Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?
27 Ekim 2022

Prezervatif, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve gebeliği önlemek için oldukça etkilidir ama %100 koruma sağlayamaz.

Doğum kontrolü için prezervatif kullanan çiftler, prezervatifle hamile kalınır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, prezervatif ile hamile kalmak mümkün mü? Prezervatifler doğru kullanıldığında hamile kalma ihtimali düşük olsa da mümkündür. Zira hiçbir doğum kontrol yöntemi gebelikten korunmak için %100 etkili değildir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre doğru kullanılan prezervatiflerin gebelikten koruma oranı %98 civarıdır. Diğer bir deyişle, prezervatif kullanılsa dahi %2 oranında hamile kalma olasılığı vardır. Prezervatifin boşalmaya yakın takılması veya yırtılması gibi etkenler, prezervatifle hamile kalma durumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuk planlaması yapmayan çiftlerin prezervatifi doğru kullanması ve gerekiyorsa spiral ya da doğum kontrol hapı gibi ek bir yöntemden faydalanması önerilir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda prezervatifle hamile kalınır mı, prezervatiften taşma olabilir mi gibi soruların yanıtını derledik. Hazırsanız başlayalım.

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Kondom olarak da bilinen prezervatifler, kullanım kolaylığı nedeniyle doğum kontrol yöntemi olarak günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bir bariyer görevi görerek spermle yumurtanın birleşmesini önleyen prezervatif, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Bu nedenle aslında doğum kontrol hapı gibi yöntemlere ek olarak her ilişki sırasında prezervatif kullanılması önerilir. Peki, prezervatifle hamile kalınır mı? 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, prezervatifle hamile kalma olasılığı %2’dir. Yani prezervatif doğru kullanılsa dahi hamile kalma ihtimali her zaman vardır. Zira prezervatifin yanlış kullanılması, boşalmaya yakın takılması, yırtılması veya sızıntı yapması gibi durumlar, prezervatif kullanılmasına rağmen hamile kalma olasılığına neden olabilmektedir.

Prezervatifle gebelikten en etkili şekilde korunabilmek için kondomun ilişki başında takılması gerekir. Çünkü zevk suyu olarak da bilinen boşalma öncesi salgılanan sıvı az da olsa sperm geçişine neden olabilir. Bu da hamileliğin oluşmasına yol açabilir. Bununla birlikte tarihi geçmiş prezervatiflerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Zira bu ürünler yırtılmaya daha meyilli olduğundan koruyuculuğu düşürecektir. Ayrıca penis boyuna uygun olmayan prezervatifler de hamileliğe neden olabilir. Dar prezervatiflerde yırtılma olasılığı varken, geniş prezervatifler kolayca çıkabilir veya sızıntı yapabilir. Bu nedenle prezervatifin penis boyuna uygun seçilmesi gerekir. Buna ek olarak yağ bazlı kayganlaştırıcılar lateks prezervatiflere zarar vererek koruyuculuğu düşürebilir. Bu yüzden kayganlaştırıcı kullanılacaksa su bazlı olanların tercih edilmesi önemlidir.

Buradan da anlaşılacağı üzere prezervatifle hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Bunun nedeni genellikle prezervatifin yanlış kullanılmasıdır. Bununla birlikte prezervatif doğru şekilde kullanılsa dahi gebelikten %98 oranında korur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ideal kondom kullanımına rağmen %2 civarında hamilelik riski bulunuyor.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Prezervatifle Hamile Kalmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prezervatif kullanımı gebelikten koruduğu kadar cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Ancak bu etkilerin görülebilmesi için kondomun doğru kullanılması gerekir. İşte, prezervatifle hamile kalmamak için dikkat edilmesi gerekenler…

 • Prezervatifi kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihini inceleyin. Son kullanma tarihi geçen kondomların yırtılma olasılığı daha yüksek olduğundan kullanmamaya dikkat edin.
 • Prezervatifi penis boyuna uygun tercih edin.
 • Prezervatifin yırtılmasını önlemek için paketini dişinizle veya makasla değil, elinizle dikkatli bir şekilde açın.
 • Herhangi bir cinsel temastan önce prezervatifi takmış olun. HIV gibi önemli hastalıklar boşalma öncesi zevk suyu, anal mukus veya vajinal sıvıdan da bulaşabilir.
 • Prezervatifi baş kısmından başlayıp geriye doğru yuvarlayarak takın.
 • Baş kısımdaki boşluğu iki parmak arasına alarak hafifçe sıkın ve içerideki havayı boşaltın. Aksi halde spermler sızıntı yapabilir.
 • Prezervatifi ereksiyon olduktan sonra takın, ilişki sonrası penis sertliğini kaybetmeden çıkarıp peçeteye sararak çöpe atın.
 • Her ilişki öncesi yeni bir prezervatif kullanın.
 • İlişki sırasında yeterli kayganlık sağlanamıyorsa yalnızca su bazlı lubrikanlar kullanın Vücut yağı, zeytinyağı veya masaj yağı gibi maddeler prezervatife zarar vererek yırtılmasına neden olabilir.
 • İlişki sırasında veya sonrasında prezervatifin yırtıldığını veya sızıntı yaptığını fark ederseniz, acil doğum kontrol yöntemleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Sonuç olarak; prezervatifle hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Bunun nedeni genellikle prezervatifin yanlış kullanımından kaynaklanır. İlişkinin başından itibaren penis boyuna uygun bir prezervatif kullanılması gebeliği önlemeye yardımcı olsa da %100 etkili değildir. Bu nedenle gebelik planlaması yapmayan çiftlerin spiral veya doğum kontrol hapı gibi ek bir yöntemden de faydalanması önerilir.

Korunmasız Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılabilir?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.