Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden
18 Haziran 2020

Hamilelikte göğüs ağrısı, pek çok anne adayının yakındığı şikâyetlerin başında geliyor. Bu ağrının nedeni rahmin büyümesi, göğüslerin hassaslaşması veya stres olabileceği gibi nadiren koroner kalp hastalığı veya derin ven trombozu gibi sebepler de gebelikte göğüs ağrısı şikâyetine sebep olabiliyor.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte göğüs ağrısı, pek çok anne adayının yakındığı şikâyetlerin başında geliyor. Bu ağrının nedeni rahmin büyümesi, göğüslerin hassaslaşması veya stres olabileceği gibi nadiren koroner kalp hastalığı veya derin ven trombozu gibi sebepler de gebelikte göğüs ağrısı şikâyetine sebep olabiliyor. Peki, hamilelikte başka hangi sebepler göğüs ağrısına neden olur? Gebelikte göğüs ağrısı normal mi? Göğüs ağrısını geçirmek için neler yapılabilir?

Gebelikte Göğüs Ağrısının Nedenleri

Gebeliğin başlamasıyla birlikte değişen hormonal yapı, anne adayında sıra dışı sayılabilecek pek çok değişime neden olabilir. Vücut, bu değişime ayak uydurmaya çalışırken de çeşitli organlarda ağrı hissedilmesi normaldir. Bu ağrılar çoğu zaman kasık, alt karın bölgesi ve bacaklarda hissedilirken, hemen hemen her anne adayı göğüs bölgesindeki ağrıdan şikâyet eder. Öncelikle şunu belirtmeliyiz; hamilelikte göğüs ağrısı genellikle normal karşılanır ve çok şiddetli olmadığı sürece özel bir tedavi gerektirmez. Nadir durumlarda ise kalp hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte göğüs ağrısı yaşayan her kadın, durumu öncelikle hekimi ile paylaşmalı ve gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Eğer bir problem yok ve gebeliğin normal seyrinden kaynaklanan ağrı söz konusu ise yazımızın devamında bulunan önerilerden faydalanabilirsiniz. İşte hamilelikte göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabı…

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

1) Mide ile İlgili Yaşanan Problemler Hamilelikte Göğüs Ağrısına Neden Olabilir

Her insanın yemek borusu ve midesi arasında bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık yemek yediğimizde açılır, yemek yemediğimiz zamanlarda ise sindirilmiş gıdaların veya mide asidinin yemek borusuna yeniden kaçmaması için kapalı halde durur. Hamilelikte artan progesteron hormonu, bu kapakçığın gevşemesine, dolayısıyla reflüye zemin hazırlayabilir. Reflü sonucunda da hem midede hem de göğüs bölgesinde yanma hissi oluşabilir. Bunu önlemek için porsiyonları küçültmek, yavaş yemek, yemekten sonra yatmamak, aksine uzun bir süre dik oturmak, aşırı baharatlı ve yağlı besinlerden uzak durmak önemlidir. 

2) Bebeğin ve Rahmin Büyümesi Gebelikte Göğüs Ağrısı Şikâyetini Tetikleyebilir

Bebeğin büyümesine bağlı olarak, içinde bulunduğu rahim de büyümeye devam eder. Rahim büyüdükçe, ona komşu olan diğer organlar rahme yer açmak için iyice sıkışır. Bu da kaburgaların ve diyagramın üzerindeki basıncı iyiden iyiye arttırarak hamilelikte göğüs ağrısına neden olabilir. Genellikle 2. trimerterdan sonra görülen bu şikâyet, nefes darlığı, yemek yerken çabuk doyma ve daha hızlı kalp atışına da neden olabilmektedir.

3) Hazımsızlık veya Stres Göğüs Ağrısına Sebep Olabilir

Karnın üst kısmında baskı ve şişkinlik hissi olarak bilinen hazımsızlık, uzun süreli göğüs ağrısına neden olabilir. Hazımsızlığı tetikleyen yiyeceklerden kaçmak bu anlamda önemlidir. Ayrıca hazımsızlık hissedenlerin gastroenteroloji uzmanına muayene olması ve altta yatan herhangi bir problemin olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Bununla birlikte gebelik dönemi kadınların duygusal anlamda hassaslaştığı özel bir süreçtir. Bu da daha kolay strese girmelerine zemin hazırlayabilir. Stres ise kas gerginliğine neden olmakla birlikte göğüs ağrısını tetikleyebilir.

