Baba Olmak İsteyen Erkekler Bunlardan Uzak Durun

Baba Olmak İsteyen Erkekler Bunlardan Uzak Durun
08 Eylül 2017

Yapılan araştırmalar erkeklerin yaşadıkları aşırı stresin sperm sayısını düşürdüğünü ortaya koydu.

Stres Erkeklerde Sperm Sayısını Düşürüyor

Stres erkeklerde sperm sayısını düşürüyor. Son yıllarda pek çok çiftin korkulu rüyası haline gelen gebe kalamama korkusunun altında yatan nedenlerden birisinin de erkeklerde ki sperm sayısın düşmesine bağlandığı belirtildi. Yapılan araştırmaların, baba adaylarının yaşadıkları aşırı stresin sperm sayısını düşürdüğünü ortaya koyduğu, anne adayının gebe kalma olasılığının eşinin sperm sayısı ve hareketliyle paralellik gösterdiği ifade edildi.

Baba Adayları Stresten Uzak Durmalı

Mesleki açıdan sıcağa, çeşitli kimyasallara, radyasyona ve ağır metallere maruz kalma şeklindeki çevresel faktörlerin sperm sayısını ve kalitesini etkilediğini belirten uzmanlar, bunun yanında sigara kullanımı, kronik stres, östrojenler, tarım ilaçları, pestisitler, böcek ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerin de sperm sayılarını doğrudan etkilediğini belirtiyorlar. Sentetik östrojen ve toksinlerin halen kümes hayvanları, çiftlik hayvanları ve süt endüstrisinde yaygın olarak kullanıldığına dikkat çekilirken, üreme potansiyelini ve sperm kalitesini artırmak isteyen erkeklerin söz konusu hormon içeren ürünler yanında aşırı stresten kesinlikle uzak durmaları gerektiğinin altı çiziliyor.   Baba Olmak İsteyen Erkekler Bunlardan Uzak Durun  

Yoğun Sigara Tüketimi Erkeklerde Kısırlığa Neden Olabilir

Ağır metaller gibi çevresel faktörlerin sperm yapı ve hareketini engelleyerek kısırlığa neden olabileceğini belirten uzmanlar, sigara kullanımının da аzаlmış sperm sayısı ve hareketiyle аrtmış anоrmal sрerm morfolojіsіyle doğrudan ilişkili olduğunu belirtiyorlar. Yapılan çalışmaların günde ortalama bir paket sigara tüketen erkeklerde sperm fonksiyonu ve yapısı için önemli yer tutan çinko seviyesini azalttığını, ağır metal olan kadminyum seviyesini de arttırdığını gösterdiği belirtiliyor. Bu doğrultuda yoğun bir şekilde sigara tüketmenin ya da sigara dumanına maruz kalmanın sperm kalitesi ve hareketini olumsuz yönde etkilediği ve bu durumunda kısırlığa neden olabileceği ifade ediliyor.  
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.