Mide Şikâyetlerinizi Bu Yöntemlerle Azaltın

Mide Şikâyetlerinizi Bu Yöntemlerle Azaltın
25 Ağustos 2017

Hamilelikte mide sorunları ile başa çıkmak mümkün! İşte gebelikte mide yanması, bulantı ve kusma şikâyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olacak tüyolar...

Gebelik dönemi boyunca, anne adaylarının en fazla yakındığı şikâyetler, genellikle midelerinde yaşanan sorunlardır. Bulantılar, kusmalar, mide yanmaları... Özellikle hamileliğin ilk aylarında gerçekleşen bu şikâyetler, anne adaylarının fazlasıyla zorlu anlar geçirmesine neden olur. Ancak, hamileliğin tatlı dertleri olan mide sorunlarınızı, dikkat edeceğiniz birkaç püf nokta ile hafifletebilirsiniz. İşte, gebelikte mide şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olacak ipuçları...

Mide Şikâyetlerinizi Bu Yöntemlerle Azaltın  

Hamilelikte Mide Sorunları ile Başa Çıkmanızı Sağlayacak Tüyolar

Yaşam Tarzı Değişikliği

Genellikle hamileliğin ilk aylarında görülen mide problemleri, bazı kadınlarda doğuma kadar sürebilir. Gebeliğinizde karşılaştığınız bu mide rahatsızlıklarını hafifletebilmek için yaşam tarzınızda değişikliğe gidebilirsiniz. Örneğin; açıkhava yürüyüşleri yapmanız, temiz havayı içinize çekmeniz mide bulantılarınızı azaltacaktır. Ya da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek mide yanması şikâyetlerine çözüm bulabilirsiniz. Öncelikle, baharatlı ve acı gıdalar tüketiyorsanız, bunları menünüzden çıkartmanız gerekecek. Beslenme listenize ılık süt ve badem ekleyerek mide yanması problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Ara öğünlerinizde armut veya elma yiyerek de midenizi rahatlatabilirsiniz.  

Sizi Rahatsız Edecek Kokulardan Uzak Durun

Hamilelik döneminde neredeyse her kadının yaşadığı mide bulantılarının tek bir nedeni yoktur. Gebelik hormonları da denilen östrojen ve progesteron hormonlarının artması, tiroid bezinin fazla çalışması, genetik ve psikolojik etkenler, bulantının nedenlerinden yalnızca birkaçıdır. Sigara, ağır parfümler, kızartma ve petrol ürünlerinin kokusu, mide bulantılarını daha da arttırdığı için anne adaylarının tüm bunlardan gebeliği boyunca uzak durması tavsiye edilir.  

Midenizi Boş Bırakmayın

Gebeliğiniz boyunca az az ama sık sık beslenme kuralına uyun. Midenizi boş bırakmamaya çalışın. Eğer mideniz boşsa, mide asitleri bulantınızı daha da kötüleştirir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca 1-2 saatte bir küçük porsiyonlarla sağlıklı gıdalar tüketin. Sabah bulantılarınızı hafifletmek için ise başucunuzda tuzlu kraker bulundurabilir ve yataktan kalkmadan tuzlu kraker yiyerek mide bulantılarınızı hafifletebilirsiniz.  

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusmaya İyi Gelecek Öneriler

- Kuru ve tuzlu gıdalar (kraker) tüketebilirsiniz.

- Yatmadan en az 2 saat önce bir şey yememelisiniz.

- Doktorunuz önermediği sürece demir ilaçları ya da vitamin kullanmamalısınız. Bu takviyelerin de mide bulantısına neden olduğu bilinmektedir.

- Suyunuzu limonlu içmeyi deneyebilirsiniz. Limonun da mide bulantısını azalttığı biliniyor.

Hamilelikte Mide Yanması Şikâyetinizi Azaltmak İçin Öneriler

- Yemekten hemen sonra eğilmemeli, mideye baskı uygulamamalısınız.

- Yemek aralarında su tüketmelisiniz.

- Aşırı sıcak yemekler yemekten kaçınmalısınız.

- Sıkı kıyafetler yerine bol kıyafetler tercih etmelisiniz.

*Hamilelikte artan koku hassasiyeti için derlediğimiz çözüm önerilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.