4) Göğüslerin Büyümesi

Gebeliğin başından itibaren kadınların göğüsleri büyümeye, hassaslaşmaya ve süt üretmeye başlar. Çünkü doğumdan sonra bebeği beslemek, göğüslerin en önemli fonksiyonu olacaktır. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayan bu değişim, zaman zaman anne adayına göğüs ağrısı olarak dönebilir.

5) Astım Hastalığı

Hamile kalmadan önce astım hastası olan kadınlar, hamilelikle birlikte nefes almada daha da güçlük yaşayabilir. Bu da göğüs bölgesinde ağrılara sebebiyet verebilir. Astım hastası olan hamilelerin, daha önce kullandığı ilaçların gebeliğini etkilemeyecek özellikte olmasına emin olması gerekir. Bunun için hamilelik haberiyle birlikte rutin kullandığı astım ilaçlarına devam etme konusunu mutlaka doktorlarına danışmaları önerilir.


*Hamilelikte kasık ağrısı neden olur?

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Ciddi Sebepleri

Hamilelikte göğüs ağrısı çoğu zaman yukarıdaki nedenlerden kaynaklansa da nadir durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Örneğin;

1) Kalp Krizi veya Kalp Hastalıkları

Gebelikte göğüs ağrısının nadir karşılaşılan sebeplerinden biri kalp krizidir. Zira, kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ortasında hissedilen ağrıdır. Ayrıca nefes almada güçlük, uyuşma ve baş dönmesi de görülebilir. Bu ikili arasındaki ilişki, hamilelikte kan hacminin artması ve buna bağlı olarak ritmin yükselmesine bağlanmaktadır.

2) Derin Ven Trombozu

Bir damar veya arterde görülen kan pıhtılarının tıp literatüründeki ismi trombozdur. Derin Ven Trombozu vakalarında ise pıhtı bacak veya pelvis bölgesindeki bir damarda görülür. Bu pıhtının akciğerdeki atardamara ulaşıp tıkanıklık oluşturması, akciğer embolisine neden olup yaşamı tehdit edebilir. Akciğer embolisi; nefes almada güçlük, kanlı öksürük, göğüste ağrı, aşırı terleme, dudak ve tırnakların mavimsi bir renge dönmesi ya da bayılma gibi belirtilerle kendisini belli eder ve acil müdahale edilmesi gereken önemli bir problemdir.

3) Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Hamilelikte göğüs veya omuz hizasında hissedilen ağrılar bazen gebelik zehirlenmesinin nedeni olabiliyor. Bu ağrıyla birlikte esas olarak el, yüz veya ayaklarda aşırı şişlik, görme problemleri, şiddetli baş ağrısı, idrarda protein kaçağı, mide yanması ve üst karında ağrı gibi belirtiler gözlemlenebiliyor. Gebelik zehirlenmesioldukça ciddi bir sağlık sorunudur, anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde muhakkak hekim bilgilendirilmelidir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğüs ağrısının geçebilmesi için öncelikle muayene olunması ve problemin neyden kaynaklandığının bulunması gerekir. Ciddi bir problem yoksa ve tamamen gebeliğin seyri ile alakalı bir ağrı yaşanıyorsa, aşağıdaki öneriler hamilelikte göğüs ağrısını hafifletmek için işe yarayabilir.

  • Riskli bir gebelik söz konusu değilse, hafif egzersizler yapmak,
  • Porsiyonları küçültmek ve yavaş yemek,
  • Baharatlı, bol acılı ve yağlı yiyecekleri menüden çıkartmak,
  • Özellikle geceleri pamuklu spor sütyenler kullanmak,
  • Vücudu sıkıştıran giysiler tercih etmemek.

*Hamilelikte göğüsten sıvı gelmesi neden olur?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.