Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler
26 Nisan 2017

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen besinler uzmanlar tarafından anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Gebelikte mide ekşimesi şikayetlerini azaltmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Hamilelikte Mide Yanmasına iyi gelen besinler pek çok anne adayı tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Gebelik döneminde mide yanması şikayeti, anne adaylarının genel şikayetleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar gebelik döneminde meydana gelen yanma şikayetlerinin genellikle son haftalarda artığına dikkat çekmektedirler. Anne adaylarının bu durumu kolaylıkla atlatabilmeleri için belirli yöntemlerin olduğundan bahsetmektedirler. Peki, hamilelikte mide yanması neden olur? Ve gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Hamilelikte Mide Yanmasının Nedenleri

Uzmanlar gebelik döneminde anne adaylarının yaşadıkları mide yanmalarının, genellikle kadınların hormonlarının değişim gösterdiği süreçte ve rahimde bebeğin büyümesi sonrasında mideye yapılan baskının neden olduğu belirtilmektedir. Bu nedenden dolayı hamileliğin ilerleyen dönemlerinde mide ekşimesi ve mide ağrılarının görülebileceği belirtilmektedir. Bu dönemde anne adaylarının mide yanması gibi rahatsızlıkları yaşamalarının normal olduğu belirtilmektedir. Mide yanmaları genellikle reflü olarak adlandırılmaktadır ve kişinin ağzına acı suyun gelmesi olarak tanımlanır. Genellikle hamileliğin son aylarında yaşandığı belirtilen gebelikte mide ekşimesi bazı anne adaylarında hamilelik öncesinde başlayıp, hamilelik döneminde de devam etmektedir.   Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler  

Genellikle Yatar Pozisyonda Kendisini Gösterir

Gebelik döneminde yaşanan mide yanmalarının kendisini gösterdiği zamanlar, anne adayının yatar pozisyonda olduğu zamanlardır. Yatar vaziyette şiddetlenen mide yanmalarından dolayı anne adayı genellikle oturarak uyumayı tercih eder. Bu şekilde oturur pozisyonda uyumak mide yanmasının etkisi azaltma konusunda yapılacak yöntemler arasında gösterilir. Gebeliğin 20. haftasından sonra iyice artış gösteren mide ekşimesine; öksürük, boğazda ağrı, nefes alıp vermede ses gelmesi, göğüs ağrısı gibi belirtilerin eklenmesi durumunda uzman bir doktora kapsamlı muayene olunması önerilir.   Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler  

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Gebelik döneminde yaşanan mide yanmasına iyi gelen besinlerin en önemlisinin ılık süt içmek olduğu belirtilmektedir. Ilık Süt;Ilık sütün gaz yapmasından çekinen anne adaylarının ise, Elma- Armut;elma armut ve meyve yiyerek midelerini rahatlatabilecekleri ifade edilmektedir. Badem; Bu şikayetler için önerilen besinlerden birisi de badem olduğu belirtilir. Ilık su; Uyumadan önce bir bardak ılık su tüketmek de mideyi rahatlatan unsurlar arasında yer almaktadır.   

Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Mide Yanmasının Önüne Böyle Geçin!

Gebelik süresince yaşayacağınız mide yanması sorunun etkisini azaltmak için uzmanlar şu yöntemleri yapmanızı tavsiye ederler.

 • Baharatlı, kızarmış ve fazla yağlı besinleri tüketmemeye çalışın,
 • Sebzeleri tüketirken iyi piştiğinden emin olun,
 • Aşırı kilo almaktan sakının,
 • Yemekleri yavaş tüketin,
 • Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın,

 Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler  

 • Dar giysiler giymeyin,
 • Saat 20.00'den sonra yemek yemekten kaçının,
 • Asitli ve gazlı içecekler ile greyfurt ve meyve sularının tüketimini azaltın,
 • Yüksek yastık ile yatın,
 • Kahve ve çay gibi içecekleri çok fazla tüketmeyin,
 • Stresten uzak durun,
 • Şikayetlerinizin artması durumunda doktorunuza görünün.

 

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.