Gebelikte Mide Yanması Problemini Önlemek Mümkün!

Gebelikte Mide Yanması Problemini Önlemek Mümkün!
05 Kasım 2016

Kaslarınız, hamilelikle birlikte gerilmeye başlar ve bu da midenin fazladan asit salgılamasına neden olur.

Mide Yanmasını Önleyebilirsiniz

Mide yanması hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kaslarınız, hamilelikle birlikte gerilmeye başlar ve bu da midenin fazladan asit salgılamasına neden olur. Mide yanması, ekşimesi hamileliğinizin her döneminde görülebilir ama özellikle son aylarında daha sık görülür. Bunun nedeni ise gebeliğin son aylarında karnın büyümesine bağlı olarak kaslarınızın iyice gerilmesidir. Dolayısıyla bu da gebeliğin son aylarında daha çok asit, daha çok yanma anlamına gelir.HAMİLELİKTE MİDE YANMASI ŞİKÂYETİNİZİ ÖNLEMEK MÜMKÜN!

Mide yanması ile baş edebilmek için öncelikle bazı besinlerden uzak kalmanız gerekiyor;

  • Birinci sırada çikolata geliyor. Çikolatanın içinde bulunan asit midenizi yakacaktır. Mide şikayetleriniz olduğunda çikolatadan uzak durmanız en iyisi.
  • Tüm asitli yiyecek ve içecekler,
  • Asitli meyve suları,
  • Aşırı baharatlı, acılı yiyecekler,
  • Pastırma, sucuk gibi sakatat çeşitlerine de bir süre ara vermeniz gerekiyor.

Çoğu anne adayı, yemeklerden sonra içtikleri yarım bardak süt ya da yedikleri bir kase yoğurdun mide yanmalarına iyi geldiğini söylüyor, siz de şansınızı deneyebilirsiniz. Uzmanlar, günde üç öğün yemenin bu dönemde yeterli olduğunu belirtiyor. Ayrıca midenizi iyice doldurmamanız da mide yanması şikâyetinizi azaltacak etkenler arasında. Tüm bunların yanı sıra, midenize baskı yapan sıkı ve streç giysiler giymemeye özen göstermelisiniz.

*Gebelikteki mide şikâyetleri ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Eğer tüm bunlar işe yaramazsa doktorunuza danışın. Hekiminiz, hamilelikte kullanabileceğiniz hafif şuruplar verecektir. Yine hemen hatırlatmamızda fayda var; bir arkadaşınız hamileyken aldı ve ilaç iyi geldi diye sakın doktorunuza sormadan o ilacı kullanmayın. Mutlaka önce doktorunuza danışın.

YÜKSEK YASTIK MUCİZESİ

Mide yanmaları geceleri sizi daha da rahatsız eder. Bunun için biraz yüksek yastık kullanmanızı öneririz. Yastığınız ne dümdüz ne de çok yüksek olsun. Böylece midenizdeki asitler gece ağzınıza gelerek sizi rahatsız etmez. Akşam yemeklerinizi de yatmadan en az üç saat önceden yemeniz gerektiğini unutmayın!


*Mide yanmasına iyi gelen besinler için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.