Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Normal mi?

Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Normal mi?
29 Kasım 2021

Hamilelikle birlikte birçok anne adayı vücudunda fiziksel değişimler yaşamaya başlar. Bu değişimlerden biri de göğüslerdeki renk değişikliğidir.

Hamilelikte göğüs ucu koyulaşması birçok anne adayında görülen bir değişimdir. Bunun nedeni ise tamamen gebelik döneminde artan hormonlardır. Özellikle östrojen ve progesteron hormonunun artması, gebelikte göğüs ucu koyulaşmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla hamilelikte meme ucu kararması tehlikeli gibi algılansa da aslında hiçbir zararı olmayan, geçici bir değişikliktir. Genellikle doğum sonrası hormonların eski seviyesine ulaşmasıyla birlikte göğüs ucu da hiçbir müdahale olmadan normal rengine dönecektir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte göğüslerdeki renk değişikliği ile ilgili tüm merak edilenleri derledik, keyifli okumalar.

Hamilelikte Göğüs Ucu Koyulaşması Neden Olur?

Hamilelikle birlikte birçok anne adayı vücudunda fiziksel değişimler yaşamaya başlar. Karnın gün geçtikçe büyümesi, saçların daha parlak görünmesi ve vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ödem, çoğu anne adayının yaşadığı ortak değişimlerden yalnızca birkaçıdır. Bununla birlikte anne adaylarının en sık karşılaştığı ve hatta endişe ettiği bir diğer değişim de göğüs ucu koyulaşmasıdır. Peki, gebelikte göğüs ucu koyulaşması neden olur? Hamilelikte birlikte vücutta pek çok hormonun salınımı artmaya başlar. Aslında yaşanan birçok değişimin asıl sebebi de bu hormonlardır. Özellikle östrojen ve progesteron hormonları vücudun daha fazla pigment üretmesini sağlayarak gebelik döneminde göğüs ucunun kararmasına neden olabilmektedir. Gebelik maskesi olarak bilinen yüz bölgesindeki koyu lekelenmeler ve linea nigra olarak adlandırılan dikey göbek çizgisi de aslında bu sebeple meydana gelmektedir. Ancak renk değişiminin her kadında görülmeyebileceği veya yoğunluğunun kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Göğüs Kararması Normal mi?

Hamilelikte göğüs kararması neredeyse her anne adayının yaşadığı bir değişimdir. İlk fark edildiğinde endişe verici bir durummuş gibi algılansa da aslında gebelikte göğüs ucu koyulaşması normal ve beklenen bir durumdur. Zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi renk değişiminin temel sebebi hormonların artmasıdır. Eğer renk değişimine kanama, ağrı veya şişlik gibi belirtiler eşlik etmiyorsa genellikle altında endişe edilecek bir durum yer almamaktadır. Ancak gebelikte göğüs ucu koyulaşmasına kanama, ele gelen kitle vb. durumlar eşlik ediyorsa her ihtimale karşı genel cerrahi uzmanına muayene olmak faydalı olacaktır.

Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Normal mi?

Gebelikte Göğüs Ucu Koyulaşması Tedavi Gerektirir mi?

Gebelikte göğüs kararması herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaşanan değişiklik genelde gebeliğe özgü hormon artışından kaynaklanır. Doğumdan sonra hormonların eski seviyesine inmesiyle birlikte östrojen ve progesteron hormonlarının neden olduğu göğüs ucu koyulaşması da kendiliğinden geçecektir. Ancak bu durumun emziren annelerde biraz daha yavaş gerçekleşebileceği unutulmamalıdır. Çok nadir olarak da bazı annelerde renk değişiminin kalıcı olabileceği bilinmelidir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Ne Zaman Olur?

Hamilelikte göğüs koyulaşması genellikle ikinci 3 aylık dönemden sonra gerçekleşir. Bunun sebebi, ilk 3 aylık dönemde östrojenin normalden biraz daha fazla salgılanmasıdır. Ancak ikinci 3 aylık dönemde östrojen hormonu neredeyse 30 – 40 kat yükselir. Bu ani artış da başta yüz, göbek ve göğüsler olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde renk koyulaşmasına sebep olabilmektedir.

Gebelikte Göğüs Koyulaşması Cinsiyet ile İlgili mi?

Toplumda, hamilelikte yaşanan pek çok fiziksel değişim ile bebeğin cinsiyeti arasında bir bağ olduğuna inanılır. Aynı bağ hamilelikte göğüs koyulaşması ve cinsiyet arasında da kurulmakta ve gebelikte göğüs kararmasının erkek bebeğe işaret ettiği düşünülmektedir. Ancak bu inanışın bilimsel olmadığı ve göğüslerdeki renk değişikliği ile bebeğin cinsiyeti arasında herhangi bir bağ bulunmadığı unutulmamalıdır.

Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Normal mi?

Hamilelikte Göğüste Yaşanan Değişimler

Hamilelikte renk değişimiyle birlikte göğüslerde farklı değişimler de görülebilir. Gebelikte göğüslerde yaşanabilen değişimlere örnek vermek gerekirse;

1. Hassasiyet

Gebeliğin ilk aylarında göğüste hassasiyet olması gayet normaldir. Hatta birçok kadın hamileliğini göğüs hassasiyetiyle anlamaktadır. Bu nedenle göğüslerdeki hassasiyet erken gebelik belirtileri arasında değerlendirilmektedir.

2. Dolgunluk

Hamileliğin ilk üç ayında göğüslerde büyüme ve dolgunluk fark edilebilir. Bu da aslında vücudun bebek için hazırlanmaya başladığı anlamına gelmektedir. Özellikle büyüme son aylarda iyice belirginleşebilir.

3. Ağrı

Büyümeye ve gerilmeye bağlı olarak hamilelik döneminde göğüslerde ağrı oluşabilmektedir. Bunun olumsuz etkisini en az hissedebilmek için dar kıyafetlerden kaçınılmalı ve doğru bedende sütyenler tercih edilmelidir.

4. Kaşıntı ve Çatlaklar

Yine büyüme ve gerilmeye bağlı olarak göğüslerde çatlaklar oluşabilir, kaşıntı hissedilebilir. Bu etkileri hafifletmek için doktorun önerdiği nemlendirici kremler veya doğal yağlar kullanılabilir.

5. Renk Değişikliği

Yazımızda da belirttiğimiz gibi östrojen ve progesteron hormonlarının artmasına bağlı olarak hamilelikte göğüs kararması oluşabilmektedir. Bu durum genellikle doğumdan sonra geçse ve herhangi bir tedavi gerektirmese de nadir olarak kalıcı olabilmektedir.

Sonuç olarak, gebelikte göğüs ucu koyulaşması normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Çoğu zaman östrojen ve progesteron gibi hormonların ani yükselişine bağlı olarak hamilelikte göğüs kararması gerçekleşir. Doğumun ardından hormonların eski seviyesine inmesiyle birlikte memelerdeki renk değişiminin de zamanla düzelmesi beklenir. Ancak renk değişimiyle birlikte kanama, ağrı, ele gelen kitle vb. durumlar varsa mutlaka muayene olmak ve ciddi hastalıkları ekarte etmek gerekir.

Hamilelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi Normal mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.