Üreme Sağlığının Önündeki Engeller Tek Tek Kalkıyor!

Üreme Sağlığının Önündeki Engeller Tek Tek Kalkıyor!
08 Ocak 2018

Cambridge Üniversitesi Gordon Enstitüsü'nde yapılan araştırma, yakın zamanda kısırlığın tamamen önüne geçilebileceğinin sinyallerini verdi!

Cambridge Üniversitesi Gordon Enstitüsü araştırmacıları, bebek sahibi olamayan çiftler için umut olacak bir çalışmaya imza attı. Bilim insanları, yaptıkları çalışma ile insan spermini kopyalama konusunda önemli bir adım attı. Böylece, yakın zamanda insan spermi ve yumurtasının laboratuvar ortamında tamamen taklit edilebileceği ve kısırılığın önüne geçilebileceği öngörüldü.

İnsan Spermini Kopyalama Konusunda Bir Adım Daha Atıldı

Cambridge Üniversitesi Gordon Enstitüsü'nde görev yapan bilim insanları, insan spermini kopyalamaya bir adım daha yaklaştı. Kök hücreleri, gelişmemiş spermlere çevirme konusunda büyük bir adım atan ekip, bebek sahibi olamayan çiftler için de umut kaynağı oldu. Araştırmayı yapan bilim insanları, şu anda embriyoların mayoz bölünme adı verilen karmaşık sürecin ardından gelişmemiş spermlere dönüşmesini inceliyor. Normalde hücreler, 8 haftalık bir yolculuğun ardından sperm ya da yumurta olmalarını sağlayan yönlere ayrılıyor. Aynı ekip, daha önce bu 8 haftalık yolculuğun ilk haftalarını takip edebilmişti. Şu an ise araştırmalarında büyük bir yol katederek, hücreleri 4. haftasına kadar incelemeyi başardı. 'Gonadal Organımsı' adı verilen yapay testis kullanılarak bu noktanın da ilerisine gidebileceklerini belirten araştırmacılar, yakın bir zamanda insan spermini kopyalayabileceklerinin sinyallerini verdi.


Üreme Sağlığının Önündeki Engeller Tek Tek Kalkıyor!

Bebek Sahibi Olamayan Çiftler İçin Umut Kaynağı Oldu

Yapılan çalışma, kısırlığın asıl nedenini ortaya koyabilir ve daha da önemlisi bebek sahibi olamayan çiftlerin ileride yüzünü güldürebilir. Londra Kolej Üniversitesi (UCL) Üreme Bilimi ve Kadın Sağlığı Bölüm Başkanı Helen O'Neill, Guardian'a yaptığı açıklamada ' Üreme sürecini laboratuvar ortamında yeniden oluşturma çalışmalarımız, bu konudaki bilgilerimizi arttırmak için gerçekleştiriliyor. Yaşamın başlangıcı hakkındaki temel dinamikler hakkında, bilgilerimizin ne kadar az olduğunu görmek şaşırtıcı.' şeklinde konuşurken, üreme sağlığı ile ilgili yapılan çalışmaların çoğunun, laboratuvar ortamında ve fareler üzerinde gerçekleştirildiğini ve insanların bu çalışmaların sonuçlarından faydalanması için biraz zaman gerektiğini belirtti.

Diğer haberlerimizi okumak içinburaya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.