veya trikomonas gibi bulaşabilecek onlarca enfeksiyon hastalığı mevcut. Dolayısıyla geri çekilme yönteminin gebelik riski oluşturmasının yanı sıra cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara da davetiye çıkarttığını unutmamak gerekiyor.

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Geri Çekilme Yönteminin Dezavantajları

Cinsel ilişki sırasında geri çekme yönteminin dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hamile kalma riski diğer yöntemlere kıyasla çok daha fazladır.
  • HIV, HPV, uçuk, frengi, klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.
  • İlişki sırasında odaklanma sorununa neden olabilir.

Geri Çekilme Yöntemini Daha Güvenli Kılmak İçin İpuçları

Hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskine karşı yine de geri çekme yöntemini kullanacak olan kişiler aşağıdaki önlemleri alabilirler:

  • İlişkiyi yumurtlama dönemine denk getirmemeye çalışın. Denk gelse dahi doğum kontrol hapı gibi ek korunma yöntemlerinden faydalanın.
  • Doktorunuz onay veriyorsa spermleri etkisiz hale getiren sperm öldürücü kullananın.
  • Spermleri temizlemek adına ilişki öncesi idrarınızı yapın.
  • Uygun zamanda geri çekildiğinizden emin olun.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.