Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Zararlı mı?

Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Zararlı mı?
18 Ocak 2024

Hamilelikte doğru uyku pozisyonu, kan akışının iyileşmesine ve anne adayının konforlu bir uyku çekmesine yardımcı olur.

Hamilelikte sırtüstü yatmak cazip gelse de genellikle yaygın olarak kabul edilen tıbbi bir öneri değildir. Zira gebelikte sırtüstü uyumak, büyüyen rahim ve fetüsün ağırlığı nedeniyle alt vena kavaya (oksijensiz kanı vücudun alt kısmından kalbe taşıyan büyük damar) baskı yapabilir. Bu da kanın kalbe dönüşünü yavaşlatabilir, fetüse giden kan akışını azaltabilir veya damarın üzerinde oluşan basınç nedeniyle anne adayında baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, nefes alma zorluğu ve sırt ağrısı gibi yan etkilere yol açabilir. Dolayısıyla hamilelikte sırt üstü yatmak pek önerilen bir pozisyon değildir. Bununla birlikte tıp dünyasında kabul edilen genel görüş, anne adayının nasıl rahat ediyorsa o şekilde yatması gerektiğidir. Zira pek çok anne adayı gece fark etmeden sırt üstü yatabiliyor ve buna bağlı gelişen komplikasyon sıklığı oldukça azdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda gebelikte sırt üstü yatmak zararlı mı, hamilelikte sırtüstü yatılır mı gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Zararlı mı?

Hamilelikte rahat uyku için doğru pozisyonu bulmak oldukça zordur. Bu noktada uzmanlar, anne adayları nasıl rahat ediyorsa o şekilde uyuyabileceğini belirtiyor. Ancak klasik bir uyku pozisyonu olan sırtüstü uyumanın hamilelik sırasında rahat ve sağlıklı olmayacağı düşünülüyor. Peki, hamilelikte sırtüstü uyumak neden tavsiye edilmiyor? İşte bazı sebepleri…

  • Hamilelikte sırtüstü uyumak, büyüyen rahim ve fetüs nedeniyle alt vena kava adı verilen büyük bir damara baskı yapabilir. Bu da kanın kalbe dönüşünü yavaşlatabilir veya bebeğe giden kan akışının azalmasına yol açabilir.
  • Büyük kan damarı üzerinde oluşan basınç anne adayında baş dönmesi, tansiyon düşmesi, sırt ağrısı, nefes alma zorluğu ve sindirim sorunları gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte Sırtüstü Uyumak Ölü Doğum Riskini Artırır mı?

Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi, hamilelikte sırtüstü yatmanın ölü doğum riskini artırmadığını belirtiyor. Çok önceki yıllarda yapılan araştırmalar gebelikte sırtüstü uyumak ile ölü doğum arasında bir ilişki bulsa da bu çalışmalar randomize değildi ve küçük bir örneklem grubunu içeriyordu. Dolayısıyla günümüzde doğrudan delil olarak kabul edilmemektedirler.

Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Zararlı mı?

Hamilelikte Kaçıncı Aya Kadar Sırtüstü Yatılır?

Hamilelikte ilk 3 ay sırtüstü yatmakta herhangi bir sakınca yoktur. Zira bu dönemde rahim ve fetüsün ağırlığı henüz damarlara baskı yapacak kadar fazla değildir. Ancak bebeğin büyümesiyle birlikte özellikle 2. trimesterdan sonra sırt üstü yatmak damarlara baskı yapıp anne adayında çeşitli yan etkilere neden olabileceğinden önerilmemektedir. Buna karşın, sabahları sırt üstü uyandığınızda da endişelenilmesine gerek yoktur. Uyku sırasında anne adayları fark etmeden sırtüstü pozisyona geçebilirler. Bu durumda ciddi bir komplikasyon gelişmesi beklenmez. Ancak halsizlik, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler varsa kan akışını artırmak için gebelikte sırtüstü yatmamaya daha fazla dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Doğru Uyku Pozisyonu Nedir?

Hamilelikte en doğru uyku pozisyonu anne adaylarının rahat ettiği pozisyondur. Ancak gebelikte sol tarafa yatmak bebeğe, rahme ve böbreklere olan kan akışını artıracağından en sağlıklı seçeneklerden biridir. Yatarken bacak arasına yastık koymak da annelerin konfor düzeyini artırarak iyi bir uyku çekmesine yardımcı olabilir.

Gebelikte Rahat Uyku İçin Bazı İpuçları

Hamilelikte uykuya dalmak zor olabilir. Bu noktada sizlere yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Yoga, nefes egzersizi ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri stresi azaltabilir, uyku apnesi, horlama ve diğer uyku bozukluklarını hafifletebilir.
  • Gece idrar nedeniyle uykunun bölünmesini önlemek için gün içinde bol bol su içebilir, yatmaya yakın su içme sıklığını azaltabilirsiniz.
  • Ekstra destek için hamile yastıklarından faydalanabilirsiniz.
  • Yatmadan önce ılık bir duş alabilir, stres seviyenizi azaltacak sakin müzikler dinleyebilirsiniz.
  • Mide bulantısını önlemek için simit veya kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.
  • Mide yanmasına yol açıp uyku kalitesini olumsuz etkileyebileceği için yağlı ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durun.
  • Eşinizden size masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Masaj, gevşemenize ve rahatça uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo!

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl