Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin 10 Yolu!

Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin 10 Yolu!
23 Mayıs 2022

Çocuğunuza sebzeyi sevdirecek bazı önerileri listeledik.

Vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olan sebzeler beslenmenin olmazsa olmazıdır. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda, sebze yedirmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Peki, hiç sebze yemeyen çocuğa ne yapmalı? Çocuklara sebze nasıl sevdirilir?

Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin 10 Yolu

İşte, sebze yemeyen çocuklar için bazı ipuçları…

1. Seçmesine İzin Verin

Çocuğunuzla birlikte pazara veya markete gidip sebzeleri kendisinin seçmesine izin verin. Daha sonra onun seçtiği sebzeyi yıkarken, soyarken veya doğrarken size yardımcı olmasını isteyin. Çocuğunuzun kendi seçtiği ve yapımına yardım ettiği sebze yemeğini yemesi daha olası olacaktır.

2. Favori Yemekleriyle Karıştırın

Eğer çocuğunuz sebze yemeyi reddediyorsa, sebzeyi sevdiği diğer yiyeceklerle birlikte sunun. Örneğin brokoli çorbası hazırlayın veya köfteyi bol sebze kullanarak yapın. Böylece hem sebzelere karşı yavaş yavaş damak tadı oluşacak hem de ihtiyacı olan vitamin ve minerali karşılayacaktır.

3. Sebzeyi Eğlenceli Hale Getirin

Çocuklar renkli, şekilli, görsel açıdan göze hitap eden şeylere ilgi duyar. Bu yüzden sebzeleri biraz daha eğlenceli hale getirerek sunabilirsiniz. Buharda haşladığınız sebzelerden bir hayvan figürü yapabilir ya da küp küp doğradığınız sebzelerle tabağına gülen surat yapabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüzü kullanın!

Çocuklar İçin Lezzetli ve Sağlıklı 11 Çorba Tarifi!

Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin 10 Yolu!

4. Çocuğunuzla Savaşmayın

Çocuğunuz sebze yemeyi reddettiğinde onunla savaşa girmeyin. Sinirlenmek veya tabağındakileri yemeye zorlamak birçok ebeveynin düştüğü hatadır. Ama çocuğunuzu zorlamanız, o sebzeden tamamen soğumasına ve yetişkin olduğunda dahi o sebzeyi yememesine neden olabilir. Bu nedenle sebzeleri sunmaktan asla vazgeçmeyin ancak yemeyi reddettiğinde kendinizi kontrol edin ve ısrarcı olmayın.

5. Tanıdığı Yiyeceklerle Sunun

Çocuğunuza yeni bir sebze yemeği hazırladığınızda, onu tepeleme olarak tabağa doldurup çocuğunuzu bunaltmayın. Porsiyonu küçük tutup tabağına alternatif bir yiyecek daha koyun. En azından yeni tanıştığı sebzeyi sevmezse yiyebileceği bir seçenek daha olur.

6. Soslarla Servis Edin

Çocuğunuza yoğurttan sağlıklı bir sos hazırlayın. Daha sonra bebek havuç gibi çiğ sebzeleri o sosa daldırıp yemesine izin verin. Bu cazip yeme şekli onun da hoşuna gidecektir. Ancak sos hazırlarken mayonez veya ekşi krema bazlı soslar tercih etmemeye dikkat edin.

7. Önce Sebzeyi Servis Edin

Akşam yemeğinizde brüksel lahanası, köfte ve makarna olduğunu varsayalım. Neredeyse hiçbir çocuk köfte ve makarnayı reddedip önce brüksel lahanası yemez. Bu nedenle çocuğunuz açken önce sebzeyi servis edin. Biraz yedikten sonra diğer yiyecekleri tabağına koyun.

8. Sebze Yiyen Arkadaşlarını Davet Edin

Akşam yemeğine çocuğunuzun sebze yemeyi seven arkadaşlarını davet edin. Arkadaşı yediğinde çocuğunuzun da yeme olasılığı bir hayli yüksek olur. Böylece daha önce önyargıyla yaklaştığı sebzelerin aslında lezzetli olduğunun farkına varabilir.

Çocuklara Sebzeyi Sevdirmenin 10 Yolu!

9. Yeşile Biraz Ara Verin

Eğer çocuğunuz sebze yemeyi reddediyorsa yeşil renkli sebzelere biraz ara verin. Zira çocuğunuz yeşil rengi sebzeyle özdeşleştirip yeşil olan tüm gıdalara önyargılı davranabilir. Örneğin yeşil dolmalı biber yerine renkli dolmalık biberler tercih edin. Ya da yeşilliklerden hazırladığınız salata yerine bir müddet kapya biber, havuç vb. sebzeler kullanarak salatalar hazırlayın.

10. İyi Bir Örnek Olun

Siz sebze yemiyorsanız çocuğunuzun sebze yemesini bekleyemezsiniz. Bu nedenle ona iyi bir örnek olun ve yanında abartılı tepkiler vermeden sebze tüketin. Unutmayın, çocuklar etrafındaki insanları rol model alarak öğrenir ve alışkanlık kazanırlar.

Kaynak 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Jale Kırağı, çiy.
Erkek Bebek İsimleri
Tabgaç Ulu, saygıdeğer.