Ücretsiz Doğuma Hazırlık Kursu Açıldı

Ücretsiz Doğuma Hazırlık Kursu Açıldı
29 Nisan 2017

Ücretsiz doğuma hazırlık kursu, Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Devlet Hastanesi'nde açıldı! Gebelik süreci, doğum ve sonrası için çeşitli eğitimler verilen anne adaylarına uzman psikologlar, fizyoterapistler, diyetisyenler, diş hekimleri ve psikiyatristler eşlik ediyor.

Ücretsiz doğuma hazırlık kursu Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde açıldı! Hamile kadınlara hamilelik süreciyle ilgili bilgiler aktarılan bu okulda, daha bilinçli bir gebelik süreci yaşanması amaçlanıyor. Balıkesir Ayvalık Devlet Hastanesi'nde açılan gebelik okulunda uzman psikologlar, psikiyatristler, fizyoterapistler, diyetisyenler ve diş hekimleri eğitim veriyor. Sadece gebelik süreci değil, bebek bakımı ve doğum hakkında da anne için yararlı bilgiler sunuyor. Hamilelik sürecinde yaşanan psikolojik ve fiziksel değişimlere adaptasyon, stresle baş etmek, doğumu kolaylaştıracak egzersizler ve nefes teknikleri gibi oldukça faydalı eğitimler veriliyor. Anne adayının bu süreci daha rahat atlatması sağlanıyor.   Türkiye'de 2011 yılı itibariyle 79 ilde başlayan bu çalışmalar diğer illerde sinevizyon tekniği ile verilirken, Ayvalık Devlet Hastanesi'nde gebelerle birebir ilgilenilerek yüzyüze iletişim gerçekleştiriliyor. Psikolog, psikiyatrist, fizyoterapist, diyetisyen ve diş hekimlerinin eğitim verdiği gebeler, hamilelik hakkında merak ettiği birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor.   Ücretsiz Doğuma Hazırlık Kursu Açıldı  

Ücretsiz Doğuma Hazırlık Kursu Annelere Hangi Eğitimleri Sunuyor?

Hastanenin başhekimi, gün geçtikçe artan sezaryen doğumun azalması için gebe kadınlara normal doğumu teşvik için egzersiz ve plates eğitimi verdiklerini de belirtiyor. Henüz yeni açılmasına rağmen anne adaylarının ilgisi de bir hayli fazla oldu. Şuana kadar 35 kadının eğitim aldığı birimde halen eğitimi devam eden 24 anne adayı bulunuyor. Hastanedeki gebe okulu eğitimlerinin ücretsiz olduğunu vurgulayan başhekim; sezaryen yerine normal doğumu teşvik ettiklerini, doğumdan sonra anneyi evlerinde ziyaret ettiklerini, doğum korkusunu yenmeleri için çeşitli eğitimler verdiklerini ve anne adaylarını doğacak bebekleriyle birlikte yeni bir hayata sağlıklı bir şekilde hazırladıklarını konuşmalarına ekliyor.   Bu süreçte anneler için yardımda bulunan bir diğer uzman fizyoterapist Hatice Melek; hamileler için egzersiz ve plates eğitimleri verdiklerini, oluşabilecek duruş bozuklukları için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Solunum egzersizleri yaparak hamilelik sürecinin daha rahat atlatılmasını amaçladıklarını konuşmalarına ekliyor.   Ücretsiz Doğuma Hazırlık Kursu Açıldı   Hastanenin psikoloğu ise, anne adayları için stresle nasıl başa çıkacaklarını, stresi yönetebilme yöntemlerini ve bunları yaparken gevşeme ve nefes egzersizleri eğitimi verdiklerini belirtiyor. Diyetisyen Hakan Üstepe ise; hamilelikte gerekli olan vitaminler ve proteinler hakkında anneleri bilgilendirdiklerini, ihtiyaçları olan kalsiyum ve demiri karşılamaları gerektiğini, gebelikte öğün atlamayı ve diyet yapmayı kesinlikle yasakladıklarını açıklamalarına ekliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl