Göğüs Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

Göğüs Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?
17 Ocak 2022

Gebelik şüphesi olan birçok kadın, göğüs ucu hassasiyetinin hamilelik belirtisi olup olmadığını merak eder. Peki, meme ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi midir?

Gebelik şüphesi olan birçok kadın, göğüs ucu hassasiyetinin hamilelik belirtisi olup olmadığını merak eder. Peki, meme ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi midir? Evet, meme ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü gebelik döneminde bilindiği gibi vücudun işleyişinde birtakım farklılıklar meydana gelir. Başta östrojen ve progesteron olmak üzere birçok hormonun üretimi artar. Aynı şekilde, süt hormonu olarak da bilinen prolaktin hormonu, doğumdan sonra annenin emzirmeye hazır olabilmesi için gebeliğin başından itibaren artış gösterir. Böylece göğüsler eskiye kıyasla dolgunlaşabilir, gerilebilir ve büyüyebilir. Bu da hamileliğin ilk aylarında göğüs hassasiyetine neden olabilir.

Ancak göğüs hassasiyeti hamile olan her kadında görülmeyebilir. Bu nedenle göğüs hassasiyetinin kesin bir gebelik belirtisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ayrıca adet öncesi dönemde de hormonlara bağlı olarak göğüs hassasiyeti olabileceği unutulmamalıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere, göğüs hassasiyeti hamilelik belirtisi olabilir ancak tek başına bir şey ifade etmemektedir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, göğüs hassasiyetinin hamilelik belirtileri ile olan ilgilisi araştırdık. Keyifli okumalar.

Göğüs Ucu Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik, vücudun işleyişinde birtakım farklılıklara neden olan özel bir süreçtir. Hâl böyleyken, gebeliğin ilk haftalarında dahi vücuttaki değişimlerden yola çıkarak hamilelik öngörülebiliyor. Adet gecikmesi, mide bulantısı veya kusma, en sık karşılaşılan gebelik belirtileriyken, bazı anne adaylarında ise göğüs hassasiyeti gibi daha spesifik belirtiler göze çarpabilir. Peki, göğüs hassasiyeti hamilelik belirtisi midir?

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren anne adaylarının hormonal dengesi değişmeye başlar. Özellikle progesteron, östrojen ve prolaktin gibi gebeliğe özgü hormonların salınımı bu dönemde artar. Hâl böyleyken, embriyo oluşmaya başlar başlamaz vücutta birçok değişim yaşanır. Bu değişimlerden biri de göğüs hassasiyetidir. Meme ucu hassasiyeti hamileliğin ilk haftalarından itibaren hissedilebilir. Ancak göğüs hassasiyetinin tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Zira, hamilelikte göğüs hassasiyeti her kadında görülmeyebilir. Ayrıca adet öncesi veya sonrası dönemde de hormonların etkisiyle göğüslerde hassasiyet oluşabileceği unutulmamalıdır.

Meme Hassasiyetinin Hamilelik Dışındaki Nedenleri

Meme hassasiyeti hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Zira, hamileliğin ilk haftalarında hormonların etkisiyle birçok kadında göğüs hassasiyeti oluştuğu bilinmektedir. Ancak göğüs hassasiyetinin her zaman gebelik belirtisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü adet öncesi veya sonrası dönemde de göğüs hassasiyeti görülebilmektedir. Bununla birlikte emzirme, yanlış sütyen kullanımı, alerji, sürtünme veya cinsel ilişki de kadınlarda meme hassasiyetine sebep olabilmektedir. Bu nedenle gebelik şüphesi oluştuğunda, adet gecikmesinden 1 hafta sonra kan testi yaptırmak en doğru sonucu verecektir.

Hamilelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi Normal mi?

Hamilelikte Meme Ucu (Göğüs) Hassasiyeti Ne Zaman Başlar ve Biter?

Hamilelikte meme ucu hassasiyeti yaşayan birçok kadın, bu hissin ne zaman geçeceğini merak eder. Peki, hamilelikte memede hassasiyet ne zaman başlar ve ne zaman geçer? Hamileliğin başından itibaren hormonlar artacağı için ilk haftalarda dahi meme ucu hassasiyeti hissedilebilir. Hatta bu his çoğu kadında doğuma kadar devam eder. Bazı kadınlarda ise emzirme dönemi sonlanana kadar göğüs hassasiyeti hissedilebilmektedir.

Göğüs Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelebilen Değişimler

Hamilelikte göğüs hassasiyeti ile birlikte bu bölgede daha farklı değişimler de görülebilir. Örneğin;

1. Ağrı Hissedilebilir

Hamilelik göğüs ağrısı hissedilebilir. Bunun sebebi progesteron ve östrojen hormonudur. Ağrı, özellikle göğüs ucunda daha belirgin olabilir. Bununla birlikte göğüsler dokunmaya karşı da daha duyarlı bir hâl alabilir.

2. Kahverengi Kabarcıklar Büyüyebilir

Aslında neredeyse her kadının göğsündeki areola adı verilen kahverengi kısımda kabarcıklar bulunur. Ancak gebelik döneminde hormonların etkisiyle görünümleri biraz daha belirginleşir.

3. Büyüme ve Dolgunlaşma Olabilir

Hamileliğin başından itibaren hormonal değişime bağlı olarak göğüslerde büyüme ve dolgunlaşma meydana gelebilir. Bu durumda bazı annelerin göğüsleri doğumdan sonra eski haline dönerken bazılarının olduğu boyutta kalabiliyor. Ancak büyüyen göğüslerin sarkmasını önlemek için göğüslere mutlaka destek sağlanması gerekir. Bunun için en iyi seçenek ise hamile destek sütyenleridir. Eğer yapısal olarak göğüsler sarkmaya meyilli ise destek sütyeninin gece de takılması önerilir.

4. Damarlar Belirginleşebilir

Hamilelik sürecinde artan kan hacmi sebebiyle göğüslerdeki toplardamarlar belirginleşebilir. Bu durum açık tenli anne adaylarında daha da dikkat çeker. Ancak doğumdan sonra veya emzirme sürecinin sonlanmasının ardından damar görünümünün azalması beklenir.

5. Kaşıntı ve Çatlaklar Oluşabilir

Gebelik döneminde göğüslerin büyümesiyle birlikte deri gerileceği için kaşıntı ve çatlaklar oluşabilir. Bunu önlemek için de deriyi sık sık nemlendirmek gerekir. Doktorun önereceği doğal içerikli kremler ve yağlar kullanmak, bunun yanı sıra bol bol su içmek derideki gerginliği bir nebze olsun azaltacaktır.

Sonuç olarak, göğüs hassasiyeti hamilelik belirtisi olabilir ancak tek başına bir şey ifade etmemektedir. Zira adet öncesi dönemde de göğüs hassasiyeti oluşabilmektedir. Bu nedenle gebelik şüphesi olduğunda, adet gecikmesinden sonra kan testi yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.


Hamilelikte Göğüs Ucu Koyulaşması Normal mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.